Diskuse k článku

Odvolaného Hrudu v CzechInvestu střídá Čermák

Nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek a nepovolené najímání nových zaměstnanců stály šéfa CzechInvestu Tomáše Hrudu hlavu. Ministerstvo průmyslu odhalilo tyto chyby při kontrole agentury, která má na starosti podporu investic v Česku. Hrudu nahradí Roman Čermák z brněnského magistrátu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Milan Kolář

Proč si každý nafoukaný frajírek myslí, že ...

...je totálně nepostradatelný a nesmí být odvolán?

0/0
5.4.2007 14:05

Frajirek

Re: Proč si každý nafoukaný frajírek myslí, že ...

Nahraditelny je kazdy. Nicmene jde o zpusob odvolani. Riman odvolal Hrudu na zaklade neukoncene konroly. Je to stejne jako kdyby vystrovatel rekl, ze na prvni pohled se mu zda, ze vrahem je Franta. Co kdyz profesne poskodil uplne nevinneho cloveka? Chybu udelal Riman a na zapade se za tak zavazne chyby rezignuje. 

0/0
7.4.2007 6:11

spiter

To ODS nemyslí vážně

že CzechInvest povede člověk s titulem Bc. a navíc nechápu, jak to, že mohl získat titul MBA, když má jenom BC. Jsem studoval právě na zmiňované FP na VUT v Brně a vím, že MBA může člověk získat až po nějaké praxi a navíc s titulem Ing., takže mi logicky z toho vypadává, že pan Čermák k tomu přišel, poněkud nečestným způsobem

0/0
3.4.2007 21:46

jindra

Re: To ODS nemyslí vážně

To je nesmysl, je to sice v tomto pripade nezvykle, ale titul MBA lze ziskat minimalne s titulem Bc. Ovsem zalezi velmi, ktera skola MBA provozuje...to jsou obrovske rozdily v kvalite

0/0
18.5.2008 12:25

V

At zije Kinder Management Czechinvestu !!!

0/0
1.4.2007 22:07

zlodej nicku

kinder management je v riti

ted tam vladne nagelovanej pingl

0/0
1.4.2007 22:30

orginal V

Re: At zije Kinder Management Czechinvestu !!!

Drhahé Vé, zvol si jiný nick prosím.

Nerad bych aby se naše příspěvky zaměňovaly. S tvým názorem na vedení CzechInvestu se neztotožňuji.

V.

0/0
2.4.2007 9:56

Radek

Tunelovani evropskych penez

Jedinym duvodem k odvolani Hrudy je snaha rozdat penize kamaradum. Po privatizaci se chysta druhe kolo tunelovani, tentokrat evropskych penez. Kontrola na CzechInvestu, jak sam Riman rika, teprve zacala. Pritom jiz nasel nahradu. Nahrada na takovou pozici se pritom hleda a vyjednava nekolik mesicu. Vse bylo pripravene a Riman si mysli, ze jsme narod blbcu.

0/0
1.4.2007 18:00

Old_Good_Zwerg

Re: Tunelovani evropskych penez

Kurňa, ty seš ale koumák. Jak to jen  člověče děláš?...že ti nikdy nic neunikne....že hnedka takhle každýho prokoukneš?!

No jo, holt Radek.... ten nikdá nenechá nikoho neprokouknutýho! Ten v tom holt umí chodit. :-);-D

0/0
1.4.2007 19:36

Radek

Re: Re: Tunelovani evropskych penez

Jsem rad pane, ze jsme to vsichni prokoukli. Mrzute je, ze to nikomu nevadi a kdyz vadi, tak stejne nic neduela. Hlavne, ze si pokecame. R^ 

0/0
2.4.2007 8:29

mojmir

Re: Tunelovani evropskych penez

Souhlasím. Bývalý generální ředitel Hruda je ve svých  letech ještě v jedné věci nezkušený. Sice je kvalitní manžer, má smysl pro strategii, je pracovitý (ve volném čase se naučil víceméně plynně japonsky) ale asi fakt věřil, že jeho povinností je také snažit se o transparentnost (Dovedu si představit jak to muselo být těžké najít na něj alespoň tu blbost, se kterou přišli). Takové manýry jeho nástupce určitě mít nebude. Magistrát koneckonců je místo, kde se dá tato vlastnost dobře otestovat. 

0/0
1.4.2007 21:42

.

Re: Re: Tunelovani evropskych penez

V pripade Brna bych o transparentnosti moc nemluvil, je v netransparentnich zakazkach po cele republice dost proslule.

0/0
1.4.2007 22:05

Anonym

Re: Re: Tunelovani evropskych penez

Pravda, pravda, nic než pravda...

0/0
2.4.2007 18:38

thx

Re: Re: Tunelovani evropskych penez

ODSácká straka je tím správným živočišným druhem na takový post. Pokud vím, tak jsou straky dosazovány do všech funkcí,kde se dá čerpat z dotací nebo veřejných peněz. zapaltíme to všichni. No, všichni vlastně ne, jen ti, kteří platí daně..

0/0
3.4.2007 7:38

Milan Kolář

Re: Re: Re: Tunelovani evropskych penez

Ale soudruhu, ty ses nějak rozpovídal.

0/0
5.4.2007 14:10

heil

.

Bc. Čermák s praxí magistrátního úředníka bude dobrým šefem czechinvestu

vypadá to na Římanův apríl ;-)

0/0
1.4.2007 16:11

Brno

kdo je Roman Čermák

Roman Čermák začínal na brnenskem magistrate jako temer radovy urednik v kancelari primatora a startegie v roce 2003. Mimochodem mu nejaky cas sefoval Radek Sveda, ktery mel pozitivni lustraci. Az v poslednim roce se dostal na vyssi funkci a to predevsim diky clenstvi v ODS. Nikdy jsem neslysel o jeho VS vzdelani, ale spise o hotelove skole. Nema zkusenosti s rizenim vetsiho mnozstvi lidi a navic byl nucen zkoncit na magistrate. Neznam kvality byvaleho reditele CI, ale kvality Martina Jahna jiste nedosahuje ani z poloviny.

0/0
31.3.2007 21:48

Brno

kdo je Roman Čermák

xy

0/0
31.3.2007 21:47

Milan Kolář

Re: kdo je Roman Čermák

Závistivé domovnice, bývalé estébáky, bývalé předsedy uličních organizací KSČ a samozřejmě všechny anonymy bývá zvykem řadit mezi lidi podlé, zlé, pomlouvající šířící drby a tedy nehodné jakékoliv pozornosti.

0/0
5.4.2007 14:09

Old_Good_Zwerg

Jen mimochodem,

Pokud vím, tak honosně znějící studium ekonomiky (konkrétně se  nejspíš jedná o MBA studium) na "Nottingham Trent University" není v reálu nic jiného, než studium na  Podnikatelské fakultě VUT Brno, sídlící v Brně na "Palačáku" v budově strojárny. Nottingham Trent University je snad garantem tohoto studia, jinak ale student nevytáhne paty z Brna. :-)

0/0
31.3.2007 13:59

Kesu

Re: Jen mimochodem,

Hmm... Ted na to koukam a vazne mate pravdu. Pokud skutecne vystudoval v Brne MBA, pak by meli uvadet Brno Business School a ne Nottingham Trent University,ktera se pouze castecne "na dalku" podili na vyuce a titul uznava. Jenze to by asi neznelo tak dobre, ze? To je tedy opravdu ubohe. 

P. S: Doufam, ze po nas nebude chtit, abychom ho oslovovali "mastere" :-) Podle tech cachru s zivotopisem to na takoveho cloveka docela vypada. :-)

0/0
31.3.2007 14:26

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Jen mimochodem,

Mě to trklo hned, protože dva moji kámoši z VŠ na té škole MBA absolvovali a všude zásadně uvádějí, že mají MBA z Nottingham Trent University. O Brně nikdy nikde ani zmínka. Asi se za Brno stydí, nebo co.... a přitom Brno je takové betelné štatl!:-P;-D

0/0
31.3.2007 14:32

Old_Good_Zwerg

Dotaz

Je vůbec nějaký konkrétní důvod pro to, aby byl Czechinvest státní firmou? Nebylo by pro všechny nejrozumnějším řešením, kdyby byl zprivatizován? Pokud je tak úspěšný, tak by za něj stát jistě dostal pěkný balík.

Pokud vím, tak zákony regulující udílení státních pobídek jsou docela transparentní, takže firmy, které se o tyto pobídky ucházejí, jen potřebují někoho, kdo by jim poradil, navrhnul pro ně optimální řešení, dělal českému trhu reklamu v zahraničí, apod.... a tohle všechno přece klidně může dělat i soukromá agentura. Na to vůbec není třeba nějaký státní úřad. A navíc - v případě soukromé firmy nehrozí nebezpečí nekvalifikovaných politicky motivovaných zásahů z venčí.

0/0
31.3.2007 11:47

V

Re: Dotaz

Ano, je to jistě jedno z možných řešení. Soukromá společnost by ale neposkytovala služby zdrama (KPMG ani PWC, McKinsey či Youngové tak nečiní) takže pokud by chtěl stát takovou službu zachovat, bylo by mu patrně za služby fakturováno. Soudě dle srovnání platové-mzdové úrovně výše uvedených firem, (jakož i jiných jejich nákladových položek) se však obávám, že by celkové náklady na agendu, kterou současné CI spravuje výrazně vzrostly.

Možná však jen nevidím jiní důležité aspekty. Napovězte.

0/0
31.3.2007 12:11

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Dotaz

Ad "zdarma" - nikdo nic nikdy nedělá "zdarma" - ani Czechinvest. Někdo jeho provoz a služby pochopitelně platí - dnes to dělá stát z daní zaplacených konečnými spotřebiteli -  občany.

Pokud jsou služby Czechinvestu opravdu pro podniky potřebné a zajišťují jim svýšení profitu, tak by Czechinvest jistě prosperova z fakturací svých služeb svýnm zákazníkům. No a pokud by se ukázalo, že v takovém případě o služby Czechinvestu není zájem? I takového vyjasnění by bylo užitečné.

0/0
31.3.2007 12:24

V

Re: Re: Re: Dotaz

Ano to by bylo zajímavé vědět. Pomůckou či snad nápovědou nám může být informace o tom, kde se lidé, pokud z CzechInvestu odcházejí, uplatňují. dává mi to jistou představu o jejich kvalitách a tak si i dovolím tvrdit, že by CzechInvest v konkurenčním boji spíše obstál.

Otázkou ale je, zda-li je toto jeho posláním. Ve všech vyspělých zemích se s nějakou formou věřejné instituce zajišťující podobný servis setkáváme. Nebyla by absence takovéto agentury (poskytující služby zdrama) spíše naší konkurenční nevýhodou? Jistě náklady má takové řešení také - nic není zadarmo. Ale stále mi to přijde jako řešení finančně výhodnější. Porovnejme rozpočty CzechInvestu na provoz (jednotlivé položky nákladů) se soukromými poradenskými firmami.

0/0
31.3.2007 12:38

V

Re: Re: Re: Dotaz

Dalším problémem privatizace , že si nejsem zcela jist, může-li být soukromá firma implementační agenturou pro fondy EU a měla-li by soukromá společnost dostatečnou motivaci (finanční) k činnostem jakými jsou rozvoj podikatelského prostředí, podpora MSP a další z agendy současného CI.

Bylo by skutečně zajímavé znát na tyto otázky relevantní odpovědi.

0/0
31.3.2007 12:39

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Re: Re: Dotaz

Myslím, že jsou firmy, které dělají analýzy šancí na úspěch na volném trhu pro různé typy business plánů.

Mimochdoem, jakou pracovní motivaci mají zaměstnanci CI dnes, pokud to nejsou peníze? Vlastenectví? Jen pocit z dobře vykonané práce?- Tomu při vší úctě nevěřím! Nebude to spíš tak, že dnes  CI slouží jako odrazový můstek? - V CI si udělají jméno a když se pak zadaří, tak prostě odejdou jinam?

0/0
31.3.2007 12:47

V

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

Někteří to berou jako odrazoví můstek, někteří ne. Jádro, chceme-li kostra organizace, je však tvořena lidmi, kteří mají svou práci rádi a dělají ji především proto, že jim dává smysl a uspokojuje je fakt, že něčemu v co věří mohou aktivně napomoci. Říkejme tomu třebas vlastenectví, a klidně se tomu i smějme. Doufejme však, že další podobné entuziasty, kteří nyní teprve studují na různých školách aby se ktomu jednou přidali, dnešní vývoj na CzechInvestu od jejich "vlatenectví" neodradí.

Snad mi potvrdíte, že výsledky jsou na práci člověka, kterého jeho profese baví na první pohled vidět. Na CzechInvestu to vidět, dle mého soudu, bylo.

0/0
31.3.2007 13:05

Kesu

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

Ano. Fluktuace na CI je znacna (coz je take pomerne velky rozdil oproti typickym institucim statni sfery). Clovek ani nestiha sledovat, kdo vsechno odchazi a prichazi pomalu kazdy tyden. Ale behem tech dvou, az tri let, ktere tady v prumeru lide (casto absolventi) stravi, pracuji skutecne hlavne kvuli tomu nadseni a neformalnimu, "rodinnemu", a hlavne NESTATNIMU pracovnimu prostredi. Mozna to zni trochu pateticky, ale je to tak. Bohuzel po vyse zminene dobe nabyvaji na dulezitosti starosti typu hypoteka ci zalozeni rodiny, na ktere tabulkovy plat v CI (ktery je mimochodem jeden z nejnizsich ve statni sfere, napr. na krajskych uradech ci magistratech si lide vydelaji vice) bohuzel nestaci a zamestnanci odchazeji z 95 % do soukrome sfery, kde je o ne vzhledem k jejich kvalifikaci velmi slusny zajem.

0/0
31.3.2007 13:26

Anonym

Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

Dobré jméno, to je skoro něco jako vlastní čest. To je něco pozitivního, na tom přece není nic špatného.

0/0
2.4.2007 18:46

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz

No vždyť ano. Já to rozhodně nemyslel nijak pejorativně. Jen mě zajímalo jakou motivaci může mít člověk pro to, aby pracoval za tabulkový plat v nějaké státní agentuře.

0/0
2.4.2007 19:06

Eva

Re: Re: Re: Dotaz

Nauč se česky.

0/0
1.4.2007 20:34

paní učitelka????

Re: Re: Re: Re: Dotaz

Milá paní Evo, je krásné sledovat jak Vám jse o češtinu a vlastní pointa Vám uniká.... (Y)

Já měl na základce kvůli takové podobné krávě 4 z češtiny, měl jsem trošku problém se dostat na střední, tipněte si, neudělal jsem vysokou protože neumím větný rozbor....?

VYLIŠTE NÁM PRDEL !!!!!!! (Y)(Y)(Y)

( vy, pan Říman i Čermák aneb každá svině jednou najde svého rezníka..:-©

0/0
1.4.2007 22:35

picmoch

Re: Re: Dotaz

soukr. firma to asi tezko muze delat. Stejne tak by mohla delat CCCR soukr. cestovka nebo Czechtrade soukr. obch. firma. V takovychto institucich je asi nutna kontrola statu. Ostatne i v prip. CSA

0/0
1.4.2007 7:15

Kafka

kompletni privatizace Kotlinky - neviditelna pazoura trhu

Okamura do Strakovky

http://www.tomio.cz/

drzte si klobouky /nebo aspon proletarsky hadovky/

0/0
1.4.2007 7:17

Kesu

Re: Dotaz

Fakt, ze je CI statni agenturou nam do znacne miry usnadnuje komunikaci s ostatnimi statnimi organy a hlavne, troufam si tvrdit, i vytvari jakysi "naraznik" mezi "typickou" statni spravou a podniky. Myslim, ze podnikatele a investori Vam potvrdi, ze s nimi CzechInvest jedna uplne jinak nez ostatni statni instituce.

0/0
31.3.2007 12:55

Old_Good_Zwerg

Žádný strach.

Pokud je pan Hruda tak schopný manager, jak vyznívá z řady zdejších příspěvků, tak zaměstnaným dlouho nezůstane, ale naopak se o něj privátní firmy rády poperou.

0/0
31.3.2007 10:36

V

Re: Žádný strach.

Nepochybujte že ano, ale to je právě ta nenapravitelná škoda. Nahrazujeme (podle mnohých) úspěšného manažera z amorálně vymyšlených příčin člověkem, v jehož kvalifikaci a schopnosti doufám, ale který se bude muset velmi ohýbat (a v minulosti prokázal, že mu to nečiní potíže) politickým zadaním.

A všichni víme, že schopnosti a zájmy politické nejsou totéž co schopnosti a erudice ekonomická.

0/0
31.3.2007 11:01

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Žádný strach.

Sice to je nemorální a veskrze špatné jistě máte pravdu. Nicméně to tak v oblastech spravovaných státem holt prostě chodí - a tyto amorálnosti páchají úplně všechny politické partaje bez rozdílu.

Vzpomeňte si třeba na okolnosti za kterých se dostal pan Tvrdík do čela ČSA (a co tam pak následně vyváděl), nebo za jakých okolností se pan Špidla stal eutokomisařem (jakým způsobem se tehdejší dosavadní eurokomisař - dle mnohých prý také velmi úspěšný pan Telička, dozvěděl, že už vlastně vůbec žádným eurokomisařem není....). Dále za Grossovy vlády výměny managementu v tehdejším státním Telecomu, atd atd.... a tohle všechno jsou jen ty případy, které se medializovaly.... většina politicky motivovaných výměn se nejspíš vůbec nikdy na veřejnost nedostane.

Ve státní sféře to tak holt chodí a nejspíš se s tím nedá vůbec nic dělat. Až třeba následující volby vyhraje opět ČSSD, tak jistě také provede řadu změn ve prospěch svých loajálních oveček bez ohledu na výsledky dosavadních managerů..

0/0
31.3.2007 11:28

Kesu

Re: Re: Re: Žádný strach.

V pripade CI to tak nechodilo nikdy za 15 let jeho existence. Za Klause, Tosovskeho, Spidly, Grosse a dokonce i Paroubka a jejich ministru se nikdo nesnazil CI ovlivnovat dosazovanim svych nochledu na vedouci  mista.  Udelala to az soucasna vlada, respektive  pan Riman a to v dobe, kdy je agentura jak v Cechach tak v zahranici velmi dobre hodnocena. A to o charakteru tohoto ministra hodne svedci.

0/0
31.3.2007 11:39

V

Re: Re: Re: Žádný strach.

Souhlasím s vámi, politika už je taková. Chová se tak ji necháme se chovat.

Nic to ale nemění na faktu, že je Říman kompetentní snad jen politicky.  A jak už tady někdo poznamenal, akceptováním takových praktik skončí CzechInvest jako SARIO nebo PAIZZ. A to by nás mělo varovat. Naivně jen doufám, že kauzy které jste zmínil ve svých důsledcích přispívají ke konečnému pádu těch, jež je iniciují. Představa návratu SocDem mně však štěstím nenaplňuje.

Koho já budu příště volit?! ;o(

0/0
31.3.2007 11:43

Kesu

Re: Žádný strach.

Nejista budoucnost Tomase Hrudy nas trapi nejmene. Jsme si jisti, ze soukrome firmy po nem skoci stejne, jako skocily po Martinu Jahnovi. Ale to hlavni, co nas, zamestnance CI, trapi, je to, ze instituce, ktera se svym stylem rizeni, pripominajicim spise podnikatelskou sferu a vymykajici se predstave tradicni rigidni statni spravy dostava do klasickeho postaveni politicke trafiky. Na vedouci mista v CI byli vzdy vybirani lide zevnitr, kteri meli respekt a autoritu u vetsiny svych kolegu. Nyni nas ma vest urednik z brnenskeho magistratu a podrztaska ministra, jehoz hlavni kvalifikaci je stranicka legitimace a patricna poslusnost. Kontinuita v CI, ktera je tak cennena investory a na jejiz poruseni tak trpi konkurencni agentury jako jsou polska PAIZ ci slovenske SARIO (kde po kazdych volbach dochazelo k cistkam) je ted narusena i v CI. A to je velmi, velmi spatne a muze jedine poskodit velmi dobre jmeno agentury v zahranici a troufam si rici, ze i u nas.      

0/0
31.3.2007 11:07

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Žádný strach.

Ono jde o to, zda to není vůbec utopie, aby státní firma mohla dlouhodobě fungovat na principech stylu řízení připomínajícím spíše podnikatelskou sféru. - Stát prostě takto ve svém celku nefunguje, takže pokud nějaká jeho instituce náhodou na těchto principech funguje, tak se nejspíš jedná jen o krátkodobý, náhodný úkaz.

0/0
31.3.2007 11:35

Kesu

Re: Re: Re: Žádný strach.

Pokud povazujete 15 let za kratkodobou periodu, tak mozna :-). Ale ted vazneji, statni instituce samozrejme nikdy nebude fungovat na stejnem principu jako soukroma sfera. Nicmene se tomuto principu muze v ramci mezi priblizit, cimz vznikne jakysi zajimavy hybrid. Troufam si tvrdit, ze CI takovym hybridem (zni to hrozne, ale myslim to fakt pozitivne) je, ale podobnymi kroky, jak je dosazeni politicky poslusneho podrizeneho se opet dostavame zpet k tradicni "zatuchlosti" statni spravy.

0/0
31.3.2007 12:42

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Re: Re: Žádný strach.

Jenže, proč by se státní úředník měl chtít přibližovat k čemukoliv privátnímu? Co by mělo být tím jeho hnacím motorem, když vynecháme peníze - hnací motor privátní sféry?

Vlastenectví? Touha po dobrém pocitu z dobře vykonané práce? - Tohle jsou dnes setsakra slabé motivace. Navíc, uspokojení těchto "touh" nabízí i privátní business.

Privátní firmy fungují na krutém tržním mechanismu, kde přežije jen ten silnější. To firmy žene do těžce racionálního a efektivního jednání. Státní sféra tento vynucený tlak nikdy mít nebude.

Mimochodem, Martin Jahn, když se rozhodl skončit s politikou, prohlásil, že na jeho v kus je v politice příliš mnoho demagogie a příliš málo racionality.

0/0
31.3.2007 12:56

Kesu

Re: Re: Re: Re: Re: Žádný strach.

Hnacim motorem kazdeho urednika by mel byt jeho nadrizeny, nad nadrizenym by mel byt dalsi nadrizeny atd. az se dostavame k tem, kteri jsou na sve funkce voleni NAMI. A my bychom jim meli naznacit, ze pokud na sve podrizene nebudou tlacit aby tlacili na sve podrizene atd. :-), tak uz je znovu nezvolime. Problem je v tom, ze Cesi maji casto plnou pusu reci a stiznosti, ale nakonec pro zmenu udelaji maloco. A Vami zminene nadseni pro praci nepovazuji za tak slabou motivaci. Znacnou roli pritom hraje prave vedeni statnich instituci, kteri by to nadseni u lidi  meli rozeznat uz v  okamziku vyberu pracovniku a vyhnout se tak tem, kteri se chteji jenom "upelesit" ve statni sfere.  V CI se to IMHO narozdil od jinych instituci darilo. A prave Martin Jahn, byl, dle meho nazoru jednim z prukopniku tohoto postupu.

0/0
31.3.2007 13:44

Eva

Re: Žádný strach.

Pro p. Old_Good_Zwerga, naučte se česky. Přečtěte si po sobě

co píšete, jsou to nejen bláboly, ale díky vašim překlepům a češtinářským

chybám i pěkné nesmysly. Když se k něčemu vyjadřujete s takovým zápalem, bylo

by zajisté vhodné, aby jste to dělal na úrovni.

0/0
1.4.2007 20:41

Old_Good_Zwerg

Re: Re: Žádný strach.

Budu se muset nad sebou opravdu zamyslet, protože výtka od takové odbornice na bláboly jako jste vy paní Evo, je opravdu závažným argumentem. :-)

0/0
1.4.2007 20:54

Auuuu

Re: Re: Žádný strach.

To má být apríl, poučovat o češtině a přitom psát "aby jste" ???

0/0
3.4.2007 11:49

Najdete na iDNES.cz