Daně se vybírají hůř než pojistné

  0:01aktualizováno  0:01
Vládě se daří vybírat sociální pojištění mnohem lépe než daně. Zatímco na účtu pojistného je velmi dobře vidět, že ekonomika ožívá, u daní je opak pravdou. Ačkoliv ekonomika si vede ještě o něco lépe, než vláda očekávala ve svých prognózách, daně se vybírají výrazně hůř. Ministerstvo financí vysvětluje chybějící daně především vyšším vývozem. Zboží, které míří za hranice, je osvobozeno od daně z přidané hodnoty.

V první polovině roku chybělo ve státním rozpočtu na daních jedenadvacet miliard korun, což je téměř o třináct miliard více než loni. A to i přes zatím dvojnásobné tempo růstu ekonomiky.

Nejvíce - deset miliard korun činil propad na dani z přidané hodnoty. O dvě až tři miliardy se vybralo oproti plánu méně i na spotřebních daních či daních z příjmu.

Náměstkyně ministra financí Yvona Legierská upozorňuje, že daně chybějí především kvůli rostoucímu vývozu. "Ekonomika roste a s tím i vývozy, které však jsou od daně osvobozeny," říká.

Úředníci nedokážou odpovědět, proč se daně ve srovnání se sociálním pojištěním tak špatně vybírají. "Neumím si to vysvětlit," říká ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla.

Ekonomové tento vývoj přičítají tomu, že s odvody z mezd, jako je sociální pojištění, se nedá tak snadno manipulovat jako s daňovým přiznáním.

"Mzdy jsou dané a vyměření odvodů je téměř automatické," říká analytik Československé obchodní banky Marek Fér s tím, že u přiznání k dani lze do značné míry ovlivnit náklady.

Podle zástupce ředitele Finančního ředitelství v Praze Lubomíra Janouška jde o to, že i podnikatel mající téměř nulový zisk a neplatící daně odvádí alespoň minimum na sociálním pojištění.

Dosavadní vývoj podle Eduarda Janoty, náměstka ministra financí zodpovědného za rozpočet, znamená, že dřívější odhad o procento vyšší výkon ekonomiky rovná se o sedm miliard více na daních - neplatí.

Daně podle něho představují jedno z hlavních rizik, že letošní příjmy nebudou dodrženy. Ministerstvo financí zatím odhaduje jejich výpadek na osm až deset miliard.

Naopak naplnit schválený rozpočet se daří u příjmů ze sociálního zabezpečení. Za prvních šest měsíců roku se jich vybralo o jedenáct miliard korun více než za stejné období loňského roku.

Ministerstvo financí proto předpokládá, že letos jich připlyne do státní pokladny o šest až sedm miliard více, než se původně očekávalo. Vyšší výběr je podle ekonomů dán těsnou závislostí na rostoucích mzdách a zaměstnaností.

Špidla navíc upozorňuje, že se státu podařilo získat i část nedoplatků z minulých let. "Pojistné se vybírá na 109 procent, což je jeden z nejúspěšnějších výsledků za poslední roky," říká Špidla.

"V obou případech byly odhady ministerstva financí pro letošní rok o něco konzervativnější, než je skutečnost, což vysvětluje relativně slušný výběr těchto příjmů státního rozpočtu," míní ekonom Bank Austria Creditanstalt Pavel Sobíšek.

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Místo na skládku do třídírny. Česko se chystá zatočit s odpady

Třídit plasty a papír není žádná procházka růžovou zahradou

Během příštích patnácti let se má zásadně změnit osud odpadů z domácností. Do jaké míry, závisí na tom, jak důsledně...

Všechny účty v jedné aplikaci? Banky váhají, propojení využívá minimum lidí

Středeční odstávka mobilního bankovnictví Komerční banky (19. dubna 2017)

Už je to víc než rok, kdy měly banky umožnit propojení s účty v jiných ústavech. Zatím to však udělaly jen některé....

Najdete na iDNES.cz