Někteří hospodští dokonce plánují na den zavřít a přijet demonstrovat až do Prahy.
Běžná jídla v restauracích podražila před týdnem o pět až deset korun, od té doby se ceny až na výjimky nezměnily. Na některých místech se promítla vyšší daň do cen až tento týden.
Vyplynulo to z průzkumu zpravodajů MF DNES, kteří sledovali třicet restaurací v různých krajích, kde se ceny po 1. květnu zvedly v průměru o deset procent. "Prostě jsem to udělat musel, protože jinak bych prodělával," říká majitel restaurace Stoletá Petr Zadák. Hotová jídla zdražil zhruba o pět až devět korun.
Na první týden v červnu svolávají hospodští demonstraci před Úřad vlády. "Zradili nás," říká na adresu Špidlova kabinetu jeden z organizátorů, ústecký restauratér Jan Žáček, který již při projednávání vyšších daní vedl protestní kampaň a posbíral 30 tisíc podpisů pod petici "Vražedná daň".
"Rozvoj podniku se zastavil, do konce roku budu muset propustit čtyři lidi," říká Žáček. Podle něho by do Prahy mohlo přijet až dva a půl tisíce lidí, a to nejen z Ústecka. "Od nás z Ostravy přijedou možná tři nebo čtyři autobusy," uvádí šéf sdružení Unihost Ostrava Zdeněk Kopka.
Na vyšší dani se již nic nezmění, zákon od května platí. Podle Žáčka se hostinští naplno probudí až v druhé polovině června, kdy budou muset vyšší daně poprvé zaplatit ze své květnové tržby.
Parlament odhlasoval zvýšení daňové přirážky na jídlo a pití v restauracích z pěti na devatenáct procent. Tuto daň musí platit každý podnik s tržbami přes milion korun za rok. "Ze zkušenosti Slovenska lze očekávat určité dočasné snížení poptávky po těchto službách," připustil Sobotka v reakci na kritiku restauratérů.
Zvýšení DPH v restauracích je pro vládu nejdůležitější mimořádný příjem v letošním roce, na kterém získá několik miliard korun navíc. Jinak by vláda neměla peníze na snížení základní sazby DPH z 22 na 19 procent bez zvyšování již tak velkého rozpočtového dluhu. Zdanění restaurací v základní sazbě daně vyplývá i z evropských zákonů, ale Francie a někteří noví členové si dokázali vyjednat výjimku.
Špidlova vláda měla podle ministra financí Bohuslava Sobotky jiné priority při jednání o daňových výjimkách, především dodávky tepla a výstavbu bytů. Zatímco hospodští čekají velké propouštění, podle Sobotky se situace časem srovná.