Petr Kellner

Petr Kellner | foto: Výroční zpráva PPF

Nejbohatší Čech Kellner vyměnil kus PPF za Novu

  • 39
Nejbohatší Čech Petr Kellner prodal pětiprocentní podíl ve své společnosti PPF za pět miliard bývalému obchodnímu partnerovi Jiřímu Šmejcovi, a to v souvislosti s dokončením prodeje televize Nova. MF DNES to potvrdila mluvčí PPF Dita Fuchsová.

Kellner navýšil v minulých týdnech kapitál své společnosti PPF Group, která ovládá například Českou pojišťovnu, celkem o 18 miliard korun. Z toho 4,9 miliardy vložil do firmy Jiří Šmejc, čímž získal 5procentní podíl. Zbytek patří Kellnerovi.

Úspěšný finančník touto transakcí hrubým propočtem ohodnotil svou firmu na sto miliard korun.

Transakce byla součástí loňské dohody o společném prodeji podílů PPF a Jiřího Šmejce v televizi Nova. Tu od českých majitelů koupila americká firma CME, kterou ovládá americký miliardář Ronald Lauder.

Obchod proběhl přesně před rokem. "Souviselo to s tím určitě," řekla bez dalšího komentáře Fuchsová.

PPF získala za podíl v Nově zhruba 15 miliard korun a kolem 3 miliard korun dostala ještě ve formě akcií CME. PPF pak z tohoto balíku měla vyplatit ještě ostatní podílníky, mezi něž patřil i Šmejc.

Petr Kellner a skupina PPF mohla být nyní ještě o téměř dvě miliardy bohatší. V Poslanecké sněmovně se totiž ve středu hlasovalo o novele zákona o bankách, který měl České pojišťovně, vlastněné PPF, přiznat odškodnění ve výši 1,7 miliardy korun. Novela však neprošla.

Pojišťovna za pomoci PPF tyto peníze v polovině 90. let vyplatila klientům zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky. Od státu a další banky IPB vzápětí získala další podíly v České pojišťovně a zcela ji ovládla.

Proti zákonu se ozývali ostatní bankéři s tím, že pojišťovna a potažmo PPF už náhradu tímto způsobem získala.

Cílem impéria PPF do budoucna je podle detailů, které Kellner sdělil e-mailem agentuře Bloomberg, zúžit své aktivity čistě na finanční služby pro drobnou klientelu.

Klíčové jsou pro firmu především trhy v Rusku, kde vlastní dvojku na trhu spotřebitelských úvěrů Home Credit and Finance Bank, na Ukrajině, v Kazachstánu, v Číně a ve Vietnamu. Tam hledá banky ke koupi nebo zakládá vlastní pobočky.

Praha prý zatím zůstane pro skupinu PPF základnou, Kellner však nevyloučil přesun celkového řízení skupiny do zahraničí. Strategická rozhodnutí, která se dotýkají největších firem skupiny, což je Česká pojišťovna či PPF a. s., se už nyní dělají v Holandsku, kde sídlí mateřská PPF Group.

Managementy největších firem však sídlí v Praze. "To se však může v závislosti na mezinárodní expanzi v budoucnu změnit," uvedl v citovaném e-mailu Kellner.

Ekonom Petr Kellner založil své suverénně největší soukromé bohatství v zemi v kupónové privatizaci na začátku 90. let.

V roce 1991 založil spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Winklerem privatizační fond, přičemž potřebný kapitál, celkem 40 milionů korun, získali od holdingu Sklo Union, kterému v té době šéfoval Štěpán Popovič, pozdější prezident Svazu průmyslu.

Fond pak v první a druhé vlně kuponové privatizace získal za svěřené kupony akcie zhruba 200 firem v hodnotě pět miliard korun.

K pokladu PPF, České pojišťovně, se firma dostala v roce 1996, koupí deseti procent od Interbanky. Poté se jí podařilo získat i podíly od státu a později zkrachovalé IPB.

Finančník Kellner si podle svého blízkého okolí potrpí na luxus. Kromě špičkového letounu Gulfstream využívá například vilu v Karibiku za několik set milionů korun.

V Česku letos investoval desítky milionů korun do výstavby prestižní internátní školy Open Gate, kde z velké části studují s jeho podporou nadané děti z chudých rodin.