Němci zachraňují svůj jediný ledovec. Přikrývají ho plachtami

  15:30aktualizováno  15:30
Je to boj vskutku donkichotský. Němci začali v úterý opět přikrývat ledovec Schneeferner na svojí nejvyšší hoře Zugspitze speciálními fóliemi. Za každou cenu se tak snaží, už od roku 1993, zabránit tání ledovce. Zápas je ale stejně předem prohraný, upozorňují mnozí odborníci.

Pracovníci přikrývají ledovec na nejvyšší hoře Německa Zugspitze. Speciální fólie mají zabránit tání ledovce během letní sezony. | foto: AP

Už 19. rokem se vždy před letní sezonou sjedou k ledovci Schneeferner odborníci, aby ho přikryli izolačními reflexními plachtami.

V úporné snaze zpomalit tání ledovce, který ročně ubývá zhruba o 80 cm, se rok od roku zvyšuje plocha ledovce, která se balí. Zatímco v roce 2005 se pokrylo ochrannou fólií asi 6 tisíc metrů čtverečních plochy, loni už to bylo rovných 50 tisíc m².

"Na podzim vždy kontrolujeme, kde ledovec nejvíc roztál a další jaro se pak snažíme právě tato místa zakrýt," vysvětlil jeden z organizátorů akce.  

Přikrývání ledovce financuje firma Zugspitzebahn, provozující místní lanovky, vleky a restaurace.

Pracovníci přikrývají ledovec na nejvyšší hoře Německa Zugspitze. Speciální folie mají zabránit tání ledovce během letní sezony.
Pracovníci přikrývají ledovec na nejvyšší hoře Německa Zugspitze. Speciální folie mají zabránit tání ledovce během letní sezony.
Pracovníci přikrývají ledovec na nejvyšší hoře Německa Zugspitze. Speciální folie mají zabránit tání ledovce během letní sezony.

Národní tragédie

Ledovec Schneeferner

  • V rekordně horkém srpnu 2003 odtékalo z ledovce Schneeferner denně na 35 000 m³ vody, pro představu - je to zhruba desetina průměrné spotřeby vody v Mnichově.
  • Podle posledního měření v roce 2006 má ledovec rozlohu 30,7 hektaru.

Zdroj: Wikipedia.org

Postupná ztráta sněhové čepice na Zugspitze (2 962 m), poblíž známého alpského střediska Garmisch-Partenkirchen, se v Německu považuje téměř za národní tragédii. Podle ekologů je to jednoznačným projevem negativních dopadů globálního oteplování.

Boj s postupným táním ledovce je ale stejně předem prohraný, namítají mnozí odborníci s tím, že akce na ledovci Schneeferner je výrazem čiré pošetilosti. "Tohle ledovec nikdy nezachrání," vyjádřila se ke každoroční akci na záchranu ledovce samotná Německá federace na ochranu přírody.

"Je nám jasné, že celý proces pouze prodloužíme a že konec je stejně nevyhnutelný," uvedl Frank Huber ze společnosti Zugspitze. "Ale Zugspitze žije z rekreační turistiky a naším cílem je zachovat lyžařský průmysl," dodal.

Prognózy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), agentury ustanovené při OSN, předpovídají, že všechny větší ledovce ztratí do roku 2050 mezi 30 až 70 procenty svého objemu. Pokud se naplní nejhorší vize, mohl by ledovec Schneeferner do roku 2030 zmizet z mapy.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Turisté spěchají na australskou horu Uluru, v říjnu bude uzavřena

Turisté šplhají na posvátnou horu Uluru v Austrálii.

Davy turistů proudí v současné době na posvátnou horu australských domorodců Uluru, než bude lezecká stezka vedoucí na...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

OBRAZEM: Nejkrásnější chorvatské zátoky, o kterých ví hlavně jachtaři

Zátoka v Chorvatsku. Ilustrační snímek

Pobřežní čára chorvatského pobřeží včetně ostrovů měří dohromady 6 278 km. Kde tedy hledat nejkrásnější zátoky, aby se...

Najdete na iDNES.cz