Loni stát zvládl pouze podzimní část už sedmého ročníku přednášek, na jaře byly kvůli epidemiologické situaci zrušené. „Do projektu bylo zapojeno 41 škol a školek z celé České republiky, ve kterých proběhlo s ohledem na COVID-19 a opatřeních ve školách 87 přednáškových bloků, tedy přibližně polovina z maximální kapacity projektu,“ sdělil iDnes.cz mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Loni se tak do projektu zapojilo 1768 dětí, stát se pak o další podporu snažil také v Národním zemědělském muzeu při akci „Jedu v medu“.
Stát plánuje v projektu pokračovat také letos. „Rozpočet je plánovaný stejný jako vloni, tj. 500 000 Kč, přičemž reálné celkové čerpání v roce 2021 bylo 315 748 Kč,“ doplnil mluvčí.
Podle webu trvá přednáška půl hodiny pro předškoláky a 45 minut na základní škole. Dětem se předvádějí reálné včelařské pracovní nástroje a pracovní postupy. „Během přednášky, respektive před, či po ní je dětem podávána ochutnávková medová snídaně – chléb s máslem a medem,“ píše se na webu. Akce má na starosti Zařízení služeb ministerstva.
Spotřeba medu se podle posledních údajů Českého statistického úřadu předloni propadla o zhruba 30 procent na 600 gramů na osobu. V předchozích letech se pohybovala kolem kilogramu na člověka a rok.
Při spouštění projektu ho kritizoval Státní zdravotní ústav, například kvůli tomu, že med obsahuje hodně cukrů. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva šlo o nedorozumění, ústav se měl domnívat, že děti budou dostávat med každý den. Ve skutečnosti děti ze zapojených tříd dostanou „medovou snídani“ jednou za rok.