ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na chatu každý den. Jejich ceny rostou, protože nahrazují byty

  • 28
Chaty a chalupy stojí čím dál více. Meziročně se jejich ceny zvýšily v drtivé většině krajů, jak vyplývá ze statistik, jež MF DNES exkluzivně poskytla realitní síť Re/Max. Rekreační nemovitosti přitom nemají o zájemce nouzi. Kupujícím nevadí ani nutnost rekonstrukce.

Češi jsou národem chalupářů. Inzerce chat většinou netrvá déle než několik dní a ceny rostou svižným tempem, v některých krajích i o desítky procent za rok.

Podívejte se na zajímavé chaty, které jsou k mání

Například v Královéhradeckém kraji síť Re/Max prodávala mezi lety 2017 a 2018 jednu chatu v průměru za 1,3 milionu korun. Letos se částka vyšplhala na 1,7 milionu.

Nejvyšší ceny v rámci Česka vykazuje Liberecký kraj, naopak nejlevnější jsou momentálně chalupy v Jihomoravském kraji. I tam však za posledních šest let podražily v průměru o více než 40 procent.

Zájem o chalupy dlouhodobě narůstá. Nejžádanější jsou objekty v dobrém stavu, nicméně mnozí zájemci nepohrdnou ani rekreační nemovitostí určenou k rekonstrukci. „Objektů k rekonstrukci je v nabídce více, jejich cena je tak příznivější. Lidé proto přizpůsobují své požadavky trhu a zájem o objekty před rekonstrukcí se zvyšuje,“ tvrdí Pavel Hassmann z realitní kanceláře Re/Max 4 You.

Rostoucí poptávku potvrzují i někteří prodejci stavebního materiálu. „Pozorujeme zvýšený zájem o stavební materiály určené pro rekonstrukci, jako jsou sanační omítky a technologie pro odvedení vlhkosti spodních staveb,“ říká generální ředitel stavebnin PRO-DOMA Petr Vaněrka.

Kolik stojí chaty a chalupy v Česku

Řada lidí si chalupu pořizuje k celoročnímu bydlení jako levnější alternativu rodinného domu. „Pro celoroční bydlení si chalupy pořizují dva typy lidí. Ti starší tímto způsobem řeší bydlení na důchod, mladší zase na pořízení standardního rodinného domu často nemají dostatek peněz nebo kupují chatu ve špatném stavu kvůli pozemku. Pak ji zboří a na jejím místě si postaví svůj dům,“ vysvětluje Zbyněk Hloušek, majitel realitní kanceláře Hloušek Reality.

Hloušek odhaduje, že ve Středočeském kraji v okolí hlavního města se zhruba polovina chat prodá za účelem trvalého bydlení. Na tomto trendu se kromě růstu cen nemovitostí z posledních let podepsalo také loňské doporučení České národní banky, kvůli němuž dosáhne na hypoteční úvěr méně lidí.

Život blíže přírodě

Kromě nižší ceny může být důvodem k nastěhování se do chalupy také touha po bydlení v přírodě. Život na chatě však s sebou nese některé komplikace, obzvlášť v případě, že tam majitel nemá zapsané trvalé bydliště.

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

„Mohou vzniknout problémy například v souvislosti se svozem odpadu či údržbou příjezdových silnic,“ popisuje Hloušek. „Takto žijící rodiny by navíc mohly mít potíže s přihlášením dítěte do školky,“ dodává. Žádné postihy však podle něj lidem, kteří celoročně žijí v chalupách, nehrozí.

Zájem o chaty v blízkosti hlavního města se projevuje i na jejich ceně. „Průměrná cena rekreačních nemovitostí v okolí Prahy se přiblížila hranici 2,2 milionu korun, což představuje zhruba desetiprocentní meziroční nárůst,“ říká Jan Bareš, oblastní ředitel společnosti M&M Reality pro Středočeský kraj.

Kromě okolí Prahy jsou v Česku atraktivními chatovými oblastmi Šumava a Krkonoše, zejména v okolí Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou. „Specifické jsou horské lokality, kde klienti vyhledávají vyloženě luxus. Platí to zejména tam, kde jsou poblíž sjezdovky. Například ceny apartmánů ve Špindlerově Mlýně v současné době začínají na 100 tisících korunách za metr čtvereční,“ tvrdí Bareš.