Zabavit, jinak to nepůjde. Stát vede nekonečnou válku s kvízomaty

  10:00aktualizováno  10:00
Ještě nikdy se v Česku nezabavilo tolik kvízomatů – loni to bylo 1,5 tisíce. Lepší recept zatím ministerstvo na kvízomaty nenašlo. První soud se teprve chystá. Proti bednám, které hráči používají jako herní přístroje a o kterých provozovatelé tvrdí, že nejsou hazard, a neplatí z nich daň, stát bojuje už pátým rokem. Vyhráno nemá.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Celní správa České republiky

V roce 2014 se do Česka začaly masivně valit digitální automaty zobrazující klasickou válcovou hru, která byla občas proložená kvízovou otázkou typu „Nejznámější včelka se jmenuje“... za A Mája, za B... atd. Žádná milionová výhra ovšem tomu, kdo na otázky správně odpověděl, nenáležela. Pravidla byla záměrně nesmyslně složitá a hráči je nezkoumali – prostě házeli do přístroje peníze a mačkali tlačítka.

Provozovatelé těchto přístrojů odmítali platit tehdy ještě loterijní daň s tím, že jde o znalostní soutěž, a úřady tváří v tvář jimi předkládaným posudkům (nejde prý o hazard) si s bednami nevěděly rady.

Jak Češi sázeli (v mld)

Jak Češi sázeli (v mld)

V půlce roku 2015 proto založil jeden z útvarů policie, Služba kriminální policie a vyšetřování, spolu s celníky vyšetřovací tým Výhra. Kromě zajišťování kvízomatů a peněz v nelegálních hernách se především snaží odhalit organizátory, kteří stojí za jejich provozem. 

„Za celou dobu působení týmu Výhra se vystřídalo v rámci nelegálního provozování kvízomatů minimálně 15 společností a máme informace o nových, které provozují kvízomaty,“ uvedla Lenka Sikorová z tiskového oddělení Policejního prezidia ČR.

Ministerstvo má smlouvu na velkého bratra pro hazard. Po 2,5letém snažení

Podle informací MF DNES kvízomaty v minulosti provozovaly firmy Vindaron pro, Gletran (v likvidaci) či polský Verdex, v Česku zastupovaný dceřinnou společností DP&K-CZQ.

Po třech a půl letech se týmu podařilo dostat první kauzu k soudu. Obžalovaným ze „zvlášť závažného zločinu neoprávněného provozování hazardní hry“ je Pavel Čada, bývalý jednatel společnosti Vindaron Pro. Hlavní líčení se má uskutečnit v březnu v Novém Jičíně.

Další dvě trestní řízení policie vede. Je v nich obviněno celkem 11 osob, jedna ze stejného zločinu jako Čada a dalších deset ze zločinu účasti na organizované zločinecké skupině. Hrozí jim tři až deset let.

Funguje pokuta a zabavení

Očekává se, že u soudu se povede bitva znaleckých posudků. A to navzdory tomu, že odborníci na závislosti se shodnou, že kvízomaty představují hazardní hru. Kvízomatáři budou před soudem stavět na technickém nastavení hry a na neúprosné matematické logice. Ta má zjevně sloužit k zamlžení toho, že přístroje jsou fakticky používány k hazardnímu hraní. Ať soud rozhodne jakkoliv, druhá strana se bude odvolávat, takže se spor potáhne zřejmě léta.

Jediným dosud účinným lékem na kvízomaty tak je dnes zabavování a pokuty ze strany celní správy. Ta totiž může vtrhnout do herny a začít stroje zabavovat a stěhovat pryč.

Celníci se drželi zpátky

Donedávna se celníci opatrně opírali o těžce vydobyté znalecké posudky udělané na jednotlivé typy kvízomatů - Quizard, Slevostroj, Golden Horse nebo Diascope – a cokoliv jiného si netroufli zabavit, aby nešlápli vedle a kvízomatáři je nehnali k soudu. Od loňska mají v ruce rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého není posudek potřeba a úředník dokáže sám stanovit, zda hra v bedně je nebo není hazard.

Zákon o omezení hazardu je bezzubý, gambleři hrají dál téměř bez omezení

Loni se problém kvízomatů projevil v plné síle. Zákon o hazardních hrách zpřísnily podmínky pro legální kamenné herny a řada z nich ztratila na automaty povolení a zanikla. Místo nich se do některých provozoven navezly kvízomaty. „K jejich rozmachu došlo v roce 2018, byly hlavní náplní činnosti celníků v oblasti boje s nelegálním hazardem,“ uvedla mluvčí celní správy Hana Prudičová.

Podle celníků nelze jednoznačně říci, zda dochází k úbytku či nárůstu počtu nelegálních heren. „Jedná se o činnost latentní, a nelze tak porovnat data z jednotlivých let.“ Dodává, že z 463 údajně černých heren, které nahlásili legální provozovatelé hazardu, ve dvou třetinách žádné nelegální automaty nalezeny nebyly.

„Nelegální byznys se přesunuje, aby nebyl vidět. Dělají to sofistikovaněji,“ domnívá se Petr Mikoška, ředitel SynotTipu – jednoho ze čtyřicítky legálních provozovatelů hazardu z impéria senátora Iva Valenty.

Ministerstvo financí za loňský rok hlásí výběr na dani z veškerého hazardu necelých deset miliard korun. Nemá žádné odhady o tom, kolik mu kvůli kvízomatům na daních uniká. Pomoci k vyčíslení by mu měla nová vyhláška mířená na legální provozovatele hazardu, která od nich bude chtít více statistických informací. Finanční správa pouze uvedla, že poplatníkům daně z hazardních her (tedy zřejmě legálním provozovatelům) za poslední dva roky doměřila na daních 34 milionů korun.

„Je těžké odhadnout, na kolika místech je provozován nelegální hazard, takže odhady ohledně vyčíslení škod státu jsou problematické,“ dodává Sikorová.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

Ilustrační snímek

Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí...

Květnové srážky sice zmírnily sucho, úrodu však už nezachránily

Deštivé počasí v Praze. (20. května 2019)

Vydatné květnové srážky, které byly na mnoha místech intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci. Škody na...

Na skládkách končí tisíce tun jídla. S vyhazováním bojují hlavně řetězce

Pracovnice Tesco třídí potraviny, které obchodní řetězec věnuje do potravinové...

Snižujte potravinový odpad, radí Evropská unie. Kolik ho vzniká a kdo se na jeho vytváření nejvíc podílí, však zatím...

Najdete na iDNES.cz