Cigarety a pití podnikatelé vyměnili za adrenalin

  • 1
Není tomu tak dávno, kdy česká podnikatelská elita připomínala spíše komunistické pohlaváry. Sklenička něčeho ostrého v ruce nebyla výjimkou, stejně jako všudypřítomná cigareta. Majestátní tělesnou schránkou či slabostí pro českou kuchyni se chlubili mnozí.

Ale i suvenýry z Východu jako šéf kladenské ocelárny Poldi Vladimír Stehlík, který si pořídil sbírku ruských limuzín Čajka.

S tím, jak výsluní české ekonomiky vyklidili bývalí kapitáni průmyslu, kteří drželi žezlo v 90. letech, čím dál víc mizí i jejich styl.

Příslušníky dnešní elity už byste sotva potkali na veřejnosti v "dobré náladě", pokud je vůbec potkáte. Svoje soukromí si chrání jako největší klenot, mistrem je v tomto nejbohatší Čech Petr Kellner, který mluví s novináři jednou za sedm let.

Při rozhovorech už si nikdo z nich nedovolí zapálit cigaretu, což bylo kdysi běžné a časté. Ztenčily se i jejich postavy a zesílil kdysi dýchavičný krok.

"Na začátku 90. let se prakticky žádné obchodní jednání bez pití neobešlo, dnes naopak žádná důležitá schůzka neproběhne s alkoholem," vzpomíná vždy pečlivě upravený Tomáš Chrenek, majitel ostravských Třineckých železáren.

"Mnohem více než dříve lidé z byznysu dbají na zdravý životní styl, protože dlouho, systematicky a kvalitně pracovat při špatné životosprávě ani nejde," dodává Chrenek, který sám odboural další zlozvyk minulého desetiletí - práci o víkendech. S pitím se definitivně rozloučil i Viktor Koláček, spolumajitel Ostravsko-karvinských dolů.
Změnami prošel také jazýček podnikatelské elity. Například Karel Komárek, spolumajitel Moravských naftových dolů, je častým hostem vyhlášené italské restaurace Orso Bruno u pražské Florence, kam pozval i novináře.

Nejbohatší Čech Petr Kellner si zase s oblibou pochutnává na suši ze syrových ryb japonské kuchyně.

Oddech sám také prošel revolucí. Asi nejvýraznějším propagátorem nového stylu relaxace s adrenalinem je jednatřicetiletý Patrik Tkáč, spolumajitel finančního impéria J&T. Vozil se na hřbetě velrybího žraloka na Galapágách a s oblibou skáče na lyžích z helikoptéry. Už běžným standardem je golf, tenis (i když ten si s Václavem Klausem dával i Václav Junek z již zkrachovalé Chemapol Group).

"Původní elita byla hodně nomenklaturní, ale došlo ke generační výměně. Nová je vzdělanější, zná víc jazyků, víc cestuje, víc hraje golf," říká sociolog Milan Tuček. Jeho tým zrovna rozjíždí projekt, který by měl nové a staré elity porovnat.

Tuček však dodává, že elita byznysmenů se změnila hlavně s tím, jak se proměnila společnost.

ČTĚTE TAKÉ

I menší české firmy se derou nahoru

Programátor, jenž dobyl Ameriku

Špičku podnikatelů dostihne jen málokdo

"Změnil se životní styl celé společnosti, ten prostor pro seberealizaci je jiný než na začátku 90. let. Liší se i světovostí, která je daná překonáním řady bariér, jazykových i kulturních," říká Tuček. Dodává, že golf či tenis prostě hraje daleko víc lidí a daleko víc lidí také cestuje a poznává jiné kultury.

Například bývalý kapitán průmyslu Lubomír Soudek z plzeňské Škody se nyní, jak napsaly Lidové noviny, chlubí silničním kolem za 160 tisíc.