Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Návrh zákona: Kdo pronajímá byt, bude státu platit víc peněz

  1:16aktualizováno  1:16
Desítkám tisíc lidí, kteří dnes pronajímají svůj byt, garáž nebo kus půdy a takto získané peníze přiznávají, hrozí, že se jim takový příjem zmenší. Jak vyplývá z návrhu věcného záměru zákona o dani z příjmu, který má MF DNES k dispozici, ministerstvo financí plánuje od roku 2010 z pronájmů nemovitostí větší odvody do státní kasy.

Zatím tak není jasně dané, jaká sazba pojistného by se z příjmů z pronájmu platila. | foto: Petra BarochováiDNES.cz

Pokud dnes člověk pronajímá trvaleji svůj byt, stačí, když z rozdílu mezi příjmy a výdaji zaplatí patnáctiprocentní daň z příjmů. V daňovém zákoně dnes totiž existuje speciální kolonka pro příjmy z pronájmu, která jejich zdanění upravuje.

S novým zákonem v roce 2010 by se zrušila a příjmy z pronájmu bytů, nebytových prostor a dalších nemovitostí by spadaly buď mezi příjmy z ekonomické činnosti, nebo mezi takzvané ostatní příjmy.

"Poplatník si bude moci vybrat. Když bude mít pronájem jako příjem z ekonomické činnosti, tak si proti němu uplatní výdaje a zaplatí sociální pojistné," popisuje náměstek ministra financí přes daně Peter Chrenko.

Druhá možnost bude, že si tyto peníze zařadí do kolonky ostatních příjmů. Pak si z nich podle Chrenka odečte určité minimální paušální výdaje a z rozdílu zaplatí patnáctiprocentní daň. Nyní se mezi tyto příjmy mohou dávat hlavně takové, které jsou příležitostné, což může být třeba pronájem bytu na pár měsíců.

Hlavně první možnost by se lidem, co pronajímají byty a další nemovitosti, notně prodražila. "Byla by snaha o zvýšení nájemného, aby se aspoň částečně kompenzoval růst odvodů státu," očekává Libor Dellin, předseda Sdružení majitelů domů.

Zároveň dodává, že konečné ceny by byly dány tím, co je ochoten zaplatit nájemník. "Vyšší zatížení bude znamenat snížení výnosnosti pronájmů, protože trh nedovolí vyšší odvody cele promítnout do nájemného," uvádí i Pavel Hájek z realitní společnosti Remax Consult.

Lze tak očekávat, že k nějakému růstu cen pronájmů by mohlo dojít, ale nekopírovaly by zcela nárůst daňového zatížení. O kolik by se výnosy z pronájmů lidem snížily, lze dnes jen velmi těžko odhadovat. Na papíře totiž zatím existuje jen velmi hrubý obrys zákona, který úředníci teprve rozepíší do paragrafů.

Zatím tak není jasně dané, jaká sazba pojistného by se z příjmů z pronájmu platila. Pokud by to byla sazba, jako je dnes pro živnostníky, tedy 29,6 procenta, pak by člověk, co získá ročně na pronájmu sto tisíc korun, nově státu poslal dvacet tisíc korun za rok navíc.

Náměstek Chrenko upozorňuje, že sociální pojistné by lidé platili jen do výše stropu. Ten je dnes daný celkovým příjmem 1,03 milionu korun ročně. Zřejmě by se jim přitom sčítalo zaplacené pojistné z výdělku ze zaměstnání a z příjmů z pronájmu.

Rozšíří se černý trh?
Specifikem pronajímání bytů v Česku dnes přitom kvůli dosavadní praxi regulovaného nájemného je "černý trh". Podle Hájka z realitní společnosti Remax může načerno pronajímat byt dokonce drtivá většina. To se týká lidí, co nemají pronájem jako podnikání.

Podle Dellina se černí pronajímatelé rekrutují hlavně z řad lidí, co nějaký byt zprivatizovali. "Takových bytů se podle našich zkušeností pronajímá zhruba čtvrtina," říká Dellin.

Do letošního května přitom bylo zprivatizováno na 1,4 milionu bytů. Větší odvody státu by podle něj jen zvýšily motivaci k tomu, aby lidé pronajímající jeden byt či garáž takové příjmy nepřiznávali.

Z ministerstva pro místní rozvoj se takových dopadů nebojí. Pavel Rakouš, šéf odboru bytové politiky, připomíná, že právě rokem 2010 skončí období deregulace nájmů. Od roku 2011 se tak už bude nájem sjednávat na trhu dohodou mezi majitelem a nájemcem.

"Jedním z pozitivních důsledků deregulace přitom je, že mizí podmínky pro existenci černého trhu s byty," uvádí Rakouš.

  • Nejčtenější

Zemřel jeden ze šéfů jediné tvarůžkárny v Česku, vnuk zakladatele firmy

Společnost A. W. z Loštic na Olomoucku, výrobce světoznámých olomouckých tvarůžků, přišla v těchto dnech o jednoho ze...

Krize už dopadá: čtvrtina českých firem propouští, pětina snižuje mzdy

Pandemie covid-19 dolehla na tuzemské firmy. Přibližně čtvrtina z nich už přistoupila k propouštění a pětina osekala...

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Síť pražských barů vyzývá zákazníky, ať nešetří na spropitném

Iniciativa #milujemevino kolem pražských vinných barů Vinograf vyzývá k diskusi o odměnách hostů pro personál...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Mladé Čechy už alkohol tolik neláká. Pijí jako vrstevníci z jiných zemí EU

Alkohol je pro mladé Čechy a Češky stále méně zajímavý. Mladiství se teď podle studií více zajímají o zdravý životní...

Nájmy už nebudou zmrazené, vracíme se k normálu, říká Schillerová

Zmrazení cen nájemného ukončila vláda. „Rušíme stropy na nájmy. Během nouzového stavu byl problém sehnat si nové...

Česká ekonomika klesala pomaleji, než se čekalo. Přesto je propad rekordní

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu ČSÚ v 1. čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3...

Vznikají stovky nádrží v lesích. V boji proti suchu to nebude stačit

Státní podnik Lesy ČR plánuje v rámci tříletého programu utratit miliardu korun na stavby, které zadrží vodu v lesích....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz