Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nabídek plynu s cenou pod stropem přibývá, po E.ONu s ní přišel innogy

  • 20
Největší tuzemský dodavatel plynu innogy nově nabízí megawatthodinu zemního plynu za fixovanou cenu 2250 korun bez DPH. Je tak druhým obchodníkem, který se se svými cenami odvážil pod vládou nastavený cenový strop. Smlouvu je možné uzavřít jen na jeden rok.

„Lednový pokles cen plynu na velkoobchodních trzích už nám aktuálně umožňuje nabízet dodávku plynu pod cenovým stropem, který platí od začátku roku,“ uvádí David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing, v tiskové zprávě.

Cenu 2250 korun za megawatthodinu (MWh) odebraného plynu zaplatí ti noví zákazníci innogy, kteří plynem topí. Vládou nastavený strop činí 2500 korun, takže úspora je 250 korun. Ti, kteří na plynu pouze vaří, mají cenu 2290 korun. Ti, kteří s ním ohřívají vodu, zaplatí 2270 korun za MWh bez DPH. Uvedené hodnoty se vztahují na samotnou komoditu, dodavatel si k nim účtuje distribuční poplatky.

„Rodina, která plynem vytápí průměrný domek, s naší novou nabídkou ušetří oproti cenovému stropu tři a půl tisíce korun. Zatím jsme obezřetní a zákazníkům stále nabízíme jen smlouvy na dvanáct měsíců a pak jim znovu nabídneme novou smlouvu podle aktuální situace,“ říká Konvalina.

Innogy má v plánu v příštích dnech nabídnout levnější plyn také stávajícím zákazníkům, kterým v blízké budoucnosti končí jejich dlouhodobé smlouvy se zafixovanými cenami z minulých let. „Ještě před měsícem jsme byli přesvědčeni o tom, že zákazníkům s končícím fixem na letošek zastropujeme ceny a většina zákazníků s tím také počítala. Díky aktuálnímu poklesu nákupních cen jim v příštích dnech rozešleme výhodnější nabídku s cenou pod vládním stropem,“ dodává Konvalina.

Vysvětlete vysoké ceny cukru, vyzval Nekula. Nerozumíte trhu, brání se svaz

Prvním dodavatelem, který šel s cenami pod zastropování, byl minulý týden E.ON. Ten nabídl novým zákazníkům plyn za 2306 korun bez DPH, což je 194 korun pod vládním stropem. Co se týče elektřiny, domácnosti se sazbou D02d, jež elektřinu využívají na svícení a běžné spotřebiče, za ni u E.ONu zaplatí 4746 korun. To je o 254 korun méně než strop.

Další obchodníci budou následovat

Energetičtí experti nicméně upozornili na to, že nabídka E.ONu je zejména pro pesimisty, kteří se domnívají, že v dalších letech bude cena energií stále vysoko. Smlouva totiž cenu, která je s ohledem na ekonomické výhledy ještě stále hodně vysoká, fixuje na tři roky. Na to upozorňuje i dodavatel.

„Komplet elektřina a Komplet plyn s fixací na tři roky je nabídka pro nové, konzervativnější klienty, kteří chtějí mít jistotu dlouhodobé ceny a čerpat výhody plynoucí ze služeb Komplet,“ uvedla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

„V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout riziko, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou,“ vysvětluje Slavíková.

Lze očekávat, že postupně nabídnou cenu pod vládním stropem všichni tuzemští obchodníci. Na velkoobchodních trzích totiž cena jak elektřiny tak plynu setrvale klesá.


Témata: Elektřina, E.ON, innogy