Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Párty nekončí, věří čeští byznysmeni. Krizi vidí na obzoru málokdo

  • 102
Českým firmám i celé ekonomice se daří a mělo by to tak zůstat i v roce 2019. Alespoň se na tom shodlo 36 z 50 majitelů a šéfů českých firem, které oslovila MF DNES. Jen dva se domnívají, že bychom se měli v příštím roce připravit na ekonomický propad.

Byznysmeni však na rozdíl od minulého roku s optimismem přece jen šetří. Zatímco loni se nebáli tipovat, jak dlouho Česku růst vydrží, letos se většina s růžovými brýlemi do odhadů nepouštěla a spokojila se s konstatováním, že ekonomika poroste, i když pravděpodobně pomalejším tempem.

Oba ročníky ankety měly kromě dobrých vyhlídek i další společný jmenovatel – nedostatek zaměstnanců a tlak na růst platů. Nevídané manko vhodných adeptů či riziko končícího roku vzpomnělo jako největší událost 21 šéfů.

Na druhém místě se umístilo britské odcházení z Evropské unie. Velká Británie je pátým největším exportním trhem pro české zboží, a proto brexit zmínilo hned 18 šéfů, zatímco loni ho výslovně uvedl jen šéf ČEZ Daniel Beneš. Také zadoufal, že rok 2018 přinese uspokojivé vyřešení této otázky. Podle všeho marně.

Rostoucí náklady práce a globální ekonomická rizika jako brexit či obchodní válka jsou hlavním zdrojem obav podnikatelů do budoucna. Nicméně recesi na obzoru zatím nevidí. Tím se čeští byznysmeni liší od těch amerických, které nedávno dotazoval podobný průzkum. V něm téměř polovina finančních ředitelů vyslovila obavy, že letos udeří na USA recese. (čtěte Růst je u konce. Příští rok zasáhne USA krize, věří manažeři)

Rizika: vysoké mzdy i brexit

„Podle mého krize přijde v okamžiku, kdy firmy nezvládnou turbulentní navyšování mezd, protože ho nebudou moci promítnout do svých cen. Jestli to bude za rok nebo za dva, těžko říci,“ myslí si Zuzana Ceralová Petrofová, spolumajitelka a ředitelka výrobce pián značky Petrof.

Část podnikatelů tvrdí, že jsou vůči výkyvům ekonomiky imunní. „I v minulosti jsme rostli, když se ekonomice nedařilo,“ říká Pavel Čmelík, majitel retailové společnosti Inexad, pod kterou spadá hračkářství Hamleys nebo módní značky T.M Lewin či Barker Shoes. 

„Naše oblast podnikání je ekonomickému cyklu odolná,“ přidává se Daniel Buryš z Kofoly.

K výrazné menšině pesimistů se řadí Sklárny a pivovar Harrachov, které se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a čekají za loňský rok ztrátu. „Očekáváme, že nepříznivá situace bude nadále pokračovat. Odhaduji, že se společenské a ekonomické problémy společnosti odhalí koncem roku 2019, kdy vypukne celospolečenská ekonomická krize,“ věští František Novosad

„Stávající konjunktura pravděpodobně skončí v průběhu roku 2019,“ myslí si také šéf Moneta Money Bank Tomáš Spurný. 

Aktivitu či výsledky firem loni výrazně ovlivňoval robustní nárůst mezd. Části firem svazoval ruce a odřízl je od zajímavých zakázek. Řada podnikatelů čeká, že trh práce bude složitý i v příštím roce. Aby tlak na mzdy negativně neovlivňoval výkon, budou se někde manažeři snažit zvýšit produktivitu. 

Jaroslava Rezlerová z personální agentury Manpower Group čeká, že teprve v roce 2019 řada firem začne investovat do automatizace a robotizace, což přinese velké strukturální změny ekonomiky.

,