Česko asi bude muset dovážet cukr

  • 50
České pěstitele cukru, stejně jako cukrovary, nejspíš čekají těžké časy. Evropská komise totiž podpořila návrh, který radikálním způsobem mění tzv."cukerný režim" v zemích unie. Návrh počítá se snížením cen cukru, omezením subvencí na vývoz a také snížením kvót.

"České cukrovarnictví má více než dvousetletou tradici. Více než osmdesát let jsme ve výrobě cukru zcela soběstační. Zavedení kvót, které unie chystá ale znamená, že české cukrovary nebudou moci zabezpečit český trh a cukr budeme muset dovážet," říká tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldán.

Právě proto se česká strana chystá proti návrhu, který mají ministři jednotlivých zemí unie projednat v pondělí, ostře vystoupit.

Evropská komise počítá, že kvóty by snížila ve všech státech unie zhruba o šestnáct procent. To by pro Českou republiku znamenalo omezení dotované výroby asi o 72 tisíc tun, uvedla ČTK.

Reinberger: Padnou nejméně tři cukrovary
České republice hrozí, že se kvůli návrhu stane z vývozce cukru jeho dovozcem. Proti opatření protestují i další země jako například Španělsko nebo Portugalsko. Přesto ale na návrh podle Oldřicha Reinebergera ze společnosti Cukrovary TTD nejvíc doplatí právě Česká republika.

Ta totiž v roce 1992 podepsala dohodu, ve které se v podstatě zřekla subvencí na vývoz cukru. Podporu tak dostává pouze na výrobu cukru pro vlastní spotřebu. Opatření tak znamená, že zatímco v ostatních zemích se snižují obě kvóty, v Česku se sníží pouze jedna, ale o to více.

"Považuji to za diskriminační. Opatření povede k dalšímu zavírání cukrovarů, kterých tady ještě před třinácti lety bylo na padesát. Dnes je jich jedenáct a nejméně tři padnou, pokud návrh projde. Nemusím zdůrazňovat, že na to doplatí i zemědělci," doplnil Reinberger.

Podobně vidí situaci i na ministerstvu zemědělství.

"Nemáme nic proti snahám Evropské unie liberalizovat světový obchod s cukrem. Vadí nám ale, že na to doplatí čeští zemědělci, kteří by v případě, že reforma projde, museli omezit produkci cukru a pro osevní plochy najít jiné plodiny. Na export by v tom případě nezbývalo vůbec nic," doplnil Roldán.

Ceny cukru mohou klesnout
Cukr čeká podle odborníků v nejbližší době zdražení. Vedle banánů patří totiž ke komoditám, které doplatily na připojení Česka k unii. Unie totiž garantuje všem pěstitelům cukru stejnou cenu za tunu - asi 1450 korun. Čeští pěstitelé dostávali něco kolem 980 korun. Novou cenu by měli dostat na podzim. - více zde 

Až do nynějška odborníci odhadovali, že cukr by mohl z těchto důvodů podražit během následujících zhruba čtyř měsíců.

Návrh Evropské komise, který prosazuje komisař pro zemědělství Franz Fischler ale situaci zásadním způsobem mění. Počítá totiž s tím, že se cena, za kterou se cena od evropských farmářů vykupuje, sníží. To by podle některých odborníků mohlo znamenat zlevnění. Podle Roldána to není tak jednoznačné.

"Pokud nařízení vstoupí platnost, bude muset Česká republika cukr dovážet. Mohou to být třetí země, stejně jako státy Evropské komise. Cena se pak bude odvíjet od situace v každé konkrétní zemi," doplnil Roldán.