PROFIL: Hamé vyrábí už téměř sto let. Chlubí se i košer certifikátem

  11:29aktualizováno  11:29
Hamé je přední českou potravinářskou a konzervárenskou firmou a také velkým exportérem. Společnost z Kunovic u Uherského Hradiště známá výrobou masových konzerv nebo džemů, má také certifikáty pro výrobu košer jídla a je partnerem biatlonové reprezentace. Hamé nově patří majiteli Vitany, norské firmě Orkla.

Společnost Hamé výváží potravinářské výrobky do téměř čtyřiceti zemí světa. | foto: Hamé

Firma Hamé má více než devadesátiletou tradici, zaměstnává na dva a půl tisíce lidí a s produkcí zhruba sto tisíc tun hotových výrobků patří k největším producentům potravin v Česku.

Ve svém záběru má trvanlivé a chlazené potraviny včetně masových konzerv, paštik, hotových jídel, sterilované zeleniny, salátů, kečupů, omáček, marmelád a džemů. Vyrábí také plněné bagety, kompoty nebo sirupy a je předním výrobcem kojenecké stravy.

Fotogalerie

Své výrobky Hamé nabízí pod značkami Otma, Veselá pastýřka, Znojmia, Hamánek, Hamé Life Style, Simply Fresh, Seliko nebo Apetit. Firma se mimo jiné věnuje i sportovnímu marketingu, je hlavním partnerem české biatlonové reprezentace.

Skupina Hamé své portfolio stále rozšiřuje - v roce 2009 koupila divizi masných výrobků maďarské firmy Globus, o rok později zrealizovala akvizice svých tuzemských konkurentů, Apetitu a Selika.

Předloni Hamé koupila belgického výrobce masných produktů Mortier, v roce 2014 pak v Rumunsku značku La Grande Famiglia, která obchoduje s plody moře, džemy či rajčaty. Na Slovensku koupila firmu Doma Prešov, která je tamním největším výrobcem majonéz, omáček a dresinků. Kromě sedmi českých závodů má Hamé podniky také v Rusku, Rumunsku a na Slovensku.

Firma své zboží exportuje do téměř čtyřiceti zemí světa. Kromě Evropy také do USA, Austrálie, Japonska nebo Mongolska. Hamé vlastní certifikáty košer a pesach využívané při vývozech do Izraele. Více se nyní zaměřuje na trhy v Africe a nově i na Čínu.

Hamé má devadesátiletou tradici

Tradice společnosti sahá do roku 1922, kdy v Babicích na Uherskohradišťsku vznikla konzervárenská dílna na výrobu ovocných marmelád, povidel, šťáv a lihovin. V roce 1933 výroba přešla pod brněnskou Biochemu, která do Babic přinesla i obchodní označení Hamé, což ve staroirštině znamená „domov“.

Hamé mění vlastníka. Firmu koupí za pět miliard korun Norové

Později byla firma transformována do národního podniku. Hamé, a.s. byla založena 10. června 1992 ze státního podniku Biofruct Babice.

Do koncernu Hamé patří tradiční konzervárenské podniky Pika Bzenec, Fruta Podivín, Otma-Sloko Uherské Hradiště-Mařatice, Slovácká fruta Uherské Hradiště-Kunovice či Bapa Letohrad.

V roce 2008 Hamé přešla do rukou islandské skupiny Nordic Partners, která firmu získala od tehdejšího majitele Leoše Novotného staršího. Odhadovaná cena transakce byla 4,5 miliardy korun. Nyní kupuje Hamé za 175 milionů eur (4,7 miliardy Kč) norská firma Orkla.

V ČR Hamé realizuje zhruba polovinu svých tržeb, druhou polovinu tvoří zahraniční trhy. Druhým největším odbytištěm pro výrobky firmy je Slovensko (16 procent tržeb), za kterým následuje Rusko (13 procent), Rumunsko (osm procent) a Maďarsko (sedm procent).

Kdo je nový vlastník Hamé

Orkla je ve Skandinávii, v Pobaltí, na vybraných trzích střední Evropy a v Indii předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a koncepčních řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství.

Ve střední Evropě Orkla vlastní společnosti Vitana (Česká republika a Slovensko), Felix (Rakousko) a Orkla Foods Romania (Rumunsko). Před lety byla také vlastníkem firmy FrostFood z Rokytnice v Orlických horách, která vyrábí například mraženou pizzu.

Společnost je kótována na burze v Oslu, kde se nachází i její centrála. V roce 2014 měla skupina Orkla přibližně 13.000 zaměstnanců. Loňský obrat konglomerátu dosahoval 30 miliard norských korun (85,5 miliardy korun).

Autoři: ,

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Fastfoody v úzkých. Zákaz brček se blíží, alternativy zatím chybí

ilustrační snímek

Zákaz plastových brček dělá řetězcům rychlého občerstvení docela těžkou hlavu. Papírová brčka, která začal ve svých...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz