Dům, byt, nemovitost

Dům, byt, nemovitost | foto: Dan Materna, MF DNES

Byty v Libereckém kraji opět zdraží

  • 3
Bytů je zoufale málo. Ceny porostou. Takové jsou předpoklady realitních makléřů v Libereckém kraji. Přitom v posledních měsících již ceny nemovitostí rostly o statisíce. Patrně se budou šponovat ještě výš, jen ne tak rychle.

Nejvíce zdražují byty na Liberecku a Jablonecku Obrovský boom prožíval v posledních měsících trh nemovitostí zvláště na Liberecku a Jablonecku.

Například za byt 4+1 v cihlové zástavbě v centru Jablonce, který stál ještě před dvěma lety 750 tisíc, by nyní jeho majitelé dostali podle makléřů asi milion a půl. Investice se podle nich vyplatila, protože se čeká další růst cen.

„Cena dolů nepůjde, spíše poroste. Nabídka bytů je totiž v Jablonci zoufale malá a poptávka obrovská,“ uvedl Jan Krása z realitní kanceláře Relia. Dokonce dochází i k tomu, že některé byty jsou předražené. Podle Krásy se jedná často například o družstevní byty.

„Pak jsou problémy s odhady, protože cena je vyšší než odhad stavební hodnoty bytu a lidé nemohou čerpat stoprocentní hypotéku. Chce to mít naspořené peníze navíc,“ uvedl Miloš Haken z turnovské pobočky Rako JC.

Podobná situace je také v Liberci. „V centru podraží byty letos asi o patnáct procent a na okrajových sídlištích o deset,“ uvedl makléř společnosti Olymp Václav Pokorný.

Jestliže jsme například nyní koupili v Liberci metr čtverečný nového bytu za dvacet pět tisíc korun, za rok by mohl stejný byt přijít na třicet dva až třicet tři tisíc korun za metr čtverečný. Alespoň takový je odhad Petra Jakla z liberecké realitní agentury RealMaxx Reality.

„Vliv na to má například růst ceny materiálu, i práce a další věci. Roste poptávka po bytech a prodávají se i ty, které mají být dostavěné až v roce 2009,“ upozornil Jakl.

Málo se staví a je nedostatek bytů. Na tom se shodli jablonečtí, liberečtí i turnovští makléři. „Lidé to vědí a mohou tak šponovat cenu,“ zmínil Miloš Haken z turnovské pobočky Rako JC.

Lidem se prý i přesto nyní vyplatí investovat do nového bydlení, protože splátky hypoték se pohybují přibližně ve stejné výši jako měsíční platby za pronájem. „A člověk přitom investuje do něčeho, co mu bude jednou patřit. Právě i dobré hypotéky zvedají nyní poptávku po nemovitostech,“ zdůraznil Krása.

Podle Hakena se v Turnově nyní prodá prakticky všechno. Byt v cihlové zástavbě na atraktivním místě je téměř vzácností. „Prodají se za dobrou ceny i domy ve velmi špatném stavu,“ zmínil.

Byt jedna plus jedna, který stál před pěti lety kolem pěti set tisíc, je dnes možné prodat o asi tři sta tisíc dráž.

To je hodně a ne každý zájemce může dát tolik peněz dohromady. „Stává se, že někteří lidé proto kupují byty v levnějším, ale stále zajímavém Železném Brodě,“ uvedl turnovský makléř.

Nové byty se nestaví a starých je málo
V čem je problém? Co žene ceny vysoko? Nedostatek bytů. Nové se nestaví a starých je málo. „Bylo by zapotřebí, aby se ročně postavilo třikrát víc nemovitostí než dosud,“ upozornil Pokorný.

Výjimečně špatná situace je prý v Jablonci nad Nisou. „Investoři sem nechtějí jít, protože na úřadech panuje hrozná byrokracie a je zdlouhavé a těžké cokoli prosadit. Raději proto staví v jiných městech,“ upozornil Jakl.

Přitom právě Jablonce se nedostatek bytů velmi týká. Na jednu nabídku, která se objeví, se hlásí deset až dvacet zájemců.

V Jablonci se v posledních letech postavily desítky nových bytů na Proseči. Bylo by jich potřeba ale více a radnice tu chce ve výstavbě pokračovat. Podle jabloneckého zastupitele a majitele nemovitostí Miroslava Pelty se právě mezi Prosečí směrem na Liberec chystá výstavba bytových domů a rodinných domů.

„Také se objevil investor, jenž má zájem vybudovat třicet šest bytů nedaleko nemocnice,“ informoval starosta města Petr Tulpa.

Ceny bytů v kraji stále rostou
Byt 4+1 v cihlové zástavbě v centru Jablonce nad Nisou, který stál před dvěma lety 750 tisíc korun, přijde dnes asi na 1,5 milionu. A ceny ještě porostou.

V centru Liberce letos podraží byty přibližně o 15%, na okrajových sídlištích o 10 %.

Za byt 1+1 v Turnově zaplatil zájemce před 5 lety kolem 500 tisíc korun, dnes je to o 300 tisíc víc.