Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obří řetězce otevřou desítky obchodů

  11:10
V Česku se schyluje k závěrečné fázi bitvy o peněženky domácností. Desítky nových obchodů chtějí otevřít Interspar a Kaufland, dříve už tento záměr oznámilo Tesco. Rakouský Interspar má dnes v Česku 22 hypermarketů a za několik let chce mít zhruba padesát obchodů.
Interspar, Kaufland a Tesco útočí na menší města. Vznikne 14 nových nákupních center

Interspar, Kaufland a Tesco útočí na menší města. Vznikne 14 nových nákupních center | foto: iDNES.cz

„Letos otevřeme pět filiálek a podobným tempem chceme pokračovat i v dalších letech,“ říká šéf Intersparu Martin Hruška.

Kaufland, který spolu s diskontem Lidl patří do německé skupiny Schwarz, plánuje podle informací MF DNES od letoška do roku 2008 postavit zhruba padesát nových obchodů.

Tesco chce jen letos otevřít dalších deset až patnáct obchodů. Vedle toho získá ještě jedenáct hypermarketů odcházejícího Carrefouru.

Rozšíření plánují také řetězce diskontů Lidl, Penny Market a Plus Discount. Nejagresivněji zatím rozsévá své obchody prvně jmenovaný Lidl.

Plány všech obchodníků mají společné to, že hlavní bitevní pole se začíná přesouvat z velkých do menších měst. Například Interspar chce letos otevřít klasický hypermarket v České Lípě a Liberci.

V menších městech budou menší markety
Konečným cílem Teska i Intersparu jsou města, kde dnes vládnou diskontní řetězce Lidl, Penny Market a Plus Discount. „Půjde o města o velikosti pět až dvacet tisíc lidí. Chceme jich využít prostřednictvím menších obchodů,“ říká Hruška.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi
prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Tesco už loni otevřelo svůj první malý obchod o velikosti supermarketu v Mikulově. „V tomto konceptu budeme pokračovat,“ říká Jana Matoušková, mluvčí britského řetězce. Stejně mluví i Ahold. „Naší strategií je soustředit se na supermarkety a menší Hypernovy,“ potvrzuje mluvčí Albertů a Hypernov Kateřina Černá.

Obchodníci budou spolu s přesunem do menších měst zmenšovat také své prodejny. Důvodem je začínající tlačenice vznikající ve velkých městech. Dnes už má každé krajské město s výjimkou Jihlavy nákupní centrum s nějakým hypermarketem či supermarketem.

Hlavní město Vysočiny se jich podle společnosti Cushman &Wakefield Healey & Baker dočká v roce 2008. Celkem podle odhadů firmy v příštích třech letech vyroste v Česku dalších 14 nákupních center a minimálně tři budou modernizována nebo rozšířena. Obchodní centra se objeví i v městech, jako je Most či Mladá Boleslav.

Hypermarket sám o sobě netáhne
Součástí nákupního centra bývá zpravidla hypermarket. Už jsou však i případy menších center se supermarketem jako Igy v Českých Budějovicích. Pár základních obchůdků, jako je lékárna, tabák či malé elektro, bývá nalepeno i na Kaufland.

Samotný hypermarket už však dnes k nalákání zákazníků do obchodního centra nestačí.

„Důležitou součástí je kromě nákupní galerie složené z obchodů s módou, obuví či kosmetikou i výběr kaváren, restaurací a prostor určených ke sportu a zábavě,“ říká Martin Žížala ze společnosti Cushman.

A někdy dokonce příliš dotěrná reklama na hypermarket funguje opačně. „Když je u vchodu do centra reklama na brambory za deset korun, některé zákazníky dalších obchodů to může odradit,“ říká jeden z obchodníků s oděvy.

Od každého něco
Obzvláště dobře vybírat volbu lákadel musí menší obchodní centra. Nemohou nabídnout několik butiků s módou, botami či kosmetikou, ale od každého třeba jeden. „Orientujeme se na služby, aby tu bylo kadeřnictví, fitness, a teď chceme rozšířit další služby ještě na střechu,“ říká šéf menšího obchodního centra Park Hostivař Charlie Kasal.

Kromě toho plánuje další reklamní akce, aby zákazníky přitáhl. Musí se více snažit, protože v blízkosti vyrostla nákupní centra Eden a Chodov, která lidi odčerpávají.

Chodov otevřel loni na podzim a po plánovaných dalších dvou rozšířeních bude patřit v Česku k největším. Má mít rozlohu 150 tisíc metrů čtverečních, což odpovídá skoro padesáti fotbalovým hřištím dohromady.

V porovnání s cizinou to však ještě není žádný rekord. Ještě větší centra se nacházejí v Británii, Rakousku či Španělsku, nemluvě o amerických nákupních městečkách.

Konkurence bolí
Snaha obchodních center o odlišnost je vedena snahou udržet si zákazníky a nenechat je prchnout do nově vznikajících nákupních komplexů. Nákupních ploch v Česku přibývá rychleji než peněz v rodinných rozpočtech. Potvrzují to i statistiky, o které se však obchodníci neradi dělí.

„Tržby na metr čtvereční v obchodech stagnují,“ říká jeden z obchodníků, který si nepřál být kvůli konkurenci jmenován. Jinými slovy, obchodníkům sice tržby rostou díky tomu, že mají více prodejen, ale v přepočtu na jejich plochu se moc nehýbou.

Velká konkurence už z trhu některé hráče vytlačila. Letos Česko definitivně opustí francouzský Carrefour, jejž převezme Tesco. Odchází také německá Edeka, která byla známa hlavně v pohraničí. Už loni byly na Alberty přemalovány supermarkety Julius Meinl.

Giganti chtějí dále pohlcovat malé
Velké obchodní řetězce přitom hlásí, že jejich chuť spolknout nějakou další rybu není u konce.

„Koupě někoho jiného je ve hře,“ říká za Interspar Hruška. Podobně se už dříve vyjádřilo Tesco.

„Očekáváme, že Tesco udělá ve střední Evropě další podobnou akvizici, jako byla koupě Carrefouru,“ píšou analytici společnosti IDG zabývající se průzkumy trhu především v Evropě.

Jsou však i obchody, které se do velké expanze nehrnou a rostou pomalu a s rozmyslem. Například Globus letos plánuje jen jeden nový obchod v Plzni poté, co si dal loni pauzu. Konkurenci na místním trhu může ještě více zahustit příchod dalších hráčů.

Největší světový obchodník, americký Wal-Mart, už oznámil, že má střední Evropu v hledáčku svého zájmu. Expandovat tímto směrem chce podle analytiků IDG i německý diskont Aldi.

Praha obnovila letecké spojení s Pekingem

  • Nejčtenější

Počet krádeží v německých obchodech roste. Stále častější jsou i násilné gangy

Každý den přijdou obchody v Německu o tisíce kusů zboží, za které zákazníci nezaplatili. Nová studie ukazuje, že počet krádeží navíc stále roste a přibližně čtvrtina pachatelů si počíná organizovaně....

9. července 2024

Hranaté hamburgery míří do Česka. Wendy’s už nabírá franšízanty

Na český trh vstoupí další světový řetězec s rychlým občerstvením Wendy’s. Od roku 2023 se jedná už o třetí globální značku nabízející převážně hamburgery, která otevře pobočku v Česku. Součástí...

9. července 2024  14:53

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Pivovary sází na třetinkové lahve. Zákazníci preferují menší objem, tvrdí

Vedle zavedených třetinkových piv od importovaných značek jako Heineken nebo Corona se téměř ve všech obchodních řetězcích začaly objevovat také třetinkové láhve značek Prazdroj, Staropramen či...

11. července 2024

Autobusy na pražské Florenci budou muset pod zem. Přednost má vlak

Premium

Nástupiště autobusů v podzemí, na povrchu zastávka vlaku a nad nimi obchody a další komerční plochy. Tak by v příštích desetiletích mělo vypadat největší autobusové stanoviště v centru metropole –...

16. července 2024

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Platil za knihy a málem přišel o 70 tisíc. Podvodníci těží z nepozornosti

I platba na ověřeném e-shopu může skončit vybíleným účtem. Problémem bývá, když se klienti přihlašují do podvodného internetového bankovnictví, nebo když mají telefon či počítač už napaden hackerem....

13. července 2024

Kaspersky Lab opouští Spojené státy, v zemi zruší všechna pracovní místa

Ruská společnost Kaspersky Lab odejde ze Spojených států amerických, odchod zahájí už o tomto víkendu, respektive 20. července. Děje se tak poté, co americká vláda v červnu oznámila zákaz používání...

16. července 2024  12:38

Solární boom zbrzdil. Domácích fotovoltaik přibývá pomaleji, uvádí asociace

Zájem dalších českých domácností o energii ze Slunce není letos až tak žhavý, jako v posledních letech. V prvním pololetí letošního roku se do provozu zapojilo 24 000 nových fotovoltaických...

16. července 2024  11:42

Pražské letiště mzdy zvýší napřesrok. Zatím nabídlo desetitisícovou odměnu

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že mzdové a další požadavky zaměstnanců bude řešit v září při vyjednávání podmínek pro rok 2025. V...

16. července 2024  11:24

Když uteče pastevec. V Turecku shánějí správce stád, vláda spoléhá na cizince

Turecko se potýká s nedostatkem pastevců, to se už projevilo i na snížení počtu chovaného dobytka. Vláda se proto snaží sehnat pasáky dobytka v jiných zemích. Důvodem nedostatku lidí pro toto...

16. července 2024  9:56

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...