Elektřina asi podraží o devět procent

aktualizováno 
P r a h a (naj) - První zdražení elektřiny za vlády ČSSD se blíží. Mezi ministry se rýsuje shoda nad návrhem ministra průmyslu Miroslava Grégra, který chce co nejdříve zdražit domácnostem elektřinu o devět procent. "Nyní, po výměně na postu ministra financí, jsme dospěli ke shodě, takže k úpravě cen by mohlo dojít už od října," řekl včera Grégr.
Za minulých vlád bylo zvykem zvyšovat ceny energií v červenci, to se však letos nestihlo, protože Grégrův návrh blokoval exministr financí Ivo Svoboda. Jeho nástupce Pavel Mertlík s Grégrovou variantou souhlasí. "Nelze říci, že bychom se už dohodli, nicméně původní návrh ministerstva průmyslu mi připadá dobrý, realistický. Existují dobré předpoklady, abychom se dohodli," řekl včera Mertlík.
Pokud by se průměrný růst vztáhl na sazbu, kterou platí největší počet domácností, měsíční paušál by vystoupil na 63 korun plus 3,76 haléře za kilowatthodinu. Plyn se zdražovat nebude.
U elektřiny nyní dodavatelé nabízejí domácnostem šest různých sazeb podle velikosti odběru. Grégrův návrh stanoví, že průměr ze všech těchto sazeb má vzrůst o devět procent, ale jak si distribuční společnosti těchto devět procent rozdělí do jednotlivých sazeb, to je ponecháno na jejich volbě. "Tady jde o zprůměrovanou cenu ve všech šesti kategoriích. Jak si to 'distribučky' rozdělí, to by mělo být jejich záležitostí," řekl ministr.
Podle jeho mluvčí Dagmar Plaché je základní představa taková, že v ceně za jednu kilowatthodinu se zdražení dotkne méně těch, kteří odebírají více energie, a naopak. Podnikům se má letos elektřina zdražit o aktuální míru inflace ta v červnu činila 2,2 procenta.
Grégrův plán stanoví, že v příštích třech letech se bude cena elektřiny pro domácnosti zvyšovat v průměru o 16 procent ročně, tak aby v roce 2002 tento proces skončil. "Pak by se měly úplně odstranit křížové dotace, kdy podniky doplácejí domácnostem. Cena pro obyvatele a pro podnikatelský maloodběr pak bude jednotná," řekl Grégr.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Popelnice ke každému domu. Eko-kom má vlastní recept, jak zvýšit recyklaci

Toto jsou nové podzemní kontejnery za skoro milion korun. Někteří jihlavští...

Barevné popelnice k rodinným domům a větší dotřiďování směsného odpadu jsou hlavními návrhy Eko-komu, společnosti...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Najdete na iDNES.cz