Česko bude opět dorovnávat slovenské důchody, vyjde to na 3,8 miliardy

  18:51aktualizováno  18:51
Vláda ve středu rozhodla o dorovnávání česko-slovenských důchodů. Novely dvou zákonů musí ještě projít parlamentem. Situace se dotkne zhruba 10 tisíc lidí a státní kasu vyjde na 3,8 miliardy korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav PancerMF DNES

Nová dávka zvaná dorovnávací přídavek by se týkala těch, kteří v době rozdělení federace pracovali na Slovensku a jejich penze je proto nižší než ta, jaká by jim byla vyplácena, kdyby pracovali v Česku.

"Nárok na dorovnávací příspěvek by měli mít lidé, kteří pobírají český i slovenský starobní důchod, přičemž v součtu jsou jejich důchody nižší, než kdyby se i za federální doby vyplácel pouze důchod český," potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Česko-slovenské důchody

Rozdíly v důchodech přineslo rozdělení československé federace k 31. prosinci 1992. Smlouva mezi oběma státy musela stanovit, který z nich bude v souvislosti s důchody hodnotit doby zaměstnání získané před rozdělením. Základním kritériem se nakonec stalo sídlo zaměstnavatele ke dni rozdělení země. Ekonomika i legislativa obou států se však vyvíjela odlišně, a tak jsou v některých případech lidé, kterým tyto doby hodnotila slovenská strana, finančně znevýhodněny.

Na Slovensku činil ke konci loňska průměrný starobní důchod podle tamní sociální pojišťovny 375,89 eur (nyní asi 9 622 korun). V Česku dosahoval na konci září podle ČSSZ 10 765 korun.

Zdroj: MPSV ČR, ČTK

Na příspěvek budou mít nárok ti, kteří získali alespoň 25 let pojištění před rozdělením federativní republiky a poté alespoň 1 rok důchodového pojištění před rokem 1996 v České republice, kdy ještě platil federální zákon o sociálním zabezpečení.

Dorovnávací přídavek se bude vyplácet pouze s českým starobním důchodem, a to stejným způsobem, jakým penzisté dostávají důchod v současné době. Dávka se neváže na české státní občanství.

Státní kasu vyjde řešení na 3,8 miliard

MPSV odhaduje, že se v prvním roce účinnosti zákona budou dorovnávat důchody asi devíti tisícům lidí. Nejvíc, tedy deset tisíc, jich bude v roce 2014.

Dorovnávací přídavek má být v průměru měsíčně asi 1 100 korun, celkové odhadované náklady jsou tedy 3,8 miliardy korun. Nejvyšší výdaje si podle analýzy ministerstva vyžádá rok 2020, kdy se má jednat o cca 130 milionů korun. Většina výdajů bude financována z rozpočtu MPSV.

Novely dvou zákonů, které vyplácení dorovnávacího příspěvku umožní, nyní putují do Poslanecké sněmovny. Začít platit by měly nejpozději příští rok.

Vláda krokem reagovala na žaloby znevýhodněných důchodců. Situací se již zabýval Ústavní soud, Nejvyšší správní soud i Soudní dvůr Evropské unie. Ten v červnu 2011 rozhodl, že každý občan EU, který pracoval v bývalém Československu a má nárok na československý důchod, může v případě nižší penze požádat o dorovnání (více o rozhodnutí čtěte zde).

Právě po tomto verdiktu ale Česko slovenské důchody přestalo doplácet z obavy, že musel být důchod dorovnán i lidem z ostatních unijních států, kteří pracovali v Československu a mají penzi menší. MPSV tehdy spočítalo, že to by Česko stálo 100 miliard korun.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Prodej ikonických botasek dočasně končí, designéři se nedohodli se značkou

Prodej charakteristických českých botasek končí. Alespoň dočasně. Jejich designéři se totiž nedohodli s firmou Botas a....

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Americké pivní soutěže jsou lepší než ty české, říká vrchní sládek Budvaru

Vrchní sládek Budějovického Budvaru Adam Brož vyzdvihuje spolupráci s malými pivovary. Ale základem podle něj zůstane...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz