Párty nekončí, věří čeští byznysmeni. Krizi vidí na obzoru málokdo

  5:00aktualizováno  5:00
Českým firmám i celé ekonomice se daří a mělo by to tak zůstat i v roce 2019. Alespoň se na tom shodlo 36 z 50 majitelů a šéfů českých firem, které oslovila MF DNES. Jen dva se domnívají, že bychom se měli v příštím roce připravit na ekonomický propad.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Byznysmeni však na rozdíl od minulého roku s optimismem přece jen šetří. Zatímco loni se nebáli tipovat, jak dlouho Česku růst vydrží, letos se většina s růžovými brýlemi do odhadů nepouštěla a spokojila se s konstatováním, že ekonomika poroste, i když pravděpodobně pomalejším tempem.

Oba ročníky ankety měly kromě dobrých vyhlídek i další společný jmenovatel – nedostatek zaměstnanců a tlak na růst platů. Nevídané manko vhodných adeptů či riziko končícího roku vzpomnělo jako největší událost 21 šéfů.

Na druhém místě se umístilo britské odcházení z Evropské unie. Velká Británie je pátým největším exportním trhem pro české zboží, a proto brexit zmínilo hned 18 šéfů, zatímco loni ho výslovně uvedl jen šéf ČEZ Daniel Beneš. Také zadoufal, že rok 2018 přinese uspokojivé vyřešení této otázky. Podle všeho marně.

Rostoucí náklady práce a globální ekonomická rizika jako brexit či obchodní válka jsou hlavním zdrojem obav podnikatelů do budoucna. Nicméně recesi na obzoru zatím nevidí. Tím se čeští byznysmeni liší od těch amerických, které nedávno dotazoval podobný průzkum. V něm téměř polovina finančních ředitelů vyslovila obavy, že letos udeří na USA recese. (čtěte Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA krize, věří manažeři)

Rizika: vysoké mzdy i brexit

„Podle mého krize přijde v okamžiku, kdy firmy nezvládnou turbulentní navyšování mezd, protože ho nebudou moci promítnout do svých cen. Jestli to bude za rok nebo za dva, těžko říci,“ myslí si Zuzana Ceralová Petrofová, spolumajitelka a ředitelka výrobce pián značky Petrof.

Část podnikatelů tvrdí, že jsou vůči výkyvům ekonomiky imunní. „I v minulosti jsme rostli, když se ekonomice nedařilo,“ říká Pavel Čmelík, majitel retailové společnosti Inexad, pod kterou spadá hračkářství Hamleys nebo módní značky T.M Lewin či Barker Shoes. 

„Naše oblast podnikání je ekonomickému cyklu odolná,“ přidává se Daniel Buryš z Kofoly.

K výrazné menšině pesimistů se řadí Sklárny a pivovar Harrachov, které se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a čekají za loňský rok ztrátu. „Očekáváme, že nepříznivá situace bude nadále pokračovat. Odhaduji, že se společenské a ekonomické problémy společnosti odhalí koncem roku 2019, kdy vypukne celospolečenská ekonomická krize,“ věští František Novosad

„Stávající konjunktura pravděpodobně skončí v průběhu roku 2019,“ myslí si také šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný. 

Aktivitu či výsledky firem loni výrazně ovlivňoval robustní nárůst mezd. Části firem svazoval ruce a odřízl je od zajímavých zakázek. Řada podnikatelů čeká, že trh práce bude složitý i v příštím roce. Aby tlak na mzdy negativně neovlivňoval výkon, budou se někde manažeři snažit zvýšit produktivitu. 

Jaroslava Rezlerová z personální agentury Manpower Group čeká, že teprve v roce 2019 řada firem začne investovat do automatizace a robotizace, což přinese velké strukturální změny ekonomiky.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

KVÍZ: Pivo z hor, ale z kterých? Jak ovládáte pivní zeměpis?

Ilustrační snímek

V novém kvízu se můžete vyzkoušet, jak znáte větší i menší české pivovary, jejich produkci a také vlastivědu. Pokud vás...

Zlatá investiční horečka končí, firmy začínají dupat na brzdu

Ilustrační snímek

Slušný ekonomický růst i nedostatek pracovníků vedly loni k rekordním firemním investicím. Objem peněz, které firmy...

Češi berou cizince na hůl. Dvojí ceny jsou v Česku rostoucí problém

Ilustrační snímek

V loňském roce přibylo v Česku případů diskriminace spotřebitele ze sedmi na třináct. V téměř polovině z nich byli...

Najdete na iDNES.cz