Česko loni hospodařilo se schodkem 20 miliard, nejnižším za jedenáct let

  12:17aktualizováno  12:17
Státní rozpočet České republiky v loňském roce skončil se schodkem kolem 20 miliard korun. Ministr financí Miroslav Kalousek to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny, v České televizi to prohlásil také premiér Topolánek. Státní kasa na tom byla nejlépe za posledních 11 let.

Kalousek věří, že výsledek letošního roku nebude tak katastrofický, jak si někteří myslí. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Ministerstvo financí přitom původně pro rok 2008 počítalo s rozpočtovým schodkem 70,8 miliardy korun, který v létě navýšilo na 71,3 miliardy korun.

"Rozpočet v roce 2008 skončil s příjmy 1064,5 miliardy korun, výdaje byly 1084 miliardy korun. Schodek je tedy 19,5 miliardy. Ještě se to může o nějakou desetinu změnit, ale platí, že deficit se bude pohybovat těsně kolem 20 miliard korun," řekl Kalousek v rozhovoru, který Hospodářské noviny otisknou ve svém pátečním vydání.

Schodek rozpočtu za loňský rok bude nejnižší od roku 1997, kdy tehdejší vláda Václava Klause hospodařila s deficitem 15,7 miliardy korun. Celkový poměr deficitu veřejných financí k hrubému domácímu produktu podle serveru iHned.cz klesl na 1,2 procenta. Znamená to, že Česko v loňském roce pohodlně splnilo zásadní podmínku pro přijetí eura: mít schodek veřejných rozpočtů pod třemi procenty.

Oproti původnímu návrhu rozpočtu na loňský rok, který počítal s příjmy 1036,5 miliardy korun a výdaji 1107,3 miliardy korun, vláda nakonec víc vybrala na daních a pojistném. Zároveň také méně utratila za některé dávky.

"Schodek rozpočtu je nižší hlavně díky reformám na výdajové straně. Pokud bychom žádné reformy neudělali, tak by byl deficit minimálně o 50 miliard (korun) vyšší. I když je pravda, že i příjmy se nám podařilo naplnit o něco lépe, než bylo plánováno," uvedl Kalousek.

Díky tomu bude mít vláda o něco víc peněz na řešení finanční krize. "Díky reformám a nižšímu deficitu jsou veřejné rozpočty připravené na podporu ekonomiky ze státního rozpočtu. Máme tedy jistý polštář na fiskální operace, které by zmírňovaly dopady krize. Pokud bychom zachovali veřejné rozpočty ve stavu, v jakém jsme je zdědili po Paroubkově vládě, tak bychom to vzhledem k vyššímu schodku měli mnohem komplikovanější," řekl Kalousek.

Pro letošní rok ministerstvo financí naplánovalo státní rozpočet s deficitem 38,1 miliardy korun. Podle kritiků rozpočet počítá s příliš optimistickým růstem ekonomiky o 4,8 procenta. Kalousek už připustil, že se bude růst HDP kvůli krizi pohybovat maximálně okolo dvou procent. A to znamená, že stát vybere oproti plánu minimálně o 30 miliard korun méně.

Kvůli globální hospodářské krizi však můžou být nakonec příjmy rozpočtu ještě nižší. Očekávaná vyšší nezaměstnanost navíc zvedne výdaje státu na sociální dávky. "Věřím, že růst HDP nespadne pod dvě procenta. A zatím je šance domnívat se, že tomu tak bude. Nicméně riziko, že bude růst nižší než dvě procenta, tu samozřejmě existuje. Výsledek rozpočtu v roce 2008 mi v každém případě umožňuje kompenzovat některé výpadky v daních, které logicky vypadnou z důvodu nižšího růstu," uvedl Kalousek.

Ministr už také plánuje, že vláda na konci ledna předloží do Sněmovny návrh přepracovaného rozpočtu na letošní rok. Kalousek se mimo jiné chystá seškrtat deset až 15 miliard korun na provozních výdajích. "Rozpočet, který předložíme v lednu do Sněmovny, bude odrážet opravdovou skutečnost podle toho, jak dopadl rok 2008, tak i realistickou představu odhadu vývoje roku 2009," řekl Kalousek.

I díky 50 miliardám korun, které stát ušetřil oproti plánu v rozpočtu na loňský rok, zůstává Kalousek pro letošek velkým optimistou. "Pokud růst nespadne pod dvě procenta, tak věřím, že jsme v roce 2009 schopni mít deficit do nějakých 50 miliard (korun). Výsledek letošního roku rozhodně nebude tak katastrofický, jak si někteří myslí," doplnil Kalousek.

Autoři: ,

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

Nemaso, nemléko, nevejce. Zájem o rostlinné alternativy potravin roste

Také po kousnutí vypadá jako normální burger.

Jogurty z mléka nemléka, hamburgery z masa nemasa a nyní smažená vejce nevejce. Náhražky živočišných bílkovin patří k...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz