Kabinet schválil deficitní rozpočet

  11:29aktualizováno  11:29
S návrhem schodku státního rozpočtu ve výši 53,9 miliardy korun zamíří vláda na podzim do parlamentu. Po odečtení ztráty Konsolidační banky, která je do rozpočtu zahrnována podle nových rozpočtových pravidel od letošního roku, deficit činí deset miliard korun. To odpovídá opoziční dohodě s ODS.

Příjmy rozpočtu by se v příštím roce měly vyšplhat na 690,5 miliardy korun, výdaje dosáhnou 744,4 miliardy korun. Ve srovnání s letošním rokem tak výdaje vzrostou přibližně o 60 miliard korun, příjmy o 54 miliard korun. Vyšších příjmů by rozpočet měl dosáhnout především díky privatizačním příjmům a splátkám ruského dluhu.

Opozice i ekonomové zahrnutí těchto položek do příjmů rozpočtu odmítají. Předseda rozpočtového výboru a stínový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý však považuje takto stanovený deficit pouze za formální. „Skutečný deficit je mnohem vyšší,“ říká. Vláda podle něj totiž stejně jako loni nadhodnotila příjmy rozpočtu. Zda poslanci ODS takto sestavený rozpočet na podzim podpoří, odmítl předjímat.

Návrh hospodaření státu je založen na nové prognóze ekonomických ukazatelů. Ta ovšem zřejmě nafouknutí zdrojů rozpočtu neumožnila, protože provedené změny ovlivní státní pokladnu protisměrně. Stejný, 3,8 procenta, zůstal odhad hospodářského růstu na příští rok. Mírně se zvýšila předpověď průměrné inflace, a to o dvě desetiny na 4,6 procenta. Průměrnou míru nezaměstnanosti ministerstvo financí odhaduje na 8,2 procenta oproti dosavadním 7,9 procenta.

Zatímco zvýšení odhadu inflace by mohlo do pokladny přinést o něco více peněz, vyšší nezaměstnanost si naopak vyžádá výplatu větších podpor pro lidi bez práce. Další peníze získalo ministerstvo financí tím, že z necelých 17 na 20,4 miliardy korun navýšilo částku, se kterou počítá pro rozpočet z vymožení ruského dluhu. Přibližně o pět miliard byl vylepšen i předpokládaný výběr daní a sociálního pojistného.

„Sociální demokraté nejprve musí uznat, že příjmy rozpočtu jsou nadhodnocené a skutečný schodek je jiný než vykazovaných deset miliard. Pak teprve mohou začít jednání, jak tento stav řešit,“ dodal Tlustý.

Obtížnost prosazení rozpočtu ve sněmovně připustil pro deník Financial Times i ministr financí Jiří Rusnok. „Rozpočet bude komplikovaná politická hra,“ řekl britskému listu. „Nevylučuji, že nějaký čas bude v příštím roce nutné rozpočtové provizorium.“

Rusnok rovněž považuje nynější hospodaření státu za dlouhodobě neudržitelné. Podle něj je nutná reforma veřejných financí zahrnující radikální omezení výdajů státu na nemocenskou, důchody a zvýšení spotřebních a majetkových daní. Do voleb ji však podle něj není možné prosadit.

Ministerstvo financí nyní začne pracovat na přesném rozdělení peněz pro jednotlivé resorty. Nejvíce by si oproti letošku mělo polepšit ministerstvo dopravy, spravedlnosti a vnitra, ušetřit bude naopak muset ministerstvo pro místní rozvoj, kultury a průmyslu.

Autoři: , ,

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

GLOSA: Solidarita dojme i povzbudí. Pojistku by však nahrazovat neměla

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Ničivá exploze, tragická autonehoda, nečekaný požár. Tři neštěstí, která v posledním půlroce ukázala až dojemnou a...

Ceny bydlení v Česku dál rostou, čtvrtým nejrychlejším tempem v EU

Bydlení (ilustrační foto)

Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve třetím čtvrtletí loňského roku vzrostl z 8,1 procenta na konci června na 8,7...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Najdete na iDNES.cz