Přijde jeden lobbista za druhým, nenechte se odradit, jmenoval Zeman šéfa ÚOHS

  • 17
Petr Mlsna se na příštích šest let ujal vedení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V čele nahradil Petra Rafaje, který skončil kvůli několika kauzám. „Nenechte se odradit nejrůznějšími lobbisty, kteří za vámi budou chodit jeden za druhým a budou vás přesvědčovat o své poznané pravdě. Poznaná pravda je vaše,“ jmenoval ho na Pražském Hradě prezident Miloš Zeman.

Petr Rafaj k prvnímu prosinci končí po jedenácti letech ve vedení úřadu. Na funkci rezignoval sedm měsíců před uplynutím druhého funkčního období. Nahradil ho náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, kterého právě jmenoval Miloš Zeman.

„Četl jsem od jednoho novináře, že váš úřad je nejmocnější institucí v zemi. No, trochu bych ubral, ale přiznávám, že je to mocná instituce a je to tak dobře,“ uvedl Zeman, který při předávání jmenovacího dekretu seděl na židli.

„Vážím si vašich slov, která jste mi řekl při našem nedávném setkání. Je potřeba podporovat soutěživost a bránit antisoutěživým tendencím. Ať už jsou to kartelové dohody nebo například to, že nějaká firma dobrovolně odejde z tendru, protože jako kompenzaci dostane jinou zakázku. To vše narušuje soutěživé prostředí a samozřejmě i snižuje výkonnost ekonomiky,“ pokračoval.

Popřál mu, aby byl strážcem soutěživé atmosféry, která zvyšuje výkonnost. „I když někteří slabší bohužel v této atmosféře podlehnou,“ rýpl si Zeman do Mlsnova předchůdce. 

Politik a pedagog

Dvaačtyřicetiletý právník, politik a vysokoškolský pedagog Mlsna vzešel z výběrového řízení. „Do výběrového řízení se ve stanovené lhůtě přihlásilo jedenáct uchazečů, všichni splnili kvalifikační předpoklady, jednalo se o kvalitní kandidáty,“ uvedl již dříve premiér Babiš.

Mlsna opustí post náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb. Výběr jeho nástupce se bude řídit zákonem o státní službě, řízením sekce bude do uzavření výběrového řízení pověřen jeden z ředitelů sekce. 

Kromě práce na ministerstvu vnitra působil Mlsna v Nečasově vládě jako ministr a předseda Legislativní rady vlády. Později se stal zástupcem předsedkyně Legislativní rady vlády Marie Benešové a také náměstkem ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro legislativu. 

Rafaj ztratil důvěru

Rafaj rezignoval sedm měsíců před koncem druhého funkčního období. Výzvy k jeho odvolání začaly od loňského března poté, co v ÚOHS, sídle firmy Kapsch, na radnici Brno-střed a v domě ředitele české pobočky společnosti Kapsch Karla Feixe zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu. V žádné kauze Rafaj nebyl obviněn.

Podle členů úřadu a odborníků neměl v posledních letech ÚOHS nejlepší pověst. „Bohužel pod vedením Petra Rafaje začal být úřad velmi špatně vnímán specializovanou veřejností. Tato ztráta důvěry je bohužel asi hlavním dědictvím, které odcházející předseda zanechává,“ poznamenal bývalý místopředseda úřadu a jeden z uchazečů o Rafajovo místo Michal Petr, který působí na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Ztráta důvěry v antimonopolní úřad podle něj souvisí s tím, že úřad s veřejností prakticky nekomunikuje. „To je obrovská chyba, protože úřad nevysvětluje, co dělá a nikdo mu pak nerozumí. Výsledkem je, že úřad je veřejností vnímaný jako problém, pro zadavatele je nečitelný,“ poznamenal Petr.

To potvrzuje další expert na soutěžní právo, advokát Robert Neruda, který byl dalším účastníkem výběrového řízení na nového šéfa ÚOHS. 

„Úřad nedostatečně komunikoval s veřejností, zejména v oblasti ochrany soutěže byl téměř ‚neviditelnou‘ institucí. Přitom je to tak důležité. Soutěžní agenda je opravdu složitá, pro veřejnost nemusí být vždy snadné kroky soutěžního úřadu pochopit. Porozumění krokům úřadu je nezbytným předpokladem, aby jej veřejnost podporovala, případně chránila před nepřípustnými zásahy politiků,“ uvedl Neruda.

Nalezené miliony byly na svatbu dcery, řekl šéf antimonopolního úřadu Rafaj

Podle Roberta Nerudy by se pozornost úřadu měla na ochranu hospodářské soutěže zaměřit intenzivněji. 

„ÚOHS potřebuje vedení, které bude mít ambici udělat z něj perfektně fungující, předvídatelný, moderní úřad, který bude postupovat sice důrazně, ale i uváženě a získá si vzájemný respekt s podniky, zadavateli, politiky,“ konstatoval Neruda.

,