Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 22. března 2023 Leona

Fischerův odkaz nástupcům: budete muset šetřit i zvyšovat daně

  12:14
Úřednická vláda Jana Fischera dopsala "kuchařku" pro své nástupce. Rány, které na Česku zanechala hospodářská krize i dlouhodobé ignorování korupčního prostředí, bude nutno léčit vyššími daněmi, úsporami i přísnější kontrolou hospodaření úřadů.

Premiér Jan Fischer | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Na materiálu s názvem Východiska z krize se podílel i tým vládních expertů. Obsahuje sérii doporučení, které mají definitivně vyvést zemi z krize a zároveň stabilizovat veřejné finance.

Fischer doufá, že se jeho doporučeními příští ministři budou řídit. Zároveň ale přiznává, že podmínkou přijetí mnoha návrhů je většinová politická podpora, která se i po volbách může hledat jen těžko.

Úspory i vyšší daně

Vláda v dokumentu, který má redakce k dispozici, varuje, že už během letoška bude nutné přikročit k úsporám a restriktivní rozpočtové politice. Žádné nové finanční injekce na podporu hospodářského růstu nepřijdou.

"Podniky získaly v průběhu uplynulého roku čas na adaptaci na změněnou ekonomickou situaci," konstatuje materiál. Proto už pokračovat v expanzivní hospodářské politice, jež pro firmy znamenala určitý polštář, není nutné. A s ohledem na stav veřejných financí ani možné, dodává dokument.

Češi se podle Fischerova testamentu musí připravit jak na hledání úspor, tak na vyšší daně. "O tom, v jakém poměru budou tyto nástroje použity, rozhodnou volby letos na jaře," předpovídá kabinet.

Stát se chystá využít i dividend ze státních podniků ovšem jen v míře, která neohrozí jejich stabilitu a investiční potřeby. "Tyto prostředky pak budou ve státním rozpočtu použity na investiční výdaje, na zahlazování ekologických škod a podobně. Nikoliv na spotřebu," varuje Fischerova vláda své nástupce. Naráží tak na levicové sliby typu "13. důchod z dividend ČEZ".

Cílem navrhovaných opatření je snížit podíl deficitu veřejných rozpočtů na HDP po roce 2013 trvale pod hranici tří procent. To je mez stanovená Maastrichtskými kritérii pro přijetí eura.

Na vyšší daně bychom si už měli zvyknout

Hlavní pilíře Janotova balíčku by podle vládního doporučení měly platit bez omezení a natrvalo.

Například nemocenská by tak už napořád zůstala na 60 % vyměřovacího základu. Dávky by se sice neměly snižovat, ale napříště důsledně valorizovat jen ve zcela výjimečných případech předepsaných zákonem.

Vyšší by zůstala daň z nemovitostí i spotřební daně. Sazby DPH by setrvaly na 10 a 20 procentech. Nově by ministři prosadili druhé pásmo daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent.

co radí fischerova vláda nástupcům

BOJ PROTI KORUPCI

Korupci považuje současná vláda za jednu z největších brzd pro příliv nových zahraničních investic. Proto boj proti ní zařadila v souboru opatření jak z krize ven na první místo.

- Prověrky členů výběrových komisí nadlimitních státních zakázek Národním bezpečnostním úřadem.

- Přehodnocení podmínek, za jakých se mohou zadávat veřejné zakázky bez výběrových řízení.

- Možnost udělení státní zakázky jen firmám s jasnými majiteli.

BYDLENÍ

Česko by mělo omezit výdaje na podpory bydlení. Podle dokumentu je třeba omezit podporu vlastnického bydlení, například příspěvků na stavební spoření, a naopak se zaměřit na podporu bydlení seniorů a sociálně slabých.

CESTOVNÍ RUCH

Největším problémem je podle úředníků to, že v současnosti neexistuje koordinovaná dlouhodobá strategie propagace země a investic do cestovního ruchu. Ministerstvo pro místní rozvoj by mělo vypracovat pětiletý marketingový a investiční plán, který bude obsahovat jasná měřítka efektivity nakládání se státními penězi na podporu turismu.

Budoucí vláda by měla svou podporu zaměřit na dvě významné mezinárodní kulturní události, které by přilákaly více než polovinu návštěvníků ze zahraničí.

ČERPÁNÍ STRUKTURÁLNÍCH FONDŮ

Peníze z fondů Evropské unie by měly být pro žadatele snáze dostupné. Vzhledem k tomu, že vláda bude muset výrazně ubrat na straně podpory podnikatelů, měly by mít výrazně větší možnost dosáhnout na evropské peníze.

DAŇOVÁ POLITIKA

Časté změny daňového systému v Česku jsou podle ministerstva financí jedou z dalších hrozeb, proč by země v budoucnosti nemusela být v evropském měřítku konkurenceschopná. Fischerova vláda volá po nastavení dlouhodobého rámce daňové politiky, v němž by mohlo docházet jen ke změnám daňového zatížení, nikoli však k zásadním změnám berního systému.

Dalším zásadním opatřením by měla být také harmonizace základů daně a pojistného. Připravovaný nový zákon o daních z příjmu by měl mimo jiné přinést úlevy v oblasti administrativních nákladů.

DOPRAVA

Po roce 2013 nebudou už do Česka nejspíš proudit evropské peníze, které dnes činí významnou část zdrojů na dopravní stavby. Bude tak nutné zamyslet se například nad spolufinancováním dopravních staveb soukromými subjekty, se kterým Česko zatím nemá dobré zkušenosti, nebo nad plošným zpoplatněním silniční sítě pro nákladní vozidla či rozšíření zpoplatnění i na osobní auta.

Veřejná železniční doprava by se měla postupně otevírat soukromým subjektům.

EFEKTIVNOST VEŘEJNÉ SPRÁVY

Na jednotlivých úřadech by se měly oddělit politické a úřednické funkce, čímž by se výrazně ustálily kolektivy. Obměna pracovníků by měla podle nového modelu státní správy probíhat jen na politických místech. Pro efektivní management státní správy bude také nutné přejít na model odměňování vysoce kvalifikovaných a vedoucích pracovníků na základě manažerských smluv namísto tabulkového systému.

Další opatření:

- Zavedení veřejných zpráv o efektivitě veřejných zakázek.

- Zavedení hodnocení energetické náročnosti / úspornosti veřejné správy.

- Zkrácení délky doby řízení o dávkách důchodového a nemocenského pojištění.

- Efektivnější využívání závěrů z kontrol Nejvyššího kontrolního úřadu.

PROSTŘEDÍ PRO PODNIKÁNÍ

Úpadkový zákon, který firmám umožňuje v případě hrozícího bankrotu reorganizovat se, je pro podnikatelské prostředí prospěšný, podle vlády však zatím chybí s jeho aplikací praktické zkušenosti. Cestou, jak jej efektivněji využívat, by mohlo být vzdělávání soudců, insolvenčních správců a advokátů v praktických postupech pro zachraňování společností v úpadku. Dalším významným opatřením je zrušení akcií na majitele.

- Úleva DPH na špatné pohledávky.

- Posunutí splatnosti daní na pátý den po podání daňových přiznání.

- Posunutí termínu pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti na konec února.

- Jednotné inkasní místo (JIM) do roku 2014, které bude umožňovat placení daní, cla a veřejnoprávního pojistného v jedné budově.

- Implementace Kontrolního inkasního místa, které bude provádět finanční kontrolu, kontrolu dotací, kontrolu porušování duševního vlastnictví a kontrolu práce na černo. To v současnosti vykonává daňová správa a celní správa.

- Překlopení evropské směrnice o spotřebitelských úvěrech, jež se zaměřuje na kontrolu poskytování úvěrů nebankovními subjekty, jinými slovy na boj proti lichvě.

STÁTNÍ ROZPOČET

Kabinet navrhuje zachovat opatření z úsporného balíčku trvale a nevracet je na dřívější úroveň.

- Především trvale snížit procentní výměry nemocenského na 60 % vyměřovacího základu.

- Dávky by se neměly snižovat, ale nadále valorizovat jen ve zcela výjimečných případech předepsaných zákonem.

- Koncem roku 2010 končí několikaleté zmražení platů ústavních činitelů. Aby nedošlo ke skokovému nepřijatelně vysokému zvýšení platů, je třeba novým zákonem stanovit platy konkrétní pevnou částkou a definovat valorizační pravidla.

- U běžných a investičních výdajů kapitol vláda přistoupí v letech 2011 až 2013 ke každoročnímu plošnému snížení výdajů o 3 procenta.

- U mzdových výdajů kapitol vláda přistoupí v letech 2011 až 2013 ke každoročnímu plošnému snížení výdajů o 1 procento.

Také daňová opatření zůstanou v platnosti.

- Zůstala by tak vyšší daň z nemovitostí.

- Sazby DPH by trvale zůstaly na 10 a 20 procentech.

- Rovněž zůstane vyšší spotřební daň na pohonné hmoty, tabákové výrobky, lihoviny i pivo.

- Na vyšší úrovni by trvale zůstaly i stropy na sociální a zdravotní pojištění.

Nově vláda navrhuje:

- Zavedení druhého pásma daně z příjmů fyzických osob ve výši 25 procent.

- Ve střednědobém horizontu by opatření měla směřovat k tomu, že se sníží celkové daňové zatížení práce, což bude kompenzovat další zvýšení spotřebních daní a odbourávání daňových úlev v dani z příjmů.

Měla by opatření z Janotova balíčku platit i v budoucnu?

celkem hlasů: 4819

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 5. února 2010. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 3323
Pouze některá
Pouze některá 997
Ne
Ne 499

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

ZANIKLÉ TRATĚ: Dráha do Modřan vedla tunelem i Krčským lesem

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Online nakupování bude ještě snazší. Na český trh vstupují dva velcí hráči

Premium Internetové obchody v Česku našly zemi zaslíbenou, funguje jich tu už přes 55 tisíc. Zákazníci v nich hledají nižší...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Zastropování cen potravin v Česku nebude, slevy jsou výhodnější, tvrdí Prouza

Vysoké ceny potravin v českých obchodech trápí zákazníky již několik měsíců, ovšem zastropování cen potravin podobně...

Nejhorší v EU. Ekonomika ČR se nevrátila na předpandemickou úroveň, říká Bartoň

Od vypuknutí pandemie nemoci covid-19 už uběhly více než tři roky. Během této doby se ale podle ekonoma Petra Bartoně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...