Sběrny lidem za kovy či papír nezaplatí ani korunu, navrhli senátoři

  14:15aktualizováno  15:26
Senátoři opět řešili novelu, jež se dotýká změny pravidel pro zacházení s odpadem. Přišli se změnou, aby sběrny lidem za suroviny přestaly dávat peníze. Podnikatelům by pak platily jen bezhotovostně. Změna má zabránit krádežím kovových předmětů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pozměňovací návrh, s nímž souzní ODS i ČSSD, říká, že firmy a podnikatelé by nově peníze za suroviny dostávali jen na účet. A obyvatelům by za papír či kov sběrny neplatily vůbec, ale vybíraly by je bezplatně. Výjimkou by byly jen vraky aut. Novinka by mohla začít platit už od ledna 2015.

Změna v návrhu novely odpoledne v senátu prošla většinou hlasů. Pro bylo 55 zákonodárců. Pozměněná novela nyní putuje do sněmovny, kde ji představí senátoři Petr Vícha a Petr Šilar.

„Očekával bych jásot sběren, ale ony nejásají, protože jim je jasné, že kovů výrazně ubude. Přestanou se krást,“ řekl předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha. Podle něj by takové řešení umožnilo na ulice rozmístit kontejnery na kovový odpad, aniž by je někdo následně vykrádal.

Se změnou ale nesouhlasí ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Naprostý zákaz výkupu odpadů od všech fyzických osob je poměrně dost radikální a něco takového v žádné okolní zemi nefunguje,“ uvedl Brabec.

Jeho ministerstvo proto bude pokračovat v přípravě vyhlášky, která by nejpozději od ledna zakazovala hotovostní platby za kovové odpady. „Toto je naprosté minimum, první krok, který připravujeme po dohodě se Svazem měst a obcí. Jsme připraveni diskutovat o dalších opatřeních,“ dodal Brabec.

Senátoři chtějí v obcích kontejnery na biologický odpad

Dvojkolejnost ve snaze zatrhnout obchod s kradenými kanálovými poklopy, dešťovými svody, hřbitovními urnami nebo třeba částmi zabezpečovacího železničního zařízení se ale nelíbí senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi, což ministrovi dal před novináři najevo.

„Nemáte zmocnění takovou vyhlášku vydat, někdo vám ji napadne u Ústavního soudu,“ podotkl Kubera. Brabec oponoval, že tato možnost je. „Proč se ale pak bráníte zákonu, který je vyšší právní síly?“ ptal se Kubera. „Nebráníme se mu, ale o pozměňovacím návrhu vím od úterý a je strašně široký,“ řekl mu Brabec.

Měly by sběrny lidem přestat platit za suroviny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

ANO 5390
NE 4686

Senátoři v novele navrhují, aby obce měly také povinnost přistavit lidem kontejnery na biologický odpad. Podle Víchy by tato povinnost platila od dubna příštího roku, aby se na ni stačily připravit.

Senátor Ivo Bárek (ČSSD) ale v rozpravě upozornil, že formulace, že obec musí zajistit třídění i „biologicky rozložitelných odpadů“, může vést k povinnosti třídit i odpad živočišného původu. „A na to část obcí není připravena,“ podotkl Bárek.

Čunek popsal vlastní zkušenost se sběrači odpadu

Novelu zákona, která vzešla právě ze senátu, řeší horní komora parlamentu opakovaně. Původní návrh totiž pozměnili poslanci. Senátoři v rozpravě k novele připomněli, že zpočátku byl účel zákona chránit před krádežemi barevných kovů. Pak na něj ale politici začali věšet další pravidla včetně zákazu skládkování. Jenže změn pak začalo přibývat tolik, že na konec některé vůbec neprošly (více čtěte zde).

„Účelem bylo zamezit krádežím kovů a podívejte se, co před sebou máme. V poslanecké sněmovně jsou buď amatéři, nebo účelově řízení lidé,“ tvrdil senátor Vladimír Dryml (SPO). „Odpady jsou velký byznys a také velký prostor pro lobby, protože se v něm točí miliardy,“ dodal s tím, že chce, aby celá novela byla zamítnuta.

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) zase popsal vlastní zkušenost se zloději kovů. „Přišel ke mně jeden houmlesák a jeden občan ze znevýhodněné skupiny s tím, zda si mohou vzít nějaký odpad. Souhlasil jsem a oni si pod mým dohledem vzali zhruba tunu a půl trubek. Měl jsem radost, že je vidím konečně pracovat,“ vyprávěl Čunek s tím, že jeho zkušenost nemá dobrý konec. Sběrači kovů se na stavbu v noci vrátili a uřezali u zdí kabely. „Museli jsme to řešit jejich napojením, takže přibylo víc krabic. Škoda byla asi čtyři tisíce, proto jsem to nehlásil,“ popsal.

Ať už upravovování zákona dopadne jakkoliv, téměř jisté je, že pravidla pro odpady se od ledna 2015 nějakým způsobem změní a změna nebude konečná.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Cena dat Čechy neodradila, loni jich spotřebovali dvojnásobek

Ilustrační snímek

Spotřeba dat v mobilních sítích loni v Česku vzrostla na dvojnásobek. Uživatelé přenesli v mobilních sítích 368...

Češi už vsadili na hokej půl miliardy. Bookmakeři očekávají rekord

Čeští hokejisté (v bílém) se brání švýcarskému náporu.

Sázky na hokejové mistrovství světa na Slovensku dosáhly u domácích sázkových kanceláří za čtyři odehrané dny zhruba...

Pražskou Fantovu budovu v létě zahalí lešení. Opravy potrvají 2,5 roku

Na secesní budově Fantova domu pražského Hlavního nádraží začala rekonstrukce...

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady...

Najdete na iDNES.cz