Například evropský tahoun - Německo - si od posledního čtvrtletí minulého roku polepšil jen o 0,2 procenta, navíc v meziročním srovnání 1,2 procenta ztratil. Stejně jako Německu se dařilo i Italům, naopak nizozemská ekonomika oslabila 0,1 procenta.
Francouzský úspěch nejvíce podpořila spotřeba domácností a investice. "Jedním z vysvětlení, proč francouzští spotřebitelé i nadále více utrácejí, je zvýšení jejich příjmů o jedno procento ve srovnání s předchozím čtvrtletím a nižší míra nezaměstnanosti ve srovnání s Německem," míní David Marek z Patria Finance.
Na rozdíl od Německa podle něj mohla francouzské ekonomice pomoci i vláda. Tamní státní pokladnu totiž na rozdíl od Německa netíží schodky a kritika rozpočtové politiky ze strany Evropské komise, a tak si mohla dovolit zvýšení spotřeby o 2,2 procenta.
Za celý minulý rok se hrubý domácí produkt Francie zvýšil o zhruba 1,8 procenta, což je oproti výsledku posledního roku minulého tisíciletí výrazný propad. Tehdy totiž francouzské hospodářství posílilo o 4,1 procenta.
Německá ekonomika nabírá dech
Německé hospodářství sice stále zápolí s poklesem výkonnosti, přesto však podle ekonomů nabízejí nejčerstvější statistiky příznivější výhled do nejbližší budoucnosti.
Na zlepšení, které se dostavilo po předcházejících dvou čtvrtletích poklesu, se podílel především vývoz. Ten si polepšil bezmála o dvě procenta, naopak spotřeba domácností stále vykazuje pokles.
Podle analytiků se v datech odráží obrat nahoru ve Spojených státech. Čísla podle nich zároveň potvrzují názor Evropské centrální banky, že se hospodářský pokles dotkl dna v posledních třech měsících minulého roku.
Ekonomové očekávají pozvolné oživení i v následujících měsících, které by mělo v celoročním pohledu vyústit v růst okolo jednoho procenta.
Loni se německé hospodářství ve druhém pololetí propadlo, takže meziroční růst nakonec dosáhl pouhých šest desetin procenta oproti tříprocentnímu zlepšení v roce 2000.