Hypermarketům ubývají zákazníci, lákají na menší prodejny i služby navíc

  3:18aktualizováno  3:18
Lidé volí pro své nákupy raději menší supermarkety, velké hypermarkety, které před lety vyrostly na okrajích měst, se proto zbavují nadbytečné plochy. Některé řetězce obchody zmenšují nebo předělávají. Po Aholdu se mění také Tesco, osekávat začal i Interspar.
Tesco nabídne na ploše hypermarketu i fotolab nebo lékárnu. Ilustrační foto.

Tesco nabídne na ploše hypermarketu i fotolab nebo lékárnu. Ilustrační foto. | foto: Radek Miča, MAFRA

„Klasický hypermarket už je přežitý a je třeba přidat něco navíc, aby lidé do velkých obchodů dojeli,“ říká marketingový šéf Teska Michal Štádler. Letos proto začali velké obchody předělávat na nový typ, takzvané Tesco Extra.

Tesco letáky

Navštěvujete rádi prodejny Tesco? Všechny aktuální letáky Tesco a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Jde o obchody v obchodě, kdy na ploše hypermarketu bude Tesco provozovat například fotolab, lékárnu či optiku. Podobně to už dnes funguje na dvou místech v Plzni. Následovat bude Eden v pražských Vršovicích a hypermarket v Ostravě. Jejich plocha se pohybuje od šesti až do dvanácti tisíc metrů čtverečních, ve většině jde o ty, které se stavěly jako první. Postupně takto změní tvář třicítka největších hypermarketů Tesco.

Zmenšování zahájil i Interspar. Kus prodejní plochy uřízl v Karlových Varech a Zlíně a chystá se na další. „Starší prodejny budeme postupně optimalizovat na velikost tří nebo čtyř tisíc metrů čtverečních,“ říká za Interspar Aleš Langer z agentury Crest Communications s tím, že celkem půjde o třicet prodejen. Příští rok jich přijde na řadu deset.

Krize a snaha lidí šetřit nutnost úprav prohloubila. Právě hypermarkety a tradiční malé obchody totiž táhnou poslední rok dolů celý trh. Podle průzkumu agentury Nielsen, který má MF DNES k dispozici, klesly k letošnímu červenci tržby obchodníků s potravinami a drogerií za uplynulý rok o 3,1 procenta.

Stejně, o 3,1 procenta, šel dolů i výkon hypermarketů, kde lidé udělají více než třetinu svých nákupů, hůře dopadly jen malé obchody, mírný pokles zaznamenaly diskonty. Naopak lépe se vedlo supermarketům, které zaznamenaly nárůst tržeb o 0,2 procenta. V plusu skončily i drogerie.

Britské Tesco může tyhle závěry jen potvrdit. Zatímco jejich malým Expresům a supermarketům tržby rostly, a to i na srovnatelný metr čtvereční, velkým obchodům klesaly, stojí ve výroční zprávě řetězce za finanční rok končící letošním únorem. Důvodem je podle nich to, že lidé v těžkých časech omezují nákupy nepotravinářského zboží.

Globus se změně brání

Poslední včera zveřejněná čísla z obchodů za září jsou jen mírně optimistická. Celkově tržby rostly o 3,5 procenta, ale hlavně díky prodejům aut, které loni byly naopak nejvíce krizí zasažené. Výhled kvůli přetrvávající poměrně vysoké nezaměstnanosti a nadcházejícím škrtům ve státní sféře už tak optimistický není.

Hypermarketům navíc vyrůstá na každém rohu konkurence v podobě specializovaných obchodů a do středu měst se stěhují i obchoďáky.

Jako první se pustil do úprav dlouhá léta ztrátový nizozemský řetězec Ahold. Ten provozoval donedávna v Česku velké Hypernovy a menší Alberty. Po pěti letech příprav a vyjednávání s majiteli obchodních center se mu podařilo zmenšit dvanáct největších Hypernov. A zároveň všechny obchody přejmenovat na Alberty. Jeden z posledních zastřižených obchodů je například bývalá Hypernova v Praze-Nových Butovicích. Na její ploše se nyní připravuje k otevření Electro World.

Tesco jednání s majiteli obchodních center většinou neřeší. Obchody mu totiž často patří, v mnoha případech rovnou s celým obchodním centrem. Tak je tomu v případě pražského Edenu či Letňan.

Krácení plochy se zatím vyhýbají Kauflandy a Globusy. Prvně jmenované se pohybují díky svému zaměření na pomezí hypermarketu a diskontu, Globusy patří k obřím hypermarketům v pravém slova smyslu. Nabídka nepotravinářského zboží je zde širší než kdekoli jinde a profilovat se snaží Globusy i v potravinách například zaměřením na kvalitní maso.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Nad Českem loni přelétlo rekordních 912 tisíc letadel, nejvíce v červenci

Ilustrační snímek

Počet vzletů, přistání a přeletů nad Českem v loňském roce zlomil rekord. Oproti roku 2017 toto číslo stouplo o 6,9...

Počet návštěvníků pražské O2 areny překročil 10 milionů

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Branami největší české multifunkční haly prošel v neděli návštěvník s pořadovým číslem 10 milionů. Návštěvnost haly...

Češi proinvestovali v Dluhopisech Republiky přes tři miliardy

Alena Schillerová (13. prosince 2017)

Občané ČR se mohou od loňského prosince podílet na financování státního dluhu prostřednictvím nákupu tzv. Dluhopisů...

Najdete na iDNES.cz