Firmy se snaží na stavbě ušetřit, kde se dá. Ilustrační snímek

Firmy se snaží na stavbě ušetřit, kde se dá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Domy bez výtahů a mizerné materiály. Cenová válka snižuje kvalitu staveb

  • 308
Vyhladovělý stavební trh si žádá chytrá řešení. Cesty za úsporami jsou zjednodušeně řečeno dvě: buď šidit, což může zkazit pověst, nebo stavět jednodušší stavby. Developeři tak staví raději za městem, kde nemusí být tolik garážových stání, nebo u nižších staveb vynechávají výtahy.

Boj s konkurencí o klienta, který má hlouběji do kapsy, se projevil snížením ceny nových bytů. Ukázkovým příkladem byly dva konkurenční projekty v pražských Měcholupech, kde dva developeři, Ekospol a Central Group, poprvé nabízeli garsonky za cenu mírně pod milion, tedy 36 tisíc za metr čtvereční.

Velká příloha o stavebnictví plus rozhovor s jednatelem firmy KnaufČtěte v pondělí 6. května

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Zmíněné dvě firmy si během tohoto konkurenčního boje na malém prostoru srazily momentální zisk. Kromě toho v posledních slabších letech klesají ceny stavebních prací.

"A s ohledem na hospodářskou recesi se objevila řada kvalitních pozemků pro výstavbu za příznivou cenu. Díky tomu můžeme nabízet byty za nižší ceny než před rokem 2008," vyjmenovává důvody pro MF DNES Jiří Vajner, obchodní ředitel Central Group. Tak nízká cena je však podle této společnosti neudržitelná.

Může se hodit

Hledáte byt za slušnou cenu? Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

"Mnoho developerů v současnosti tvrdí, že hranice prodejnosti je kolem 50 tisíc Kč na metr čtvereční. My se domníváme, že je o něco nižší, proto i naše průměrná cena ve všech lokalitách činí 39 100 Kč na metr včetně DPH. Avšak hranice 30 000 je z hlediska nákladů nereálná," dodává Vajner.

Šéf Ekospolu Evžen Korec říká, že nová realita českého rezidenčního trhu se pohybuje mezi 35 a 45 tisíci Kč včetně daně. Na cenu 30 tisíc za metr se i on dívá podezíravě.

"Ze zkušenosti víme, že velký developer, který dokáže dosáhnout úspor z rozsahu ve velkém objemu výstavby, financováním z vlastních zdrojů a optimalizací všeho od nákupu pozemků po stavbu, může dosáhnout zisku při průměrných cenách od 35 tisíc korun za metr čtvereční," spočetl Korec.

Lidé z oboru upozorňují na to, že cena začala hrát v oboru prim a někdy na úkor kvality. "Mezi lety 2000 až 2008 bylo stavebnictví vyvážené. Při realizaci byl a je dosud možný výběr kvalitních materiálů. Nyní se však při stanovení ceny stavby nepřihlíží k výkazu výměr, k ocenění dodávek a prací, ale v soutěžích se hledá nejnižší cena, což má vliv na pokles tržeb i kvalitu," upozorňuje Josef Mitrenga, člen představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků ve výstavbě (ČKAIT).

Kontroly ukazují, že nejvíc se podvádí u sádrokartonů, tepelné izolace, plastových oken a střešního plechu. Životnost těchto částí staveb se tím může snížit na pouhých několik let. Anebo někde něco rovnou spadne, jako nedávno sádrokartonový podhled v plzeňském multikině.

Jak šetřit chytře

K nižší ceně se dá dostat šizením na stavbě. Pokud si však firma nechce zkazit pověst, musí jít cestou chytrých škrtů.

Předseda České komory architektů Josef Panna popisuje, že úspory začínají u architektonického návrhu. "Například se omezí rozsah podzemních podlaží, konstrukce je nekomplikovaná a chodeb je minimálně," říká architekt. S tím souhlasí developer Bemett. "Optimalizace společných prostor zvětší plochu bytů a sníží náklady na údržbu chodeb," říká marketingový manažer Jan Koubík.

Developer Bemett cílí na nízkou cenu a netají se tím. "Když stavíte domy do čtyř pater, na výtahu ušetříte 700 tisíc," dodává. Když staví domy za hranicí města, nemusí přidávat garážová stání. To je 150 až 300 tisíc z ceny bytu.

V Jesenici poblíž Prahy tak nabízí byty v ceně od 33 tisíc za metr, v Jinočanech od 31,5 tisíce za metr a v Brně-Slatině dokonce od 29 tisíc. Svému konceptu říká "startovací bydlení" a většina zákazníků jsou lidé do 35 let.

"Využíváme navíc elektrovytápění místo plynového. To je velká budoucí úspora pro vlastníky, protože ušetří na pořizovacích i servisních nákladech. Nové elektrokotle mají účinnost až 99 procent. Účet za elektřinu pro 2+kk pak činí 1 500 Kč za měsíc, pro 3+kk asi 2 000 korun," pokračuje Koubík.

Firma k tomu ořezala vlastní náklady. Přestěhovala se z centra Prahy a na nájmu ušetřila polovinu, používá polovinu aut proti dřívějšku a snížila stavy zaměstnanců.