Konec pochybných losování o veřejné zakázky, stát je v soutěžích zakáže

  1:04aktualizováno  1:04
O vítězi výběrového řízení na veřejné zakázky by už do budoucna neměl rozhodovat los. Změnu chce prosadit nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský v novele zákona o veřejných zakázkách. Podle Jankovského totiž losování často vede k tomu, že v tendrech nezvítězí nabídka, která je nejvýhodnější pro stát.

Karlovarští úředníci losovali déle než půl minuty. Některá losování jsou přinejmenším sporná. | foto: You Tube

V některých případech navíc vyvstává otázka, zda výsledek losování úmyslně neovlivnil úředník. Po internetu například koluje video, na němž karlovarští úředníci losem vybírají vítěze soutěže. Prosté vytažení losu jim přitom trvá celé půl minuty. (více o losování v Karlových Varech čtěte zde)

Zužování počtu soutěžících o veřejné zakázky losem chce zatrhnout nový ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV) v novém zákoně o veřejných zakázkách. "Budu se snažit, abychom to v té novele vypustili," řekl MF DNES Jankovský.

V kolika případech rozhodl los

Počty veřejných zakázek
zadaných v užším řízení:

2007.......................240
2008.......................208
2009.......................306
2010.......................156

Pramen: Centralniadresa.cz

Podle něj je losování naprosto nepřípustné hlavně u větších tendrů. "Dodavatelů, kteří by na ty největší zakázky dosáhli velikostí obratu či referencemi, určitě není tolik, aby se muselo losovat," podotkl Jankovský.

Nejméně do poloviny příštího roku však mohou úředníci v klidu losovat. Podle Jankovského bude totiž velká novela zákona o veřejných zakázkách, která má mimo jiné snížit i minimální hranici nutnou pro vypsání veřejné zakázky, připravena do vlády nejdříve na přelomu roku.

Losování dnes úřady běžně používají pro snížení počtu účastníků výběrového řízení. Ze dvaceti přihlášených do soutěže se tak například může vylosovat pouze pět firem, z nichž se následně vybere nejlepší nabídka. Jenže ta už nemusí být pro stát právě tou nejvýhodnější. Během losování totiž není zaručeno, že nedojde k vybrání těch nejdražších nabídek. Navíc pětice firem se případně může snáz domluvit na ceně, kterou státu nabídne.

Trestem jsou pokuty

I když se losování na první pohled může zdát spravedlivé a férové, není tomu tak vždy. A nejen v případě známé karlovarské losovačky, při níž posledního soutěžícího, trio firem Syner, Baustav a Metrostav, úředník v osudí doslova hledal.

"Osoba, která losování provedla, manipulovala s lístky v losovací nádobě," uvedl ve svém rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Karlovarské radnici za to udělil půlmilionovou pokutu. Stejný úřad letos potvrdil pokutu 300 tisíc korun ústeckému magistrátu za to, že při losování nemohli být přítomni zástupci soutěžících.

Používání losování nebylo ministerstvu pro místní rozvoj po chuti už před příchodem nového ministra. "Ministerstvo podporuje transparentnost a rovný přístup během celého zadávacího řízení a metodicky působí na zadavatele, aby tento institut zákona používali zcela výjimečně," řekl v červnu tehdejší mluvčí Martin Ayrer.

Instituce losují dál

Jen letos však užším řízením zadaly veřejné instituce už 156 zakázek, běžně i v hodnotě přes sto milionů korun. A hodlají s tím pokračovat i nadále, včetně již zmíněné karlovarské radnice.

Například město Raspenava na Liberecku takto hledá firmu, která v obci postaví za více než čtvrt miliardy korun kanalizaci. "Nebyl to náš nápad, tento způsob nám byl doporučen vzhledem k hodnotě zakázky," tvrdí starosta Pavel Lžičař.

Omezení losování podporuje i nevládní organizace Transparency International. Ta preferuje, aby úřady používaly otevřené, nijak omezující zadávání zakázek.

"Ostatní druhy zadávacího řízení znamenají riziko, že se o zakázku nebude moci ucházet dodavatel, jehož nabídka by mohla být pro zadavatele nejvýhodnější," říká Martin Holík z Transparency International.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Evropa napumpuje do Česka miliardy, půjdou na životní prostředí a výzkum

Lenka Dupáková, náměstkyně ministra financí pro finanční trh a mezinárodní...

Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska do roku 2024 dalších zhruba pět miliard korun. Od...

Polské hovězí se salmonelou skončilo v Česku ve školách a v nemocnici

Ilustrační snímek

Ze zhruba 700 kilogramů polského hovězího masa se salmonelou, které skončilo v Česku, se do tepelně upravených pokrmů...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Najdete na iDNES.cz