EU se na vinařské reformě dohodne ještě letos

  13:39aktualizováno  13:39
Evropská unie se pomalu, ale jistě přibližuje k dohodě o reformě vinařství. Státy by se podle všeho měly shodnout do konce roku. Reforma také bude jedním z hlavních témat pondělního zasedání ministrů zemědělství EU. Konečné rozhodnutí na něm nejspíš ještě nepadne, lze však očekávat posun.

Reforma vinařství patří k prioritám portugalského předsednictví. | foto: Knižní klub

Diplomaté počítají s tím, že ministři by se mohli dohodnout na prosincovém zasedání, kde mají na nalezení společného postoje vyhrazeny tři dny.

Reforma vinařství navíc patří k prioritám portugalského předsednictví, které končí s koncem roku a dá se očekávat, že tlak Portugalců na dohodu bude v prosinci značný.

Nicméně členským státům stále zbývá vyřešit několik ožehavých otázek. Češi a severněji položené národy mají problém především s doslazováním vína. Komise navrhla doslazování úplně zakázat.

Česko, Německo a další s tím ale nesouhlasí kvůli svým o něco horším klimatickým podmínkám. Jejich vinařům v případě špatného ročníku v podstatě nezbývá než víno dosladit, protože hrozny mají nízkou cukernatost, a tudíž nižší kvalitu. Zatím není jasné, jak by dohoda v tomto případě mohla vypadat, ale určité možnosti se pomalu rýsují.

Jednotné označování
Další velký problém je označování lahví. Brusel by rád označování lahví sjednotil, ale ani tady neexistuje shoda. Opět Němci, Češi a další si chtějí zachovat svůj systém značení, kdy se vína dělí do několika kategorií (stolní, jakostní, s přívlastkem, výběr z hroznů atd.), státy jižní Evropy usilují o prosazení svého systému, značně odlišného od toho, na jaký jsou zvyklí zákazníci v Česku.

Nevyřešených otázek je celá řada. Patří k nim takzvané klučení, tedy likvidace vinic, rozdělování dotací či rozdělení peněz na propagaci vín mimo Evropskou unii.

Vedle reformy vinařství je dalším velmi očekávaným bodem jednání ministrů první výměna názorů k revizi společné zemědělské politiky, kterou tento týden představila Evropská komise.

Největší kontroverzi vyvolal návrh eurokomisařky Mariann Fischerové-Boelové na seškrtání dotací pro velké farmy. Ten by se měl nejvíce dotknout České republiky, která má největší koncentraci velkých zemědělských podniků v celé Evropské unii.

Podle odhadů by se nový návrh Bruselu dotkl zhruba čtyřiceti procent přímých plateb v ČR. Z názorů jednotlivých členských států EU bude Evropská komise vycházet při sestavování legislativního návrhu, který představí zřejmě na jaře příštího roku a který by měl revizi společné zemědělské politiky přetavit do reality.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Odvrácená strana prestižního seznamu. Centra měst UNESCO se vylidňují

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře

Historická centra českých měst zapsaná na seznamu UNESCO bojují s vylidňováním. Starousedlíky vyhání mračna turistů a...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Z vodáren odteče do ciziny přes miliardu. Některé obce se chtějí odstřihnout

Ilustrační snímek

Pitná voda vydělává, ukazuje analýza výročních zpráv zahraničních koncernů, kteří v Česku provozují vodovodní trubky a...

Šéf Ryanairu proti sobě poštval akcionáře. Na opcích může získat miliardy

Šéf irských aerolinek Ryanair Michael O'Leary

Investoři nízkonákladového Ryanairu jsou jak na trní. Důvodem je schválený plán na odměňování excentrického šéfa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz