Středa 29. září 2021, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. září 2021 Michal

Osudové setkání na Křížové hoře zachránilo poutní areál v Krumlově

  11:15
Dvojice nadšenců se před pěti lety náhodou sešla na ikonickém poutním místě nad Českým Krumlovem, od té doby areál na Křížové hoře společně zvelebují. Za svou práci nedávno dostali také cenu města.

Spousta Jihočechů bude nejspíš překvapená, že se na příkrém kopci nad Českým Krumlovem nachází malebný poutní areál. Jmenuje se Křížová hora a je odtud krásný výhled. A místo je tak právě nyní báječným tipem na letní výlet.

Osmiboká kaple zde stojí od počátku 18. století, ale na rozdíl od historického centra Krumlova nespadá pod dědictví UNESCO. Přesto se areálu v posledních letech začalo opět dostávat ztracené pozornosti a začal díky práci dvou nadšenců vzkvétat a láká návštěvníky i poutníky.

„Za těch tři sta let tady bylo daleko víc dob špatných než těch dobrých, areál změnil několikrát svého majitele. Pod Eggenbergy se mu dařilo, pak chřadl za minulého režimu a po revoluci jej dostala do své správy církev. Ta jej vlastní dodnes, ale nedokázala využít jeho krásy a jedinečnosti,“ hodnotí Dalibor Uhlíř.

Dostali Cenu města Krumlova

Před pěti lety se sem vydal na osudovou procházku, při níž se potkal s Věrou Petrovičovou. Oba hodnotí své setkání jako zázrak, a ačkoli jsou už v důchodovém věku, vedou od toho dne téměř denně jejich kroky na Křížovou horu. 

Jak se oba shodují, všemi silami se snaží udržet toto jedinečné místo při životě. A to, že se jim to skvěle daří, dokazuje fakt, že letos za svou práci získali Cenu města Krumlova.

„Vážíme si toho, ale kvůli tomu tady nejsme. Před pěti lety jsme se oba nezávisle na sobě rozhodli vystoupat sem na Křížovou horu a od té doby práci tady bereme jako své poslání,“ zdůrazňuje Dalibor Uhlíř. 

Oba chtěli, aby toto místo dostalo zpátky to, co mu v nedávné minulosti vzali. „Aby se sem vrátil život,“ doplňuje ho jeho společnice Věra Petrovičová.

Poutní místo od počátku opravují svépomocí, za použití vlastních zdrojů a úspor. 

„Když jsme sem přišli, tak byl areál prázdný, zamčený a nedostupný, otevíral se jen zřídka. Museli jsme to tu kompletně vybavit, donést svými silami, připravit a naaranžovat. Děláme to s radostí, bereme to jako takový svůj odkaz,“ pokračuje Dalibor Uhlíř a dodává, že od města ani církve podporu nedostávají. „Nestěžuji si, ale někdy by nějaká větší pomoc přišla vhod,“ poznamenává.

Výhled i místo k modlitbě

Dnes místo žije. V osmibokém ambitu kolem kapličky je ve výklencích sedm výstav, které se věnují nejen historii areálu, ale třeba i osudům lidí nebo duchovnímu životu. A když je hezky, míří nahoru desítky návštěvníků. Jsou to rodiny s dětmi, ale i osamělí poutníci, kteří hledají duchovní zážitek.

„Je tu pro každého něco, návštěvníci si užívají třeba výhledu na Krumlov nebo blízkosti krásné přírody. Dnes můžeme říci, že jsme už i turistickým místem. Ti duchovně založení tu zase najdou tiché místo k modlitbě v centrální kapli,“ nastiňuje Dalibor Uhlíř.

„Je to tu opravdu moc krásné, zejména výhled do okolí, ale i samotné místo má velmi pozitivní atmosféru, je tu neskutečný klid,“ potvrzuje na místě turistka Věra.

Kromě běžné každodenní údržby, která spočívá především v udržování pořádku, přípravě výstav, sečení trávy nebo sbírání napadaných větví před areálem, se Daliboru Uhlířovi a Věře Petrovičové občas podaří místo zvelebit i něčím novým a větším. 

Do centrální kaple tak před dvěma lety nechali instalovat nový zvon, který pochází z dílny známého jihočeského zvonaře Michala Votruby.

Návrat zvonu po 77 letech

„Byl to od začátku můj sen, aby se do zvonice kaple vrátil zvon, a po 77 letech se to nakonec díky štědrosti všech našich dárců podařilo,“ usmívá se Uhlíř. Spolu s Věrou Petrovičovou tehdy založili sbírku a oba se shodují, že zájem lidí o to, aby mohli na zvon přispět, byl ohromný.

„Vybrali jsme peníze opravdu rychle, byli jsme moc šťastní, že se to povedlo,“ dosvědčuje Petrovičová. Zvon bije každý den třikrát v 7, 12 a 18 hodin. 

„V pátek navíc ještě v 15 hodin,“ ukazuje na tabulku časového rozpisu, která visí na nástěnce v ambitu, jenž se nachází hned vedle vchodu na vyhlídku. Na ní se návštěvníkovi otevře úžasný výhled na historické centrum Českého Krumlova. 

Vidět je ale i na okolní kopce, jimž vévodí nejvyšší vrchol Blanského lesa Kleť, nebo třeba na nedaleký vojenský újezd Boletice. „K lepšímu výhledu tady jsou přes den dva dalekohledy, kterými se lidé mohou koukat do okolí, na noc je ale vždy uklízím dovnitř,“ vysvětluje Uhlíř. 

Zájemci mohou navíc vyrazit také na vycházkový okruh s 11 zastaveními, který měří necelé dva kilometry. Není to nijak náročná procházka. Na trase se mimo jiné nachází zvláštní lípa s 19 kmeny, kdysi unikátní sáňkařská dráha nebo horská louka se specifickými květinami.

Poutní areál má přehledně zpracované webové stránky www.krizak.ckrumlov.cz, kde se zájemci dozvědí všechny podrobnosti, včetně kontaktu na oba správce. S nimi si mohou domluvit i prohlídku, a to i mimo návštěvní dobu.

Ta je oficiálně o víkendech v létě od 10 do 18 a v zimě od 12 do 16 hodin. Jak ale Dalibor Uhlíř podotýká, když je zrovna na Křížové hoře, tak nikomu ve vstupu dovnitř nebrání. 

„Když tu jsem, tak prostě otevřu, takže se stává, že je otevřeno skoro pořád,“ usmívá se, když vítá další skupinku návštěvníků.

Vstupné je dobrovolné, přesto je to jediný zdroj příjmů, který je určený na provoz, vybavení, výstavy a údržbu celého areálu.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Dana Kuchtová, Ondřej Veselý, Alena Nohavová, Richard Brabec, Iveta Štefanová, Libor Vondráček, Jan Bauer, Lukáš Kolářík

  • Nejčtenější

Na pouťové kouli se utrhlo lano, muži zůstali viset v 10 metrech

Za normálních okolností je to neškodná pouťová zábava. O víkendu se ale na jihočeské pouti ve Strakonicích u atrakce,...

Krajtu, která před dvěma měsíci utekla chovateli, našli u sousedů

Metr dlouhá krajta královská, jejíž útěk 3. srpna nahlásila majitelka domu v Dražejově, je zpátky u svého chovatele....

Zloděj v noci vykradl zlatnictví, svědek mu byl v patách do příjezdu psa

Díky všímavému svědkovi dopadli policisté zloděje, který opakovaně kradl v Českých Budějovicích. Při jeho poslední akci...

Policie řeší mítink ANO v Budějovicích. Chvilkaři tam údajně opařili nohu

Zástupci iniciativy Milion chvilek pro demokracii namalovali před předvolebním stánkem hnutí ANO v Českých Budějovicích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Budějovice a okolí míří do dopravní záhuby, další příjezd do města zavřou

Přijet do Českých Budějovic a potom městem projet bude pro motoristy stále těžší. V kolonách tu stojí řidiči nejdéle po...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Kapacita turismu na Lipensku je stále nevyužitá, říká developer Kratochvíl

Miloš Kratochvíl ovládá více než desítku developerských, převážně rodinných firem, jež se zabývají turismem. Přiznává,...

Krajtu, která před dvěma měsíci utekla chovateli, našli u sousedů

Metr dlouhá krajta královská, jejíž útěk 3. srpna nahlásila majitelka domu v Dražejově, je zpátky u svého chovatele....

Obchvat Lišova mají začít stavět příští rok, chybějí poslední pozemky

Přes miliardu korun bude stát obchvat Lišova a Štěpánovic. Práce mají začít příští rok, chybějí poslední povolení. Nové...

Po testech na začátku září šlo na jihu Čech do karantény nejvíc tříd v Písku

Testování žáků v úvodu září odhalilo koronavirus i na školách v okresních městech Jihočeského kraje. Ředitelé se diví,...

Grafton Recruitment Praha
MANAŽER KVALITY | KAPLICE

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Královnu slovenského Instagramu zadrželi během protidrogové akce a obvinili

Bývalá playmate a influencerka Zuzana Strausz Plačková (30), které přezdívají královna slovenského Instagramu, skončila...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...