Přiznání podle ČSSD: bydlení nad 10 milionů za rok, auta nad dva

  • 644
Ten, kdo koupí v jednom roce dům za více než 10 milionů korun nebo auto či akcie nad dva miliony korun, bude muset doložit, jak si na ně vydělal. Navrhuje to ČSSD ve svém předvolebním programu. Pokud majetkové přiznání dotyčný nepodá, odvede státu stoprocentní daň ve výši hodnoty tohoto majetku.

U movitých věcí, jako jsou automobily nebo letouny, nebo u cenných papírů a podílů v obchodních společnostech by činila hranice pro přiznání dva miliony korun, u nemovitých věcí 10 milionů. ČSSD slibuje, že pokud bude po volbách vládnout, takovýto zákon prosadí. Novinářům to řekl její předseda Bohuslav Sobotka.

Pokud by lidé nebyli schopni prokázat, že si na nemovitosti nebo jiné věci vydělali, zaplatili by z dané částky stoprocentní daň. Sobotka uvedl, že povinnost by nezasahovala do minulosti, platit by měla od roku 2015. Týkala by se také držení hotovosti nad určitou výši a jejím hlavním cílem by bylo zamezit legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Finanční úřady by navíc podle plánů ČSSD mohly do pěti let od pořízení majetku nabyvatele vyzvat, aby vysvětlil, z jakých prostředků jej nabyl.

Nové představy ČSSD o prokazování původu majetku jsou o něco přísnější než dva návrhy, která tehdy nejsilnější opoziční strana neúspěšně předkládala v minulém volebním období. První z nich uváděl u cenných papírů hranici pět milionů korun a u nemovitostí zhruba 20 milionů. Druhý snižoval hodnotu nemovitostí na 15 milionů korun. Oba návrhy předpokládaly sankční daň 76 procent.

Proti daňovým únikům chce ČSSD bojoval například povinným zavedením registračních pokladen. "Smyslem není jen zlepšení daňového výnosu, ale také lepší ochrana spotřebitelů. Reklamaci lze bez účtenky vyřídit jen těžko," uvedl stínový ministr financí Jan Mládek. Konzervativní odhad daňových úniků je podle něho 150 až 200 miliard korun ročně. Cílem ČSSD by bylo omezit je ve dvou letech zhruba o 40 miliard korun.

,