Dolní Malá Úpa: místo, které stojí ve stínu matky hor, si zamilujete

Dolní Malá Úpa leží v údolí, nad nímž se jako jeho královna tyčí Sněžka. Je to obec malá, ale krásná. A jako výchozí bod na výlety do nádherného horského okolí jako stvořená. Kdo se sem jednou podívá, po zbytek života se vrací.
Fotografie ze stezky mezi Luční boudou a Sněžkou

Fotografie ze stezky mezi Luční boudou a Sněžkou | foto: Shutterstock

Čím častěji člověk cestuje, tím okouzlenější dokáže být z toho, co vidí. Je jen málo míst, kde si to uvědomujeme tolik, jako na horách.

Když jsme jedno sobotní ráno seděli na sluncem zalité terase krkonošské chalupy a pozorovali přímo před sebou siluetu naší nejvyšší hory, po jejímž úpatí se sunuly jako malé vláčky kabinky lanovky, nikdo z nás na chvíli nepromluvil ani slovo.

Byla to taková idyla, že ji bylo škoda řečmi kazit. Vydrželi bychom tak sedět klidně i další hodiny, kdybychom ovšem nechtěli poznat i něco víc. A přesně to doporučujeme také vám.

Dolní Malou Úpu tvoří pár chaloupek rozesetých v nádherném konci naší země, téměř na samé hranici s Polskem. Pomezní Boudy, které už patří pod sesterskou Horní Malou Úpu, a s nimi i náš sousední stát, jsou vzdáleny jen necelé dva kilometry pěšky. Procházka tam je klidná, i když místy strmá – ale na to si v této oblasti prostě musíte zvyknout.

Na Pomezkách mají svůj vlastní pivovar, takže veškerá námaha bude po zásluze odměněna pěnivým mokem. Stejně tak vřele doporučujeme chlebík z tamní pekárny, i když ten často seženete i v občerstvení u kostela zpátky v Dolní Malé Úpě.

Právě kostel je tu orientačním středobodem. Není velký a bývá zavřený, ale dá se do něj nahlédnout skrz mříž. Hned za ním najdete hřbitov a u něj trosky německého letadla, které v roce 1945 narazilo do Sněžky a jeho části pak sbírali lidé po celém okolí. A tak je dneska vystaveno tady.

Na Sněžku jinou cestou

Když se od kostela vydáte po silnici z prudkého kopce dolů, dorazíte po cca dvou kilometrech do části zvané Spálený Mlýn. Dříve tu byl penzion a restaurace, ale teď už je bohužel zavřený. Nicméně jen pár kroků odsud po silnici směrem na Svobodu nad Úpou narazíte na odbočku na chatu Krakonoš a Čertův mlýn.

Je to atrakce hlavně pro děti. Na malém potůčku se nachází mlýn, kde vodu vypouští z hlavy velký čert, pohání ho kostlivec a hlídá sedm trpaslíků. Ale nás to moc bavilo. Pokochejte se a pak se po žluté zase můžete v klidu vrátit ke kostelu v Úpě. Je to krátká, ale příjemná vycházka.

Drobná radost: Čertovým mlýnem tu protéká voda už od 60. let minulého století.

Hodně lidí si ovšem Dolní Malou Úpu zvolí jako výchozí bod pro celodenní túru na Sněžku. Na tu se dostanete opět přes Pomezky po žluté cestě na Jelenku, kde narazíte na občerstvení. Pak pokračujete dále po cestě Česko-polského přátelství až na vrchol. Je to cca deset kilometrů, zvláště o víkendech musíte počítat s velkým množstvím lidí a tudíž i frontami u osvěžoven.

Odměna za statečný výšlap: Zvládnete-li z Dolní Malé Úpy po silnici kopec a projdete lesem, otevře se vám tento krásný pohled na Pomezní boudy.

Variantou zvláště pro ty hůře se pohybující je zajet si autem do Pece pod Sněžkou k lanovce. To máte cca dvacet minut, ovšem opět platí: o svátcích a víkendech je vždycky lepší vyrazit ještě před zahájením provozu lanovky, jinak vystojíte ve frontě důlek. Jedna část naší party to takhle udělala a neprohloupila. Takže neváhejte a přivstaňte si, stejně je výhled z tohoto majestátního vrcholu nejlepší, když tam ještě není úplně plno.

Kopce nikomu nic neodpustí

Dalším tipem na hezký výlet je cesta na Rýchory. Možností máte několik, my jsme se rozhodli pro výšlap přes Lysečinskou boudu, kde jsme si dali vynikající houbové kyselo. Vzali jsme si na to i kolo, ale pokud nejste zdatní nebo nemáte elektřinu, tak to zcela nedoporučujeme. Kopce jsou tu vážně drsné a jelikož jsou Rýchory vzdálené cca jedenáct kilometrů, dá se to v klidu dojít i pěšky.

Zajímavostí na trase, která vede Cestou bratří Čapků, je například muzeum Vápenka zhruba v půlce cesty. Najdete tam osmibokou věž šachtové vápenky (čeho také jiného) z 19. století i díru do dolu, co tam stával. Kolem jsou i jeskyně, musíte je jen trochu hledat, vchody bývají šikovně ukryté.

Dost zábavy v zimě i v létě

Přímo na Rýchorách se můžete zase občerstvit, my jsme si tam ovšem počkali ve frontě asi čtyřicet minut, což je trochu otrava (opět to bylo o víkendu). Lepší je tedy možná vzít si něco s sebou, poodejít ještě kousek za chalupu a sednout si tam na krásnou vyhlídku do okolí. Vrátit se pak můžete stejnou cestou anebo spadnout ze svahu na druhé straně a vzít to přes Horní Maršov.

Může se vám ale stát, že se vám v Dolní Malé Úpě tak zalíbí, že ji nebudete chtít celý víkend vlastně opustit. Upřímně – není se za co stydět. Tady je prostě krásně. Ale abyste se aspoň trochu hnuli, obejděte si tu aspoň Kraví horu. V letní sezoně je obsypaná borůvkami, později zase houbami. A v zimě se dá okruh zdolat na běžkách – je dlouhý jen čtyři kilometry, nikoho to nezničí, ale hezky se projdete a v některé z místních restaurací se pak zahřejete.

Ostatně – zima se blíží, na místě jsou vám k dispozici i lyžařské vleky. Nejsou sice moc dlouhé ani překvapivé jako alpské sjezdovky, ale rodinám s dětmi to stačí a ostatní si aspoň udělají hlad a naberou trochu větru pod helmy. Někdy se prostě má z výkonů slevit a jen si užívat.

Tipy pro každého

  • Krajem vede Pohádková stezka. Má deset zastavení a je určena dětem, s nimiž si ji užijete.
  • Oblast se hodí i pro milovníky geocachingu. Místní zde rozmístili devět kešek na místech, která nejsou až tak známá.
  • Mezi Pomezkami a Spáleným mlýnem jezdí v některé dny malý vláček Úpáček, takže nemusíte šlapat. V zimě to ale není možné.
  • Právě v zimě se sem nedostanete ani autem. Pokud jste zde ubytovaní, necháte vůz na Pomezkách a dál už to jde jen rolbou.
Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...