Bývalí dealeři se spikli proti centrále Hyundai, zhodnotil rozhodčí soud

  5:00aktualizováno  5:00
Dealeři hromadně opouštějící prodejní síť korejské automobilky Hyundai dopustili takzvaného skupinového bojkotu, došel k závěru rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR. Nyní jim hrozí, že budou muset prodejní centrále vyplatit přes 30 milionů korun za údajné škody, které jí hromadným vypovězením smluv způsobili.

Senát předsedy Petra Poledníka v mezitímním rozhodnutí argumentuje společným postupem prodejců. 

Fotogalerie

Letitý spor firmy, ve kterém jde o­ desítky milionů korun, začal v ­roce 2014, kdy skupina 21 dealerů nesouhlasila s novými podmínkami prodeje. Nespokojení majitelé showroomů vytvořili spolek autorizovaných prodejců a opravců automobilů značky Hyundai, jehož prostřednictvím chtěli dosáhnout změny pravidel a odchodu šéfa společnosti Hyundai Motor Czech Vladimíra Vošického. Rozkol mezi prodejci a centrálou se nicméně týká pouze obchodního zastoupení korejské automobilky, nošovický výrobce vozidel totiž v žádném přímém obchodním vztahu k českým prodejcům není.

Dealerům vadilo, že vozy podle nových pravidel musí od české centrály nakupovat dráž, než za kolik je mohou podle ceníkových cen nabízet kupujícím. Centrála jim pak rozdíl v ceně i s přiměřeným ziskem kompenzovala ve formě bonusů, které ale ne vždy dostali. Pokud například prodejce neudal během měsíce stanovený počet vozů, pak o tyto náhrady přišel.

Tentýž dopis v tentýž den

Když jednání s vedením obchodní centrály nikam nevedla, ukončili prodejci 18. června 2014 s centrálou spolupráci. Právě ukončení smluv téhož dne je hlavním z argumentů soudu pro nezákonný společný postup. Dále soud argumentoval stejným zněním zaslaných dopisů, koncipovaným jedním právním zástupcem a skutečností, že dealeři ve stejné době přestali odebírat z centrály vozy k prodeji.

„Žalovaní si přitom dle právního názoru rozhodčího soudu museli být vědomi, že je to právě jejich koordinované společné jednání, které má vyšší šanci přimět žalobce k­ přijetí jejich požadavků, než kdyby měli postupovat vůči žalobci přísně samostatně bez vzájemné koordinace jejich jednání. Sami žalovaní ostatně uvádějí, že se společně sdružili, aby vyrovnali silnější postavení žalobce v rámci smluvního vztahu. Stejně tak jim muselo být zřejmé, že organizovaný bojkot ze strany jedné třetiny jeho dealerské sítě žalobce nepochybně poškodí a způsobí mu újmu, přičemž nepochybně spoléhali na to, že žalobce bude mít zájem takové újmě předejít a přistoupí na jejich požadavky,“ zdůvodnil své rozhodnutí soud. 

Podle něj tak ze strany společnosti Hyundai Motor Czech existuje nárok na vyplacení kompenzací. Jejich výše se ale bude odvíjet od toho, jak se firmě v dalším pokračování sporu podaří jednotlivé nároky obhájit.

„Rozhodčí soud tak pravomocně a s konečnou platností potvrdil to, na co klient upozorňoval již více než čtyři roky. Tedy že někteří jeho bývalí prodejci se vůči němu dopustili protiprávního jednání a že celá kauza je v podstatě značně odlišná od toho, jak je druhou stranou veřejně prezentována,“ komentoval rozhodnutí, které Hyundai Motor Czech obdržel na konci srpna, právní zástupce společnosti Štěpán Štarha, partner advokátní kanceláře Havel & Partners.

Hyundai naúčtoval i cenu náboru nových prodejců

Většina náhrad, které Hyundai od bývalých prodejců vymáhá, souvisí s vyplacením bonusů za navýšení prodejů u ostatních dealerů. V­ době, kdy se stanovovaly obchodní cíle na rok 2014, nemohla společnost vědět, že přijde o třetinu prodejců, argumentuje centrála v podání k rozhodčímu soudu. Zbytku prodejní sítě pak odchodem konkurentů z trhu stouply prodeje a centrála jim pak musela vyplatit téměř 31 milionů korun jako mimořádné výkonnostní bonusy, které chce nyní zpátky od bývalých prodejců.

K tomu jim Hyundai Motor Czech naúčtoval částku 1,4 milionu korun, které vyplatila za inzeráty lákající ke spolupráci nové prodejce, a přes pět milionů korun investovaných do úpravy prodejen nových dealerství. Nárok na tyto náhrady nicméně musí obhájit v pokračování rozhodčího řízení, které nyní bude řešit výši odškodnění.

Společnost žaluje devět z původních 21 prodejců. Se všemi ostatními členy Spolku se Hyundai v mezidobí dohodl smírně, uvedl Štarha. Žalovaní dealeři se hájí, že společným postupem nechtěli narušit hospodářskou soutěž na trhu s novými vozy, ve sdružení jen chtěli lépe čelit tlaku ekonomicky silnějšího Hyundai Motor Czech. Otázkou se již před lety zabýval Úřad na ochranu hospodářské soutěže, který na spojení dvou desítek prodejců nic nezákonného neshledal.

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Do obchodu s vlastní taškou. Zvyk ze socialismu se vrací

Svoje příznivce má síťovka i v éře igelitových tašek.

Síťovka byla v dobách socialismu nejlepším přítelem člověka, který šel do samoobsluhy. Teď v dobách konzumu a zároveň...

S klidem půjčují lidem. Bankám ještě zatopíme, tvrdí šéf Zonky

Pavel Novák, šéf Zonky

Vzít si půjčku v bance byl ještě před pár lety proces na několik dní. Technologie pustily do finančního světa další...

Další z rubriky

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Osm německých letišť v úterý zruší stovky letů. Stávka se dotkne i Česka

Letiště v německém Frankfurtu. Ilustrační foto

Nejméně stovky letů zruší v úterý německá letiště kvůli stávkám bezpečnostního personálu. Jen na nejfrekventovanějším...

Nemít velvyslanectví v Singapuru je chyba. Musíme to napravit, soudí Babiš

Premiér Andrej Babiš zahájil svou týdenní pracovní cestu po Asii v Singapuru,...

Premiér Andrej Babiš považuje za chybu, že Česká republika nemá velvyslanectví v Singapuru. Novinářům to řekl po...

Najdete na iDNES.cz