Sílí úspěšné pokusy vyvedení peněz z účtů SVJ, říká expert

  • 37
Družstevní výstavba v Česku ožívá ve velkých městech i těch menších. Zájemce mohou nalákat i výhodnější možnosti financování, a to i v časech vysokých úrokových sazeb, uvedl v Rozstřelu předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil.

„Staví se, i když to není jako v těch letech minulých. Výstavba ale probíhá, nejen v Praze a Brně, ale i v menších městech. Rozbíhá se i výstavba developerská, kdy se zakládají výstavbová bytová družstva,“ uvedl Vysloužil s tím, že družstevní výstavba může být finančně výhodnější.

Předseda SČMBD také popsal rozdíl mezi bytem v osobním a družstevním vlastnictví. „Často se můžete setkat s výrazem ‚prodávám družstevní byt‘. Tak to ale není. Kupujete družstevní podíl, majetkovou účast v družstvu. A tím získáte právo uzavřít nájemní smlouvu k družstevnímu bytu. Ale jeho vlastníkem je stále družstvo, nedochází k přepisu na katastru nemovitostí. Vy s tím podílem můžete svobodně nakládat, převádět, je předmětem dědického řízení a podobně,“ uvedl Vysloužil.

Připomněl také, že pronajímat družstevní byt je možné jen se souhlasem družstva. „Ve stanovách je zpravidla uvedeno, že družstvo vzniklo za účelem uspokojování bytových potřeb svých členů,“ uvedl Vysloužil.

Při společné správě svého domu řeší majitelé celou řadu problémů. Podle Vysloužila je nejčastějším problémem shoda na řešení určitého problému. „V dnešní době pozorujeme, že lidé nechtějí chodit na schůze a nechtějí řešit společné věci,“ řekl Vysloužil. Připomněl, že v případě SVJ i bytových družstev je nutné o určitých věcech hlasovat a rozhoduje většina.

Řešením by mohlo být hlasování online, které v některých případech už funguje. „Nastartovala to covidová doba, kdy v podstatě nebyla jiná možnost,“ řekl Vysloužil. SVJ se také setkávají čím dále častěji s tím, že členové výborů rezignují a nikdo funkci nechce vykonávat.

Dalším problémem je řešení sousedských sporů, například štěkání psa. Vysloužil doporučuje vždy začít domluvou. “Pokud to nepůjde, tak nashromáždit svědecké výpovědí, případně udělat nahrávky, pozvat hygienu a v podstatě začít sbírat materiál a podat žalobu u soudu, aby se majitel chování zdržel,“ řekl. Krajním případem by podle něj mohl být nucený prodej jednotky.

Předseda Svazu českých a moravských bytových družstev také hovořil o dálkových odečtech tepla a vody. „Je to zákonná povinnost a smyslem toho je informovat o spotřebách vlastníka nebo nájemce, povinnost je měsíční. Jinak než pomocí dálkových měřidel to nelze zvládnou. Obejít to nelze,“ řekl.

Vysloužil rovněž varoval před podvodníky, v poslední době se totiž setkávají s úspěšnými pokusy vyvést finanční prostředky z účtů společenství. „Je to velmi vážné téma,“ řekl.

„Většinou se to stane tak, že se do své banky zkoušíte přihlásit ne přes zabezpečené stránky banky, ale do vyhledávače zadáte odkaz na danou banku a přihlásíte se přes první odkaz,“ zmínil Vysloužil.

V poslední době Svaz českých a moravských bytových družstev řešil statisícové odlivy peněz právě z účtů SVJ. Problém se týkal celé řady bank. Vysloužil upozornil, že nejde o vinu ze strany bank, ale o pochybení člověka. „Bohužel pojišťovny vám na toto nedají vůbec nic, je to vaše riziko a bohužel vaše chyba,“ řekl.