Mzdy porostou jen mírně. Ale přesto rychleji než ceny v obchodech

  3:12aktualizováno  3:12
Přestože ekonomové věští v příštím roce oživení ekonomiky, firmy to do mezd příliš výrazně promítnout nehodlají. Podle všeho se tak neprojeví ani snaha České národní banky, která oslabením koruny chce nastartovat růst cen v ekonomice a v druhém sledu i růst výdělků. Pokud se přesto v některých firmách platy zvýší, půjde jen o několik procent.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Vyplývá to z rozsáhlého průzkumu MF DNES, v jehož rámci redakce oslovila 60 velkých zaměstnavatelů z celého Česka. Firmy nejčastěji plánují průměrný růst od dvou do tří procent. Na dolní hranici se nachází například těžební Sokolovská uhelná nebo výrobce izolací Thun 1794.

Lépe na tom pak jsou zejména strojírenské podniky, kterým se podařilo ulovit nové zahraniční zakázky. "Získali jsme lukrativní zakázku na reflektory pro Audi A6. Je to pro nás nový segment, který nás posouvá zase výš. Budeme přibírat další zaměstnance," říká generální ředitel výrobce autosvětel Hella Mohelnice Marek Ryšavý a dodává, že u nich se mzdy v příštím roce zvýší v průměru o tři procenta.

Jak porostou mzdy ve firmách vašeho regionu Čtěte v sobotu, 28. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Výsledkem by však měl být po dvou letech výraznější růst reálných mezd. Neboli stav, kdy se více zvyšují výdělky než ceny.

Inflace v příštím roce bude zřejmě navzdory snahám ČNB rekordně nízká. Ekonomové očekávají růst cen kolem 1,5 procenta. Při růstu mezd o více než dvě procenta si lidé přilepší.

Růst mezd čeká průmysl napojený na zahraniční trhy

Růst mezd se u jednotlivých firem bude odvíjet zejména od postavení na trhu, oboru a od schopnosti zajistit si dlouhodobé zakázky. I proto jsou největšími optimisty průmysloví výrobci, kteří těží ze zahraničních zakázek.

"Letos jsme zvýšili mzdy o sedm procent. Věřím, že příští rok to bude nejméně o pět procent," říká Kvido Štěpánek, šéf a majitel výrobce Isolit-Bravo, který dodává součásti pro automobilový průmysl. Přidávat chce nejvíce technickým profesím, nástrojařům, ale také konstruktérům a technologům.

S růstem průměrných mezd o tři a více procent počítají také výrobce obráběcích strojů TOS Varnsdorf či producent filtrů Mann+Hummel.

Celorepublikový mzdový průměrný růst však zchladí jiné obory, jež zaměstnávají desítky tisíc lidí - to je příklad třeba těžebních, energetických společností, ale také některých menších skláren.

Nulový růst plánují také firmy, které příští rok čeká tvrdá restrukturalizace. To je příklad třeba černouhelné společnosti OKD či státního nákladního drážního dopravce ČD Cargo.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Češka vymyslela opalovací krémy pro africké albíny, mohou zachránit život

Albínské děti v Africe.

Chemička Andrea Hároniková z brněnské techniky vytvořila recept na levné opalovací krémy pro albíny v Ghaně. Cílem bylo...

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Zájem Čechů půjčit státu klesl. Na trh přijdou protiinflační dluhopisy

Ilustrační snímek

V pondělí začalo ministerstvo přijímat objednávky na nové, protiinflační bondy. Jejich výnos bude stanoven podle růstu...

Najdete na iDNES.cz