Zmatek a „morální hazard“. Návrh stropu příjmů elektráren sklízí kritiku

Ministerstvo průmyslu a obchodu má plán, jak vybrat nadbytečné příjmy od výrobců elektřiny. Resort zveřejnil návrh, v němž se příjmy elektráren stropují podle typu zdroje. Na návrh se ale snesla kritika ze všech stran, od Hospodářské komory až po Úřad vlády. Podle nich může být opatření pro tuzemské výrobce elektřiny likvidační. Už ve středu by o něm měla jednat vláda.
Fotogalerie1

ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Odvod z nadměrných příjmů má být transpozicí evropského nařízení, které stanovilo základní strop 180 eur na megawatthodinu pro elektrárny, jež vyrábí elektřinu ze všech zdrojů kromě zemního plynu.

V době, kdy je plyn nejdražší, se cena elektřiny určuje právě podle něj. Fotovoltaické a větrné, ale i další elektrárny s nízkými náklady, pak generují nadměrné příjmy. Cílem bylo tyto peníze výrobcům vzít a dát je na pomoc lidem zasaženým drahými energiemi.

Jenže návrh ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) jde daleko za mantinely evropského nařízení, nedostatečně definuje, na koho se odvod vztahuje, stanovuje rozdílné stropy pro různé druhy elektráren, aniž by to řádně odůvodnil - alespoň tak zní zevrubně připomínky, které se k návrhu sešly.

Jedním z hlavních problémů je podle připomínek to, že se odvod dubluje s windfall tax. Obě opatření míří na mimořádné zisky firem, ačkoli každé na to jde odjinud. Windfall tax se navíc bude vztahovat i na banky. Každopádně zavedení obou těchto opatření povede podle kritiků k tomu, že se prakticky stejná věc bude dělat dvakrát. „Dvojí daňové/odvodové zatížení téhož je velmi obtížně hájitelné,“ píše Úřad vlády ve své připomínce.

Windfall tax versus odvod z nadměrných příjmů

Windfall tax

  • Stav: míří do Senátu
  • O co jde: 60 procentní zdanění mimořádných zisků
  • Koho se týká: elektráren, rafinérií, bank
  • Tvůrce: ministerstvo financí

Odvod z nadměrných příjmů

  • Stav: putuje na vládu
  • O co jde: 90 procentní zdanění příjmů nad strop (který se u každého zdroje stanovuje jinak)
  • Koho se týká: elektráren, které vyrábí elektřinu z jiných než plynových zdrojů
  • Tvůrce: ministerstvo průmyslu a obchodu

„Považujeme za morální hazard, když ČR uvaluje na výrobce elektřiny jak odvodovou, tak daňovou povinnost, kdy se nabízí jediné vysvětlení, a sice, že se chce stát pojistit, aby sítem dvojí zátěže ‚neproklouzla‘ ani koruna výrobců elektřiny,“ uvádí Hospodářská komora.

ERÚ ani finanční správa to dělat nechtějí

Jeden ze zásadních problémů spočívá v tom, kdo by odvod z nadměrných zisků spravoval. Podle návrhu by to měl být Energetický regulační úřad (ERÚ), ten to ale zásadně odmítá. Odvod nadměrných zisků je podle úřadu ze své povahy daní, kterou ERÚ jakožto regulátor vybírat nedokáže.

„ERÚ nemá v oblasti daní žádné kompetence, informační systémy a zkušenosti, přitom jde o požadavek na výběr desítek miliard se zahájením do několika týdnů. Za tak krátkou dobu nelze vysoutěžit a vybudovat potřebný systém ani sehnat kvalifikované pracovníky,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort.

KOMENTÁŘ: Windfall tax? V této podobě neúnosná. Vláda posvětila daňové násilí

Legislativci MPO zřejmě na toto odmítnutí ze strany ERÚ mysleli, protože v důvodové zprávě nabízí alternativní řešení. Správou odvodu by mohla být podle nich pověřena i Finanční správa.

Jenže proti tomuto řešení se zas důrazně ohrazuje ministerstvo financí. Podle něj k tomu Finanční správa nemá dostatečné vědomosti. „Daná odborná agenda by neměla být svěřována řadovým pracovníkům finančních úřadů, nýbrž odborníkům ve významně vyšší platové třídě, což ERÚ nepochybně splňuje,“ píše se v připomínce MF.

Omyl u hnědouhelných elektráren

Zmatek se rovněž točí kolem toho, jak se bude určovat strop pro jednotlivé typy výrobních zdrojů. U hnědouhelných elektráren návrh stanovuje dva stropy podle jejich výkonu. Zdroje s instalovaným výkonem do 140 MW by musely státu odvést vše nad 170 eur. K větším elektrárnám je úprava vstřícnější, strop pro ně stanovuje na 230 eurech.

V důvodové zprávě je to odůvodněno tím, že se musí zohlednit odlišnost účinnosti a výrobních nákladů elektráren a rovněž fakt, že se některé z nich nacházejí přímo u místa těžby hnědého uhlí. Díky tomu mají nižší náklady na dopravu a je pro ně proto zvolen přísnější strop 170 eur.

Jenže blízkost k místu těžby nesouvisí s instalovaným výkonem. Mnohé velké elektrárny například Prunéřov nebo Tušimice se nalézají v těsné blízkosti těžební pánve, přesto by pro ně měl platit benevolentnější strop.

Křetínský přesune svůj podnik EPC do zahraničí, důvodem je windfall tax

Na tento nesoulad upozornila například Hospodářská komora. Podle její připomínky jde o zjevný omyl, což potvrzuje i vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu pro IDNES.cz. „Na vládu půjde návrh pro hnědouhelné elektrárny do 140 MW 230 eur, nad 140 MW 170 eur,“ uvedlo ministerstvo v úterý.

Nejpřísnější strop je stanoven u jaderných elektráren - činí 70 eur. Vše nad tuto hranici tuzemským jaderkám vezme stát. Ministerstvo průmyslu a obchodu to v předkládaných materiálech nijak neodůvodňuje. Hlavním důvodem je zřejmě to, že jaderné elektrárny mají výrobní náklady nízké. Na druhou stranu podobně nízké, ne-li nižší náklady mají i fotovoltaické a větrné elektrárny, které mají stanovený strop na 180 eurech.

Kritici rovněž poukazují na to, že nařízení Evropské komise umožňuje platnost stropů na výrobu elektřiny maximálně do konce června roku 2023. MPO chce ale peníze vybírat i po tomto datu. To by mohlo znevýhodnit tuzemské výrobce elektřiny na celoevropském trhu.

Ve středu o tom bude jednat vláda

Odvod nadměrných příjmů se podle návrhu novely energetického zákona netýká výroben elektřiny s instalovaným výkonem do jedné megawatty. Výjimkou má být elektřina vyrobená z pevného nebo plynného paliva z biomasy. U nich se stanovuje strop 230, respektive 200 eur.

Ani to se ale připomínkujícím orgánům nelíbí. Podle nich by měly být malé výrobny na biomasu rovněž osvobozeny od odvodu nadměrných příjmů. Důvodem je fakt, že těmto podnikům letos výrazně rostly ceny vstupů - například dřevní štěpky.

V neposlední řadě si resorty a další organizace stěžovaly na to, že jim na připomínky byl poskytnut velmi krátký čas. V pátek odpoledne MPO návrh zveřejnilo a už v pondělí se připomínkové řízení uzavřelo. Podle kritiků je u novely tohoto rázu potřeba více o ní diskutovat.

„Přestože chápeme časovou nouzi při tvorbě této novely, je takto krátký prostor pro možné připomínky, neakceptovatelný,“ píše Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR. Už ve středu se má nad návrhem sejít vláda.

14. září 2022

Nejčtenější

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály

Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci varují, že 145procentní cla ohrozí až dvacet milionů čínských pracovníků, kteří i bez ohledu na...

20. dubna 2025

Letiště, které hýbe světem. Dubaj kraluje mezinárodní dopravě

Mezinárodní letiště v Dubaji se loni opět stalo tím nejvytíženějším na světě. Odbavilo celkem 92,3 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o 6,1 procenta. Pokud by se ovšem do statistik...

20. dubna 2025

Velmi se bojím. Změny ochromily americké spotřebitele, pod tlakem nakupují

Celní šachy prezidenta Donalda Trumpa matou americké domácnosti. Někteří lidé pospíchají s nákupy, další si pod tlakem vytvářejí zásoby. Jiní rovnou přiznávají, že je rychlé změny ochromily....

20. dubna 2025

Japonsko bude s USA jednat o clech. Bezpečnost do nich však zahrnovat nechce

Japonská vláda nebude do rozhovorů se Spojenými státy o clech zahrnovat bezpečnostní témata, prohlásil dnes japonský premiér Šigeru Išiba. Americký prezident Donald Trump přitom před několika dny...

20. dubna 2025  10:40

Jeden svátek otevřeno, druhý zavřeno. Co platí na Velikonoční pondělí?

Nenechávejte nákupy na pondělí a radši vše pořiďte během víkendu. V pondělí 21. dubna 2025 bude kvůli svátku většina velkých prodejen zavřená.

20. dubna 2025

Jak někdo může koupit levnou věc, která vydrží dvě praní? říká šéfka české textilky

Premium

O udržitelnosti dnes slýcháme ze všech stran. Pouhá slova ale nestačí. Jak pustit nohu z plynu, udržitelně zařadit a jet pomaleji „na zelenou “ v každodenním životě? Na pomalý rozjezd je třeba držet...

20. dubna 2025

Chuť zaměstnavatelů zvyšovat mzdy začíná slábnout, ukázal průzkum

V letošním druhém čtvrtletí hodlá mzdy navyšovat 44 procent, zbytek neplánuje žádné změny spočítal průzkum personální agentury Předvýběr. Chuť přidávat zaměstnancům je tak o třináct procentních bodů...

20. dubna 2025

EU přiznává příliš byrokracie. Změny se mají týkat i GDPR, což nahrává lobbistům

Nejkomplexnější a nejznámější nařízení EU o ochraně osobních údajů, tedy GDPR, má doznat velkých změn. Evropští zákonodárci chystají návrh, který výrazně oseká zavedená pravidla z roku 2018....

19. dubna 2025  18:39

Velikonoční plýtvání. Za každou vyhozenou potravinou jsou zmařené litry vody

Velikonoce bývají svátky hojnosti, ale i nadměrného plýtvání. Každé vyhozené vejce nebo plátek masa s sebou nese i stovky litrů zbytečně spotřebované vody, uvádí dánská společnost Too Good To Go a...

19. dubna 2025

Trump ukradl dětem Vánoce, říká novozélandský podnikatel. Hračky výrazně zdraží

Zvýšení cel na čínské zboží zasáhlo známého výrobce hraček, značku Zuru. Její zakladatel, Novozélanďan Nick Mowbray, nyní varuje, že ceny hraček v USA kvůli Trumpovým clům vzrostou tak, že některé...

19. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velký test českých e-shopů: Zrychlují dodání, ale selhávají při vracení zboží

Čeští e-shopeři zrychlují, zákazníci mají čím dál častěji zboží doma už druhý den po objednání. Přesto ale v mnoha ohledech stále zaostávají, a to například ve způsobu, jakým řeší vrácení zboží, nebo...

19. dubna 2025

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

19. dubna 2025  10:01