Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: ČTK

Dodavatelé elektřiny se předhánějí v nabídkách. Už jsou i 800 korun pod stropem

  • 18
Dodavatelé energií se konečně začínají odhodlávat k většímu zlevňování než jen o pár desítek korun oproti vládnímu stropu. Ten je stanovený na 5000 korunách za megawatthodinu bez DPH. Společnost Centropol ve čtvrtek představila produkt fixovaný na jeden a půl roku s průměrnou cenou 4 200 korun.

Jde o sumu za samotnou silovou elektřinu, do konečného účtu za elektřinu ještě promlouvají distribuční a další poplatky, daň z přidané hodnoty a taky fixní platba dodavateli, kterou má Centropol nastavenou na 95 korunách za měsíc. Po započtení těchto aspektů může člověk, který elektřinou svítí, vaří na ní a používá ji pro běžné spotřebiče, do konce roku 2023 ušetřit více než 2000 korun.

Domácnosti, které elektřinou ohřívají vodu v bojleru, mohou oproti stropu ušetřit zhruba 4000 korun. A lidem s nejvyšší spotřebou, kteří bydlí v rodinném domku a elektřinu kromě svícení, vaření a spotřebičů, používají i na vytápění, může do konce tohoto roku vzniknout úspora až 7000 korun. Centropol nový produkt nabídne zákazníkům od tohoto pátku.

Velké srovnání ceníků elektřiny. Dodavatelé soupeří, ďábel je v detailu

Většina dodavatelů se už odhodlala jít s cenami pod vládou stanovený strop, avšak co se týče velkých dodavatelů, sleva dosud nepřekročila 500 korun za megawatthodinu.

Například u společnosti E.ON si lze už od 1. března sjednat produkt fixovaný na jeden rok s cenou 4570 korun za megawatthodinu elektřiny bez DPH. U největší dodavatele elektřiny ČEZ si zákazník bude moct od 1. dubna sjednat smlouvu s cenou 4850 korun bez DPH, taky na jeden rok.

Zdaleka nejlevnější ceny teď nabízejí někteří alternativní dodavatelé, kteří mají jen pár tisíc odběrných míst. Podle srovnávače TZB Info má aktuálně nejlevnější elektřinu malý dodavatel Eneka, nabízí ji za 3550 korun bez DPH, přičemž jde o produkt na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jednoho měsíce.