Odvolaného Hrudu v CzechInvestu střídá Čermák

  11:17aktualizováno  16:29
Nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek a nepovolené najímání nových zaměstnanců stály šéfa CzechInvestu Tomáše Hrudu hlavu. Ministerstvo průmyslu odhalilo tyto chyby při kontrole agentury, která má na starosti podporu investic v Česku. Hrudu nahradí Roman Čermák z brněnského magistrátu.
Tomáš Hruda již neřídí agenturu CzechInvest.

Tomáš Hruda již neřídí agenturu CzechInvest. | foto: CzechInvest

"Ministr Martin Říman s okamžitou platností odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Tomáše Hrudu," oznámil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský.

Hrudu má od dubna nahradit Roman Čermák, který doposud působil na brněnském magistrátu, kde měl na starost strategický rozvoj města a vedení hospodářského úseku. Působil i  jako manažer průmyslové zóny Černovická terasa, sdělil v tiskové zprávě Bartovský.


Kdo je Roman Čermák

Roman Čermák vystudoval VUT Brno a Nottingham Trent University se specializací na ekonomiku a management. Absolvoval řadu kurzů zaměřených na systematický rozvoj malých a středních firem a na problematiku podpory z fondů EU. Hovoří anglicky a francouzsky.

Zdroj: ministerstvo průmyslu


Ministerstvo: CzechInvestu chybí manažerský dohled
Za odvoláním Hrudy stály údajné závažné systémové a organizační nedostatky zjištěné ministerskou kontrolou. "První výsledky kontroly dokládají, že agentura CzechInvest postrádá účinný manažerský dohled," dodal Bartovský.

"Já si myslím, že není žádným tajemstvím, že naše osobní vztahy nebyly zásadně přátelské a myslím, že je škoda, že se hledají zástupné problémy, protože všechny ty důvody, které byly uvedeny nejsou pravdivé," řekl iDNES.cz ke svému odvolání ministrem Římanem bývalý šéf CzechInvestu Tomáš Hruda.

Ačkoliv je podle Bartovského kontrola teprve na začátku, již nyní narazila na nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek. "Domníváme se, že v pěti zjištěných případech jednal CzechInvest v rozporu se zákonem," uvedl mluvčí.

K nedostatkům patří podle ředitele sekce strukturálních fondů MPO Miroslava Elfmarka zakázka na propagaci úspěchu Operačního programu Průmysl a podnikání v médiích, která byla rozdělena na pět menších částí. 

"Díky čemuž mohla agentura oslovit pouze tři firmy, aniž by musela vypsat transparentní výběrové řízení," uvedl Elfmark.

Hruda pochybení odmítá
Hned na začátku kontroly také úřad zjistil, že CzechInvest bez souhlasu ministerstva zvýšil počet svých pracovníků na dvojnásobek. "CzechInvest najímal přes externí agenturu nové lidi a překračoval tím povolené limity," řekl iDNES.cz Bartovský.

"Nedodržení závazných limitů mělo dopad do rozpočtu ministerstva v roce 2006 a nejspíše bude mít dopad do rozpočtu MPO i v letošním roce," podotkl Elfmark.

"Všechny věci, které jsme dělali, byly vždy podmíněny souhlasem ministerstva průmyslu a obchodu. Z toho důvodu není o těch selháních, jak jsou naznačeny, možné mluvit," ohradil se proti argumentům ministerstva odvolaný Hruda.

Hruda působil v čele CzechInvestu od listopadu 2005. Vystudoval ekonomii a mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a do CzechInvestu přišel jako projektový manažer v roce 2000.

Po nástupu do agentury vedl například tým, který měl na starost projekt kolínské automobilky TPCA. Později se stal ředitelem odboru investičních projektů a od ledna 2005 byl ředitelem zastoupení v Japonsku, kde se zabýval podporou přílivu japonských investic do Česka.

Odvoláním šéfa CzechInvestu však prošetřování činnosti státní agentury nekončí. "Kontrola bude pokračovat a měla by skončit do tří týdnů," uvedl mluvčí ministerstva Bartovský.

Autoři:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Těžba lithia narazila na problém, ministerstvo nedalo Australanům povolení

Průzkumný vrt v Cínovci.

Ministerstvo životního prostředí neodsouhlasilo australské firmě European Metals Holdings (EMH) stanovení dobývacího...

Vydržet let střemhlav. Aero testuje nový lehký bitevník L-39

Testování nového letounu Aera Vodochody

Simulace vybírání střemhlavého letu, schopnosti omezit nebezpečné vibrace nebo zvládání srážky s ptákem bez poškození....

Drátenictví zachraňují ženy. Místo hrnců se nyní pletou hlavně ozdoby

Cechmistrová Cechu českomoravských uměleckých dráteníků Hana Maříková.

Typické vyvolávání: „Drátovat, letovat hrnce, spravovat,“ už dnes člověk na ulici nezaslechne. Přestože v celém Česku...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz