Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Tesco prodávalo herkules s koninou, salám pocházel od českého výrobce

  • 145
Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g českého výrobce Masna Studená. Výrobek stáhl z prodeje. Mluvčí výrobce uvedl, že je vina na straně dodavatele masa.

"Tesco Stores ČR dnes stáhlo z prodeje výrobek vlastní značky, u kterého laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa," uvedla firma ve své středeční tiskové zprávě. "V úzké spolupráci s dodavatelem se nyní snažíme celou záležitost řádně prošetřit," doplnil za řetězec Jiří Mareček.

Ten doplnil, že od stejné společnosti již řetězec na přítomnost koňské DNA testoval dalších pět výrobků, všechny však prošly s negativním výsledkem. "V současné době jsme proto zavedli nový systém laboratorních kontrol výrobků prodávaných pod značkou Tesco a naše zákazníky budeme o všech výsledcích otevřeně a přehledně informovat," doplnil Mareček s tím, že firma výsledky zveřejní na speciálním webu.

"Laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa," uvedl Mareček. S testováním hodlá Tesco pokračovat. Od konce února nechal řetěztec prověřit 96 produktů, z nichž dva obsahovaly stopy koňské DNA. Oba poté stáhl z prodeje. Kontrola se týká výrobků pod vlastní značkou, balených i prodávaných na váhu.

Může za to dodavatel masa, tvrdí výrobce

Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Babišův mluvčí Karel Hanzelka ČTK sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie. "Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa," uvedl Hanzelka.

Skandál s nahrazováním hovězího masa za koňské vypukl v lednu ve Velké Británii. Brzy se koňská DNA našla v řadě výrobků po celé Evropě včetně České republiky. Poblémy s pančováním masa měla i mezinárodní společnost IKEA (více zde).

U nás se konina našla například v lasagních od společnosti Nowaco (tam jí bylo až 60 procent - více zde), v Tesku prodávali "říznuté" hamburgery (více čtěte zde).

,