Mnoho firem v Ostravě nevyplácí lidem mzdy

  9:42aktualizováno  9:42
Lidé, kterým se podaří sehnat zaměstnání, ještě nemusí mít vyhráno. V mnoha případech totiž zaměstnavatelé za práci mzdu nevyplatí. Téměř osmdesát společností, které nevyplácejí svým zaměstnancům mzdy, eviduje na území Ostravy místní úřad práce.
Nezaměstnanost, práce

Nezaměstnanost, práce | foto: Profimedia.cz

Ten jen do srpna letošního roku vyplatil téměř tři miliony korun na základě zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. "Od začátku roku jsme vyřídili čtyřiadevadesát žádostí o vyplacení dlužných mezd, s nimiž se na nás obrátili zaměstnanci firem, které nedodržely termíny výplat," řekl Miroslav Seidler z ostravského Úřadu práce.

Zaměstnanci, kterým jejich zaměstnavatelé neplatí mzdy včas a ve stanovené výši, mají podle zákona právo požádat úřad práce o vyplacení mzdy.

Někteří zaměstnavatelé se do problémů s vyplácením mezd dostanou vlastní vinou, jiní zase například kvůli druhotné platební neschopnosti. Rozdílný je i přístup zaměstnavatelů v komunikaci s úřadem práce při projednávání výplat dlužných mezd.

"Přibližně deset až patnáct procent zaměstnavatelů s námi při vyřizování žádostí jejich zaměstnanců spolupracuje, ale většina si hraje na mrtvé brouky," popisuje praktiky některých majitelů firem Miroslav Seidler.

"Ti kteří nespolupracují se z velké části rekrutují z řad takzvaných 'takypodnikatelů,' což je pro mne každý člověk, který si platí leasing na drahý automobil a právě se vrátil z rekreace v Karibiku, i když svým zaměstnancům už třeba tři měsíce nezaplatil ani korunu," dokončil Miroslav Seidler.

Jména neplatičů se často opakují
Při své práci se Seidler často setkává se zaměstnanci, kteří pracují u majitele firmy jehož jméno je mu povědomé. "Vím o několika lidech, s jejichž jmény jsem se setkal při vyřizování nároků zaměstnanců různých firem," poukazuje Miroslav Seidler na fakt, že někteří podnikatelé jsou ve vztahu ke svým zaměstnancům nepoučitelní.

V současnosti existuje několik variant, jak se může nezaměstnaný při hledání nového místa proti takovému zaměstnavateli bránit. Nejjednodušší je při hledání nového místa prohlédnout stránky úřadu práce.

K vyplacení dlužných mzdových nároků nepotřebují zaměstnanci mnoho. Stačí podat u příslušného krajského soudu návrh na konkurs firmy zaměstnavatele a pak nahlásit svou pohledávku na Úřadu práce. Pokud jsou všechny náležitosti splněny, dochází k výplatě zaměstnavatelem zadržovaných peněz průměrně do šesti týdnů a to, pokud žadatel doloží požadované doklady, až do plné výše dlužné částky.

Zaměstnanci mohou poslat firmu do konkurzu
Rozhodující pro přijetí požadavků úřadem práce je samotné podání návrhu na konkurs u Krajského soudu. Není důležité, zda soud návrh přijme, či zda jej odmítne. Úřadu práce stačí k zahájení šetření samotné podání návrhu.

"Pokud zaměstnanci dlužné peníze vyplatíme, už se nemusí o nic dalšího zajímat," přibližuje průběh vyplácení zadržovaných mezd Miroslav Seidler. "Dlužné peníze pak vymáháme po zaměstnavateli. Buďto prostřednictvím soudu v rámci podaného návrhu na konkurs, nebo zaměstnavatel zaplatí sám. Pokud tak neučiní a soud, například pro malou likviditu firmy návrh na konkurs neuzná, pak se firma do dvou měsíců z obchodního rejstříku vymaže a úřad práce nezíská nic. To ale zaměstnance nemusí zajímat."

Na stránkách úřadů práce lze najít nejen nabídky práce, ale i seznam firem, které se vyplácením smluvených mezd svým zaměstnancům příliš nezabývají. Uchazečům o práci mohou výrazně pomoci i internetové stránky Obchodního rejstříku, na kterých lze vysledovat, zda má firma finanční problémy.

Ministerstvo práce a sociálních věcí navíc připravuje na příští rok telefonickou linku, na které by vyškolení zaměstnanci mohli odpovídat na dotazy zaměstnanců i uchazečů o práci. Spuštění linky se předběžně plánuje na začátek příštího roku.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Obce nechtějí stavět průmyslové haly. Kromě hluku z nich nic nemají

Firma Witte Automotive nechává stavět novou halu v ostrovské průmyslové zóně.

Velký byznys často podnikatelé rozjíždějí v garáži. Když už její plocha nestačí, začínají hledat náhradní prostor....

Najdete na iDNES.cz