Korea v Česku plánuje utratit miliardy, pokukuje i po nových reaktorech

  11:00aktualizováno  11:00
Korejci patří v Česku k nejaktivnějším investorům. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje navštívila v minulých dnech Prahu pravě za účelem prohloubení ekonomické spolupráce. Korejské společnosti mají zájem podílet se třeba i na dostavbách českých jaderných elektráren.

Velký potenciál česká a korejská strana vidí i v prohloubení spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu a využití nanotechnologií a biotechnologií. | foto: ČTK

Jihokorejští investoři mají Česko, a spolu s ním i další země ve střední Evropě, stále raději. Proinvestovali tu už přes čtyři miliardy dolarů (v přepočtu přes sto miliard korun), tedy zhruba pětkrát více než v Německu.

„Vliv Jižní Koreje na českou i slovenskou ekonomiku roste. S nadsázkou můžeme říci, že pokud by existovalo Československo, nemáme dnes v Evropě v tomto ohledu konkurenta,“ říká Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků. Ta spolu s Komerční bankou zmapovala investiční aktivity Korejců v Česku a ve světě.

Slováci dokázali v uplynulých letech přitáhnout ještě více korejských investic než Češi – téměř za 5,5 miliardy dolarů. Za velké peníze nakupovali Korejci i ve zbývajících dvou zemích Visegrádu, v Polsku za 3,4 miliardy dolarů a v Maďarsku utratili 2,5 miliardy dolarů.

Z analýzy vyplývá, že 19 korejských firem dosud rozjelo v Česku celkem devětadvacet investičních projektů, v nichž má najít práci přes 17 tisíc lidí.

Korejci se přitom v Česku angažují výrazně více než jejich velcí asijští rivalové. Na všech zahraničních investicích v Česku se podílejí téměř čtyřmi procenty. To je desetkrát více než čínští investoři a zhruba pětkrát víc než Japonci. Pro srovnání – německé investice dosahují podílu 22 procent a americké necelých šesti procent.

Úkrok od automobilů

Zatím se korejské podniky v tuzemsku zajímaly takřka výhradně o automobilový průmysl. Ať už jde o vůbec největší korejskou investici v zemi, tedy nošovickou továrnu Hyundai a na ni navázané fabriky hlavně v Moravskoslezském kraji, nebo o výrobce pneumatik Nexen, který letos zahájil stavbu továrny v žatecké průmyslové zóně Triangle. Překvapivě mizivý je u nás investiční apetit korejských výrobců elektroniky, což je z pohledu počtu realizovaných projektů nejvýznamnější jihokorejská investiční aktivita ve světě.

I když investice v automobilovém odvětví zůstanou pro Jihokorejce zřejmě dlouho klíčové, jejich zájem se přesouvá mimo něj.

Podle informací MF DNES by rádi investovali do vyspělejších technologií, nanotechnologií či zdravotnické techniky. A jak říká šéf státní agentury CzechInvest Karel Kučera, chtějí stále více spolupracovat na úrovni malých a středních firem. Tím by se vlastně Česko přiblížilo Německu. I když proinvestovaná částka je tam pětkrát nižší, Korejci v největší evropské ekonomice rozjeli třikrát více projektů. Jinými slovy, soustředili se spíše na menší investice. Snahu o velké projekty v Česku přiživovaly štědré investiční pobídky, kterým však může být do budoucna konec. Korejci většinou přišli za asistence CzechInvestu.

Až na jednu výjimku. Korejci se totiž v poslední době točí kolem připravované největší plánované soutěže v tuzemsku, tedy výstavby nových jaderných bloků za stamiliardy korun. Ať už vyrostou podle původního plánu dva nové v Temelíně či podle novějších záměrů po jednom u obou domácích atomových elektráren.

Zatímco prvního, zrušeného tendru se ani nezúčastnili, v posledních letech Korejci už při několika příležitostech zmínili, že by do případného dalšího souboje o nové reaktory vyslali svou státní společnost Kepco.

Prezidentka Pak Kun-hje zavítala do Prahy

Jihokorejská prezidentka navštívila v minulých dnech Prahu. Setkala se jak s prezidentem Milošem Zemanem, tak i s premiérem Bohuslavem Sobotkou a zúčastnila se summitu premiérů visegrádské skupiny.

Spolu s premiérem také podepsala dvouletý akční plán, který spočívá ve spolupráci v oblastech průmyslu, kultury a také politice a bezpečnosti. Po středečním setkání hlav obou států Pan Kun-hje potvrdila zájem korejských firem podílet se na dostavbě nových bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Velký potenciál obě strany vidí také v prohloubení spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu a využití nanotechnologií a biotechnologií.

„Hlavním závěrem jednání je dvouletý akční plán implementace česko-korejského strategického partnerství,“ uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. Schůzky se za českou stranu zúčastnili i místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Pivní giganti srůstají s lokálními minipivovary. Řemeslníci jim zlepšují image

Minipivovarů je v Česku už bezmála pět set, ale stále mají jen 2,5 procenta trhu. Nadnárodní obři by na ně mohli...

Mall.cz musí zaplatit uživateli 10 tisíc korun odškodného za únik hesla

E-shop Mall.cz musí zaplatit zákazníkovi odškodnění 10 000 korun za únik hesla. Uvedl to server Lupa.cz na základě...

Střechy domů v českých městech se začínají zelenat. Západ ale drží náskok

Plocha zelených střech v Česku loni meziročně vzrostla o 26,7 procenta na 247 000 metrů čtverečních. Vyplývá to z údajů...

Pošta zbrojí na Vánoce. Na 15 milionů balíků najme pět tisíc brigádníků

Ředitel logistiky České pošty Petr Cinkl v úterý představil detaily o jejím provozu v následujících týdnech. Období...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz