Slovenský finančník Pavol Krúpa

Slovenský finančník Pavol Krúpa | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Krúpa pošilhává po lithiu v Česku. Chce koupit firmu Geomet, majitel odmítl

  • 12
Společnost České lithium, která je součástí investiční skupiny Krupa Global Investments slovenského podnikatele Pavola Krúpy, nabídla australské společnosti European Metals Holdings, že koupí její dceřinou společnosti Geomet, nebo že do ní majetkově vstoupí.

ČTK to dnes řekla mluvčí KGI Barbora Hanáková s tím, že KGI je jedním z největších českých akcionářů EMH. EMH v reakci nabídku odmítla. Společnost Geomet má licenci na těžbu lithia u Cínovce.

„Údajné dopisy o nabídce neobsahují žádné podrobnosti ohledně cenových podmínek nebo dalších okolností. Vzhledem k tomu, že tyto informace nejsou k dispozici a s ohledem na dřívější jednání naší společnosti s KGI, EMH v tuto chvíli nepovažuje nabídku za důvěryhodnou,“ uvedla EMH ve vyjádření zaslaném ČTK. Dodala, že o této konkrétní záležitosti spolu firmy vůbec nejednaly.

Spory o lithium

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před předloňskými parlamentními volbami. Bývalá vláda pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky tehdy krátce před volbami podepsala s firmou EMH memorandum o těžbě lithia u Cínovce. Dokument se stal terčem kritiky zejména od hnutí ANO a komunistů. Loni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Firma má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje.

Mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek dnes ČTK řekl, že zatím naposledy ohlásil Geomet rozšíření průzkumných prací, které byly už dříve v určitém rozsahu povoleny ministerstvem životního prostředí, loni v září. „Jedno se sestávalo z oznámení čtyř vrtů do hloubky 50 metrů a druhé 11 vrtů do hloubky 500 metrů,“ sdělil. Už loni v říjnu Machek uvedl, že nejde o oznámení, které tehdy prezentovala EMH. Ta na začátku října uvedla, že získala od českých úřadů povolení zahájit v oblasti 13 průzkumných vrtů.

„K uskutečňujícím se pracím mohu dodat, že z ohlášených a povolených 13 vrtů bylo dosud realizováno deset geologicko-průzkumných a geotechnických vrtů. S ohledem na značně nepříznivé klimatické podmínky bylo další vrtání prozatím přerušeno. Veškerý horninový materiál získaný z vrtných jader je podrobován důkladné analýze v akreditovaných laboratořích a výsledky budou využity pro další zpřesnění geologického modelu ložiska,“ řekl dnes ČTK generální ředitel Geometu Richard Pavlík.

Krúpa tlačí na zahájení těžby

Investor Pavol Krúpa argumentuje, že vzhledem k celosvětovým trendům, rychlosti vývoje těžby a využití strategických surovin je třeba neprodleně podniknout kroky vedoucí k rozvoji projektu těžby a zpracování lithia v Česku. „V rámci veřejného zájmu považuji za nevyhnutelné, aby bylo vyhověno požadavkům českého státu a aby dle preferencí vlády ČR místní těžbu lithia realizovala česká transparentní společnost s průhlednou majetkovou strukturou,“ uvedl.

Společnost České lithium je podle KGI připravena zahájit jednání o spolupráci se státem a státním podnikem Diamo k vytvoření společného podniku či jiné formy spolupráce. „Aby byl projekt těžby a následného zpracování těžby lithia na českém území rentabilní, je třeba projekt zrealizovat v horizontu přibližně tří až maximálně pěti let,“ dodala Hanáková. Australský investor dříve uvedl, že by mohl začít s hlubinnou těžbou v Krušných horách v roce 2022, a že za 21 let plánuje dobýt 37 milionů tun rudy.

KGI se soustředí především na aktivistické investice a využívání tržních příležitostí. Podle dřívějšího vyjádření Hanákové na skupina navazuje na činnost Krúpy v rámci česko-slovenské finanční skupiny skupiny Arca Capital. Loni 28. října obdržel Krúpa vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.

,