Budova ČEZ

Budova ČEZ | foto: Profimedia.cz

ČEZ zosminásobil svůj čistý zisk, dividenda státu může být až 42 miliard

  • 488
Čistý zisk skupiny ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku činí 52,3 miliardy korun. Minulý rok to za stejné období bylo 6,7 miliard. Firmu z více než poloviny vlastní stát, takže si díky rekordním ziskům může přijít na tučnou dividendu. Ta by podle šéfa ČEZu Daniela Beneše mohla činit až 42 miliard korun.

Provozní zisk skupiny ČEZ před odpisy (EBITDA) činil 89,3 miliardy korun. Meziroční nárůst o 88 procent byl podle firmy daný enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích, rekordním ziskem z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a také vysokou provozní spolehlivostí elektráren v letošním roce.

„Čísla na všech úrovních výrazně překonala naše očekávání i tržní konsensus. Za výraznými růsty jsou převážně vyšší ceny elektřiny, nicméně lepší výsledek byl také v segmentu prodeje a obchodování s komoditami,“ řekl k výsledkům analytik J&T Banka Milan Lávička. Podle něj jsou výsledky z pohledu období prvních devíti měsíců i z celoročního výhledu pozitivní.

„Výsledky za třetí čtvrtletí byly ve všech ohledech lepší než se očekávalo,“ ohodnotil to analytik XTB Tomáš Cverna. Zásadním důvodem růstu tržeb jsou podle něj vyšší realizační ceny elektřiny a zisky při obchodování na komoditních burzách. Vysoké zisky tak podle něj mohou vést k vyplacení vysoké dividendy akcionářům v rozmezí od 97 do 112 korun.

Peníze pro stát

„V případě stanovení dividendy na horní hranici intervalu platné dividendové politiky, by mezi akcionáře bylo rozděleno 52 až 60 miliard korun,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Největším akcionářem ČEZu je stát, který by díky tomu mohl získat 36 až 42 miliard korun.

Bitva o miliardy začíná. Stanjura dál hájí nové daně, firmy mluví o soudech

„Pokud si portfolio ČEZ udrží podobnou dynamiku, může dojít ke z výraznému zvýšení odvodů do státního rozpočtu,“ dodal Cverna. Z loňského zisku vyplatila firma akcionářům dividendu 48 korun za akcii před zdaněním, stát jako majoritní akcionář získal zhruba 18 miliard korun.

Do letošní výplaty dividendy se každopádně propíšou speciální daně, které se připravují. Jednou z nich je takzvaná windfall tax, druhým opatřením, které má část mimořádných zisků společnosti vzít, je ve středu představený odvod z nadměrných příjmů. Je tak možné, že na většinu zisků společnosti ČEZ si stát nesáhne prostřednictvím dividend, ale právě skrz tato dvě opatření.

Bezprecedentní růst EBITDA segmentu výroba byl snížen zhoršením výsledků hospodaření v oblasti prodeje, na kterou růst cen komodit dopadá negativně. EBITDA společnosti ČEZ Prodej, která dodává elektřinu a plyn koncovým zákazníkům v ČR, meziročně klesla o půl miliardy korun.

„Důvodem je extrémní nárůst pořizovacích cen plynu a elektřiny v roce 2022, který byl částečně kompenzován dočasnými sezonními vlivy,“ uvádí společnost. Přesto je podle analytiků výsledek segmentu prodej lepší, než se očekávalo.

Zmatek a „morální hazard“. Návrh stropu příjmů elektráren sklízí kritiku

Provozní výnosy skupiny ČEZ za první tři letošní kvartály dosáhly 211,1 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 35 procent. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy za celý letošní rok očekává skupina ČEZ na úrovni 65 až 75 miliard korun.

Spotřeba energií je nižší

Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách skupiny ČEZ vzrostla za prvních devět měsíců meziročně o tři procenta na 22,6 terawatthodin (TWh). Produkce v uhelných elektrárnách stoupla o pět procent na 11,6 TWh.

Naopak výroba z obnovitelných zdrojů klesla od začátku roku do konce září o 15 procent kvůli podprůměrným hydrometeorologickým podmínkám a z důvodu odstávky elektrárny v Trutnově-Poříčí, která částečně spaluje biomasu. Ještě výraznější pokles postihl plynové zdroje skupiny ČEZ. Vyrobily 1,8 TWh proudu, meziročně o 28 procent méně.

KOMENTÁŘ: Windfall tax? V této podobě neúnosná. Vláda posvětila daňové násilí

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce meziročně klesla o čtyři procenta. Při zohlednění kalendářních a klimatických vlivů byl pokles o jeden procentní bod nižší. Spotřeba velkých podniků klesla o dvě procenta. Spotřeba domácností byla o deset procent nižší, především v důsledku teplého začátku roku, a také proto, že letos pracovali lidé méně z domova než loni.

,