Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

ČESKÁ REPUBLIKA
Albert po svém zakladateli Albertu Heijnovi (viz Svět - Ahold)
Baťa po zakladateli Tomáši Baťovi, který v roce 1894 začal v malém domě na zlínském náměstí obuvnickou živnost
Barum s výrobou pneumatik začal v Otrokovicích už ve 20. letech Tomáš Baťa. V roce 1945 vznikl sloučením tří velkých gumáren Baťa-Rubena-Matador (a z jejich prvních písmen) podnik Barum.
Čedok Československá dopravní kancelář, Albatros ve znaku symbolizuje dálky. Tento pták totiž dokáže přeletět i oceán
ČEZ České energetické závody
ČKD zkratka Českomoravská-Kolben-Daněk skrývá i jména dvou významných českých průmyslníků: Emila Kolbena a Vincence Daňka
ETA zkratka "elektrotechnické aparáty". Původně nesla firma, kterou založil podnikatel Jan Prošvic v roce 1943, značku ESA (Elektrotechnická akciová společnost). Od roku 1950 do 1996 se firma jmenovala ELEKTRO-PRAGA Hlinsko.
FAB firma navazuje na výrobní a obchodní tradice společnosti s názvem "Továrna na železné zboží Fáborský - Šeda", kterou založili Alois Fáborský (odtud FAB) a František Šeda v roce 1911.
Hamé slovo Hamé ve staroirštině znamená "domov"
JAWA počáteční slabiky - Janeček-Wanderer. Český technik a průmyslník František Janeček se v polovině 20. let minulého století rozhodl vyrábět motocykly. Licenci na jejich výrobu zakoupil od německé firmy Wanderer.
Karosa

jméno se zřejmě odvozuje od zaměření firmy. Po znárodnění v roce 1948 dostala společnost s názvem "První východočeská výroba kočárů Josefa Sodomky" nové jméno "Karosa, továrna na karoserie a vozy, národní podnik."

Koh-i-noor slovo pochází z perského Kóhe-núr (hora světla). Název nesl slavný indický diamant, který po dobytí Pandžábu Brity získála britská královna Viktorie.
Kenvelo původně Himi´s Jeans po svém zakladateli, kterým je Dany Himi. V roce 1995 se firma rozhodla pro změnu názvu. Manažeři ale nebyli schopni dohodnout se a při poradách se nejčastěji ozývala slova "ken" (heberejsky ano) a "lo" (hebrejsky ne). Tak vzniklo jméno Kenvelo (ano a ne).
Madeta

vychází z počátečních písmen "Mlékařské družstvo táborské", které vzniklo v roce 1902 v jižních Čechách.

Mattoni nese jméno Heinricha Mattoniho, který v roce 1867 začal obchodovat s karlovarskou minerálkou. První "mattonka" pocházela z Ottova pramene.
Paramo z prvních písmen slov Pardubická rafinerie minerálních olejů
Pribina původní název "Mlékařské a pastevní družstvo" firma změnila v roce 1948. Proč se společnost rozhodla pro jméno Pribina už dnes není jasné. Roli zřejmě hrála podobnost slova se jménem města Přibyslav, kde firma sídlí.
Setuza

jméno firma, která se proslavila hlavně výrobou mýdla "s jelenem", dostala po roce 1946 zkrácením slov Severočeské tukové závody

Solo

jméno slavné české sirkárny znamená jedinečný, jediný nebo unikátní

Škoda Auto

firma začínala pod značkou Laurin & Klement, v roce 1925 se spojila s firmou Škoda Plzeň. Té dal jméno český technik a podnikatel Emil Škoda, který původní Valdštejnovy strojírny v Plzni koupil od hraběte Valdštejna a následně přejmenoval.

Tatra

při testování vozidel ve Vysokých Tatrách v roce 1919 zdolaly automobily z kopřivnického závodu i terén, kam se do té doby údajně žádné auto nedostalo - trať ze Štrby do Lomnice. O rok později jméno "Tatra" nahrazuje původní značku "NW - Nesselsdorfer Wagenbau.

Tesla

zkratka "Technika slaboproudá"

Tonak

jméno firma J.Hückel a synové změnila po znárodnění zkrácením slov továrna na klobouky.

OKD Ostravsko-karvinské doly
Orion původní název čokoládovny zněl "První česká továrna na orientálské cukrovinky na Královských Vinohradech, A. Maršner." První pokusy s výrobou cukrovinek prováděli manželé Maršnerovi už roku 1889. Ve 20. letech firma převzala do loga i názvu souhvězdí Orion.
Zentiva název farmaceutické společnosti (dříve Léčiva) vznikl uměle. Vytvořily ho marketingové týmy, aby byl srozumitelný a vyslovitelný i pro makléře na zahraničních burzách.
Chybí vám některý název? Zajímá vás, jak některá firma přišla ke svému jménu?
NAPIŠTE DO DISKUZE

SVĚT
Adidas zkratka, která pochází z počátečních slabik jména zakladatele firmy Adolfa (Adiho) Dasslera
Ahold nese jméno po svém zakladateli - Albertu Heijnovi. (Albert Heijn Holdgin). Heijn obchodní společnost založil v Holandsku  v roce 1973. Firma brzy expandovala za hranice. Nyní vlastní řadu obchodních řetězců - v České republice jsou to supermarkety Albert a Hypernova.
Aldi jméno jedno z nejlevnějších potravinových řetězců je zkratkou "Albrecht Discount"
Apple jablko (anglicky apple) bylo oblíbené ovoce Steva Jobse, spoluzakladatele společnosti. Při vymýšlení jména dal svým kolegům ultimátum - název měli vymyslet do konce pracovní doby, tedy 17 hodin. Nikdo nepřišel s lepším návrhem. Společnost tedy dostala jméno Apple.
Audi August Horch založil v roce 1899 továrnu na automobily. Po bankrotu nemohl dál používat značku Horch. Proto v 1910 použil latinský překlad slova "Horch!" (německy rozkazovací způsob slovesa naslouchat): Audi!
Boeing jméno dal firmě její zakladatel William Edward Boeing, americký letecký konstruktér (1881-1956)
Canon první výrobky firmy nesly jméno Kwanon, což je v budhismu bůh slitování
Carrefour pro výstavbu svého prvního supermarketu si firma vybrala východofrancouzské město Annecy. Stavělo se poblíž křižovatky, francouzsky carrefour.
Daewoo  jméno vymyslel zakladatel Kim Woo Chong.  V korejštině znamená "velkolepý vesmír."
DHL počáteční písmena jmen tří spoluzakladatelů - Adriana Dalseyaho, Larryho Hillbloma a Roberta Lynna
Fiat název vychází z původního jména společnosti, která byla založena 11. července 1899 - "Societa Anonima Fabbrica Italiana Automobili Torino"
Ford Henry Ford (1863-1947) založil v roce 1903 jednu z největších světových automobilek
Fuji podle nejvyšší japonské hory zvané též Fudžijama (3776 m)
Google je slovní hříčka odvozená ze slova "googol". S tím přišel Milton Sirotta, synovec amerického matematika Edwarda Kasnera. Mělo označit číslovku s jednou jedničkou a rovnou stovkou nul - v názvu vyhledávače má vyjádřit nesmírné množství informací, které je možné najít na internetu
Hewlett-Packard počítačová firma nese jména svých zakladatelů, Williama Hewletta a Davea Packarda. Ti si údajně hodili mincí o to, zda se společnost bude jmenovat Hewlett-Packard nebo Packard-Hewlett.
Hitachi v japonštině znamená rozbřesk nebo svítání
Hyundai znamená korejsky moderní nebo současný
Ikea Ingvar Kamprad Emtaryd Augnnaryd - Ingvar Kamprad je zakladatelem společnosti, Emtaryd a Agunnaryd jsou názvy usedlosti a vesnice, kde Kamprad vyrostl. Barvy v logu jsou švédské národní barvy
IBM zkratka z International Business Machines
Johnson & Johnson nese jména bratrů zakladatelů - Roberta Wooda Johnsona a Edwarda Meada Johnsona. V roce 1887 začínali s výrobou medicínských náplastí.
Kodak podobně jako česká Zentiva vzniklo jméno uměle a nic neznamená. Zakladet George Eastman chtěl slovo začínající i končící písmenem "k". Slovo se mělo snadno vyslovovat.
Lego z dánského "leg godt", což se dá přeložit jako "hrajte si dobře!"
Mazda podle některých pramenů se zakladatel firmy Jujiro Matsuda rozhodl pro název, který připomínal anglický přepis jeho příjmení. Spíše se ale nechal inspirovat zoroastriánským nejvyšším bohem: Ahura Mazda.
Mercedes automobil nese jméno dcery Emila Jellineka, rakouského obchodníka, myslitele a vášnivého automobilisty. Stal se mecenášem podniku Daimler a jeden z vozů, který tu koupil, pojmenoval po své dceři. Po spojení firem Daimler a Benz vzniká značka Mercedes-Benz
Nike Niké byla řecká bohyně vítězství
Nintendo

pochází z japonštiny - "Nin-ten-do" znamená "Bůh žehnej tvrdé práci", "do" je rovněž japonský výraz, který se používá při uzavření obchodu

Nivea z latinského slova "nivis", což znamená sníh. Má připomínat sněhově bílou barvu krému.
Nokia společnost začala v roce 1865 s papírenskou výrobou. Brzy expandovala do finského města Nokia a jméno začala používat jako svou značku. Výrobu tu rozšířila o gumárenství, které je pro nokijský průmysl důležitý dodnes.
Opel Adam Opel začal v roce 1862 s výrobou šicích strojů. Postupně si k nim přibral i produkci jízdních kol a v roce 1899 i automobilů.
Oriflame

 "zlatý plamen". Tak se ve středověku označoval purpurový prapor, kterému dal své požehnání mnich. Pod touto zástavou pak francouzští králové bojovali. Po prohrané bitvě u Agincourtu, která byla součástí stoleté války, se zástava přestala používat. Zůstalo jen jméno.

Peugeot Armand Peugeot (1849-1915) založil automobilku v roce 1895
Philip Morris Brit Philip Morris otevřel v roce 1847 obchod na Bond Street v Londýně. Od roku 1885 tam prodával také cigarety pod původním názvem Marlborough
Philips firma nese jméno Gerarda Philipse, který v roce 1891 založil v holandském Eindhovenu společnost na "výrobu žárovek a jiných elektronických zařízení"
Pixar slovní hříčka - v doslovném překladu ze španělštiny znamená "vyrábět pixely" nebo "pixelovat"
Porsche nese jméno rodáka z Vratislavic nad Nisou Ferdinanda Porsche
Procter & Gamble

William Procter a James Gamble založili v roce 1837 v americkém Cincinnati společný podnik. Procter byl původně výrobce svíček, Gamble se soustředil na mýdla.

Rolls-Royce

podle zakladatelů Charlese Rollse a Henryho Royce. Ti před sto lety založili továrnu, z niž začaly vyjíždět legendární limuzíny.

Samsung

znamená korejsky "tři hvězdy"

Seat z prvních písmen slov Sociedad Espaňola de Automóviles de Turismo
Suzuki podle zakladatele Michio Suzukiho
Shell zakladatel firmy Marcus Samuel začal v roce 1833 prodávat mořské mušle nadšeným přírodopiscům. Mušle zůstala symbolem společnosti i poté, co změnila svou činnost.

Siemens

po zakladateli, vědci a vynálezci Wernerovi von Siemens. Mezi jeho vynálezy patří dynamo a zdokonalil jehličkový telegraf.
Sony po dlouhých diskuzích se zakladatelé firmy Akio Morita a Masaru Ibuka shodli na slově vycházejícím z latinského slova sonus (zvuk).
Tesco poslední dvě písmena jsou z jména Jacka COhena, který v roce 1919 otevřel v Londýně obchod s potravinami. První tři písmena jsou iniciály jednoho z dodavatelů T.E. Stockwella
Yahoo výmysl spisovatele Jonathana Swifta. Jméno použil v Gulliverových cestách. Označovalo odpudivou a zlou bytost. Zakladatelé portálu Jerry Yang a David Filo si jméno vybrali právě podle těchto "yahoo". Podle jiných zdrojů jde o akronym "Yet Another Hierachical Officious Oracle"
Yamaha po zakladateli, kterým byl Torakusu Yamaha. Před sto lety firma začala s výrobou hudebních nástrojů - varhan a pianin.
Chybí vám některý název? Zajímá vás, jak některá firma přišla ke svému jménu?
NAPIŠTE DO DISKUZE

Loď, která zničila most v Baltimoru, odtáhli do přístavu

Směnárenská kalkulačka