Český Krumlov

Český Krumlov | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Ještě je šance: vychutnejte si nádherný Český Krumlov bez turistů

  • 6
Pandemie koronaviru přinesla i něco dobrého: naše památky neokupují davy zahraničních turistů. Využijte toho a navštivte jindy zahlcená místa ještě v závěru této sezony. Třeba Český Krumlov. Přinášíme vám pár tipů, nač se ve městě soustředit.

Středověké centrum města a krumlovský hrad a zámek navštíví ročně několik stovek tisíc turistů. Historický komplex zapsaný na seznam památek UNESCO ale letos hlásí značný úbytek zájmu návštěvníků, což jistě souvisí s koronavirovou krizí.

Perla na Vltavě, jak se Českému Krumlovu přezdívá, však samozřejmě září dál, bez ohledu na omezení na hranicích. Po Praze nejvyhledávanější tuzemskou destinaci si tak můžete užít bez davů asijských turistů. Co všechno ve městě stojí za vidění?

1 Druhý největší zámecký areál

Rozsáhlý areál krumlovského hradu a zámku je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem republiky. Jedna z nejvýznamnějších památek středoevropské oblasti zahrnuje přes čtyři desítky budov a palácových stavení soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří.

Nejvyšším přístupným místem je ochoz zámecké věže, „nejvěžovatější ze všech věží“, jak psal Karel Čapek, nejnižším místem jsou Václavské sklepy, vybudované původně pro skladování potravin a vína.

Dva atraktivní zámecké prohlídkové okruhy doplňuje ještě expozice barokního divadla, nejzachovalejšího na světě, poutavá konírna či nově zprovozněná kovárna na prvním nádvoří. Překrásná je také zámecká zahrada s letohrádkem Bellarie a světoznámým otáčivým divadlem.

Nádvoří zámku jsou sice v těchto dnech průchozí, ale není na nich ani noha.

2 Latrán čili podhradí

Ta nejmalebnější zákoutí Krumlova nabízejí ulice a městská část Latrán. Jde vlastně o podhradí, ale před mnoha staletími byl Latrán i samostatným městem, mezi nímž a Krumlovem panovala velká rivalita. Až Vilém z Rožmberka v polovině 16. století obě sídla spojil v jediné město.

Latrán se může pochlubit množstvím cenných památek. Stojí tu kostel a špitál svatého Jošta, někdejší schwarzenberský pivovar nebo Budějovická brána, jediná dochovaná brána původního městského opevnění.

S Latránem těsně sousedí zrekonstruovaný areál bývalých klášterů minoritů a klarisek, jenž dnes slouží jako zábavní a vzdělávací prostor s řadou populárních řemeslných dílen, kde se vy i vaše děti naučíte třeba péct v tradiční chlebné peci nebo psát husím brkem…

Český Krumlov je kvůli pandemii koronaviru a karanténě téměř prázdný. (31....

3 Kašny, nádrže, napajedla

Krumlovskou zajímavostí je značný počet kamenných kašen a nádrží. Většina se dochovala z dávných dob, kdy obyvatele města sužoval nedostatek čisté vody. Od patnáctého století byl budován systém vodovodů, který zásoboval město. S tím souviselo zřízení rezervoárů a zásobníků, jimiž voda protékala.

Byly umisťovány na volně dostupná místa, na náměstí, do dvorů či zákoutí ulic, ať už ve formě kašen nebo napajedel, aby byl zaručen přísun vody při tehdy častých požárech.

Krásné kašny objevíte v prostorách Latránu či v Kostelní ulici. A v Jelení zahradě prýští voda i z chrliče zvaného Lvíček.

4 Fotoateliér „Seidel & syn“

Jedinečným místem pro všechny milovníky fotografie je Museum Fotoateliér Seidel v Linecké ulici. Názorné a neformální muzeum fotografie je plné stále funkčních fotoaparátů, zvětšovacích přístrojů, leštiček, skleněných desek i celuloidových negativů, neschází ani zařízení fotokomory.

Nejcennější jsou ale samotné snímky krumlovských fotografů Josefa Seidela a jeho syna Františka, které ve špičkové kvalitě zachycují každodenní život na Šumavě na sklonku devatenáctého a v první polovině dvacátého století.