Oproti loňskému březnu je rozdíl citelný. Čísla ukazují, nakolik pandemie paralyzovala dopravu a omezila chuť Čechů utrácet za zbytné zboží.
Očištěné tržby od kalendářních vlivů za pohonné hmoty meziročně klesly o 17,5 procenta, za nepotravinářské zboží o 18,5 procenta. Útraty za potraviny se naopak zvedly o 4,9 procenta.
V detailu však některé sektory utrpěly mnohem více. Nejvýraznější pokles o 64,9 procenta počítají prodejny módy a obuvi. Druhý nejvýraznější propad měly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, a sice o 47,1 procenta.
O bezmála třicet procent sletěly tržby prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením a o více než pětinu obchody s domácími potřebami.
Logicky kvetl internetový obchod, který vzrostl o bezmála 21 procent a o 9,1 procenta bohatší tržby měli prodejci farmaceutického a zdravotnického zboží.
Naplno zatím vyrábět nemůžeme, říká člen představenstva Škody Auto![]() |
Pandemie zasáhla i prodej aut a opravy motorových vozidel, které se meziměsíčně i meziročně snížily o zhruba 30 procent.
Analytici čekají propad i v dalších měsících. „Zákazníci s návratem do znovuotevřených prodejen nebudou zřejmě pospíchat. Navíc část z nich už může zůstat u virtuálního nakupování, které má svoje nepochybné výhody,“ říká Petr Dufek z ČSOB. Rozhodující ohledně rychlosti návratu chuti utrácet budou podle něj data k nezaměstnanosti v příštích měsících.
Ekonom ING Jakub Seidler tvrdí, že březnový propad maloobchodních tržeb byl vyšší než předpokládal trh. Číslo bylo vyšší i při zahrnutí prodejů a oprav automobilů, kde v souhrnu propad dosáhl 15,5 procenta.
Výjimkou jsou potraviny. „Nadprůměrné tržby byly patrné již v únoru a pravděpodobně se v obou měsících projevilo určité předzásobení spojené s obavami z šíření koronaviru,“ dodal Seidler, který očekává, že to nejhorší přinesou tržby až v číslech za duben. Květnová čísla pak ukážou, jak rychle se ekonomika vrací k normálu.