Obec Prameny, kde nemá nikdo zájem o to, být starostou. Podle ministerstva vnitra je to první podobný případ, který po revoluci řeší

Obec Prameny, kde nemá nikdo zájem o to, být starostou. Podle ministerstva vnitra je to první podobný případ, který po revoluci řeší | foto: Martin Stolař, MAFRA

Obcí zatížených milionovými dluhy poprvé za pět let ubylo

  • 9
Mají vysoké dluhy a majetku pomálu, ale jen u některých je hospodaření skutečně rizikové. Více než procento obcí se letos dostalo do hledáčku ministerstva financí kvůli vyššímu zadlužení.

Ministerstvo financí každoročně vyšetřuje obce, jež se ocitnou na seznamu rizikových. Podle poradenské společnosti Bisnode v roce 2012 ukazatel rizikového hospodaření naplnilo 79 z celkem 6 246 obcí. Část je na seznamu jen formálně, ale některé obce se splácením dluhů bojují dlouhodobě.

Už loni se s velkými dluhy potýkala obec Turovice na Olomoucku. Musí státu vracet dotace a penále, dohromady přes 80 milionů korun. To je pro obec s rozpočtem dva miliony smrtící. "Soudíme se s firmou, která vysoutěžila stavbu penzionu pro seniory a kvůli které jsme přišli o dotace," popisuje starosta Pavel Baďura.

Deset nejzadluženějších

Obec ... Zadlužení* (v %)

Prameny (KV) ... 517,81
Janská (US) ... 148,98
Turovice (OC) ... 143,52
Nové Lublice (MS) ... 78,49
Loukovec (STČ) ... 75,53
Jizbice (STČ) ... 73,49
Dvory (STČ) ... 71,98
Nová Ves u Bakova (STČ) ... 71,82
Svatá Maří (JČ) ... 65,34
Sulislav (PL) ... 58,63

Pozn.: * podíl cizích zdrojů k celkovým aktivům; Pramen: Odvětvová srovnávací analýza Municipality společnosti Bisnode

Tuto malou obec v zadlužení trumfnou snad jen notoricky známé Prameny na Karlovarsku. Obec má zhruba 90milionový dluh za nepovedený podnikatelský projekt stáčírny minerálních vod. Rozprodala či zastavila veškerý majetek. "Veřejné osvětlení svítí jen část noci. Obecní úřad si nemůže dovolit žádné zaměstnance, například na sekání, obecní kanalizace je v katastrofálním stavu," vypočítává starostka Michaela Málková.

Obce, které dluží státu neuznané dotace či penále, nemají přístup k další podpoře od státu nebo z EU, ale třeba ani na úhradu veřejně prospěšných prací v obci. V takové situaci je dlouhodobě Bublava na Karlovarsku, kde investovali do akvaparku. "Nevíme, za jak dlouho splatíme 19 milionů s rozpočtem čtyři miliony. Dluhy snižujeme prodejem nemovitého majetku," přibližuje život v obci starosta Igor Jirsík. Areál nedostavěného akvaparku zarůstá nálety a obec se soudí se stavební firmou Skanska o fakturu za 19 milionů.

Jsou i dobré příklady

Na dobré cestě z dluhů je podle starosty Jana Škrobánka obec Nové Lublice. "Snažíme se všude domluvit na splátkách - u vodáren, sociálky," líčí. Před lety si obec brala půjčku na vytvoření územního plánu a kvůli tomu pak nebyla schopna platit včas další výdaje a dluhy narůstaly, aktuálně zbývá uhradit necelé dva miliony.

Část obcí ze seznamu, jako Dvory, Svatá Maří, Sulislav, Sudslava, Straky, Svatá, Jizbice či Úmyslovice a další, podle jejich starostů žádný skutečný problém se zadlužením nemá. "V září čekáme uhrazení dotace na kanalizaci," vysvětluje Milan Strohschneider ze Sulislavi na Plzeňsku. "Udělali jsme administrativní chybu, sankci 12 milionů nám letos finanční úřad odpustil," uvedl František Linha, starosta Svaté Maří na Vimpersku.

Historicky nejhorší statistiku mělo hospodaření obcí za rok 2011, kdy se jich na seznam potenciálně rizikových dostalo 84. Loni poprvé od roku 2007 jejich počet poklesl. Některým se daří dluhy splácet. "Pomalu se oddlužujeme, už nám zbylo uhradit jen asi jeden milion dluhu," říká starostka Jitka Vlková z Nebanic na Chebsku. Obec musela vrátit dotaci v řádu desítek milionů na výstavbu rodinných domků. "Prodali jsme zámek s parkem, rozestavěnou školu, pozemky, část majetku máme ještě zastavenou," vypočítává Milan Klement, starosta Pohledu na Havlíčkobrodsku. Obec před lety nesplnila podmínky dotace na stavbu školy.

Aktuálně jsou v legislativním procesu dva návrhy, které mají hospodaření obcí a krajů lépe ošetřit. Finanční ústava navrhuje přísné sankce: "Finanční úřady by mohly zadržet část výnosů ze sdílených daní," říká Věra Kameníčková z poradenské CRIF-Czech Credit Bureau. Novela insolvenčního zákona má zase obcím jako Prameny umožnit oddlužení a návrat k normálnímu fungování.