Křivý les v Polsku nedeformovaly v růstu temné síly, ale lidské ruce.

Křivý les v Polsku nedeformovaly v růstu temné síly, ale lidské ruce. | foto: Shutterstock

Démoni, UFO, pokusy nacistů. Polský Křivý les je záhada z druhé ruky

  • 59
Pokroucené kmeny borovic tu vypadají, jako by je všechny najednou deformovala nějaká neznámá síla. Snad exploze nějaké wunderwaffe – nacistické zázračné zbraně, trysky přistávající mimozemské lodě nebo temná energie samotných pekel. Vysvětlení záhad Křivého lesa má ale k podobným fenoménům daleko.

Křivý les leží necelých čtyři sta kilometrů severně od Česka, čtyři hodiny cesty autem. Hledat jej musíme v borech za vesnicí Nowe Czarnowo u města Gryfino, nedaleko elektrárny Dolní Odra, jen kousek od hranic s Německem.

Bloudit určitě nebudete, pod místním názvem Krzywy Las stejně jako anglickým The Crooked Forest je lokalita až nechvalně proslulá. Stahují se sem totiž vyznavači adrenalinových zážitků, milovníci tajemna, ezoterici z celé Evropy. Proč? Chtějí tu pocítit ducha místa, dotknout se kůrou porostlé záhady a se štěstím se pokusit o její rozluštění. Ale co je tu vlastně k vidění?

Křivý les působí dojmem tajemné záhady.

Těsně nad zemí se tu kmeny borovic místo vertikálního růstu otáčí a pod úhlem devadesáti stupňů ohýbají, než v širokém oblouku znovu začnou růst kolmo vzhůru. Působí to fascinujícím dojmem už proto, že všechny kmeny jsou tu shodně ohnuté na sever.

Nezbytná pětiminutovka tajemna

Podle legend , ktreré kolují internetem, tu za druhé světové války měli nacisté v režimu přísného utajení testovat své „zázračné“ zbraně. Možná šlo o ničivé bomby, smrtící plyny a mutagenní látky. Anebo snad o jakési paprsky neznámé energie, která dokázala vysávat sílu ze všeho živého.

Po válce měli les zabrat a ostnatými dráty obehnat Sověti. V nepřístupném vojenském výcvikovém prostoru pak měli vědci v pokusech pokračovat.

Křivý les v Polsku patří k vyhledávaným turistickým atrakcím.

K pověstem na internetu patří i zmínky o deformující síle v podobě nepřirozeně zlé energie. Něco odporně temného a zvráceného tu prý odpočívá přímo pod povrchem. Snad sama brána do pekel, kterou se někdo pokoušel otevřít. A možná šlo o obětiště pohanského kultu nebo o kryptu upíra.

A možná že ona tajemná síla ani nepochází z tohoto světa. Křivý les by mohl být fyzickým dokladem pádu meteoritu či přistání mimozemské lodi. Už z toho namátkového výčtu je patrné, že Křivý les probouzí fantazii mnoha rozdílných lidí.

Jeho kouzlo ale působí silně jen tehdy, když si o něm čtete zasvěcené zkazky na webech lovců záhad. Zblízka a na vlastní oči už působí tento „nevysvětlitelný přírodní fenomén“ o dost méně tajemně.

Záhady zbavený fenomén

O první zklamání se postará fakt, že onou záhadnou deformací není postižen celý les, ale jen asi třetina hektaru jinak prosvětleného porostu.

Borovice lesní jsou tu vysázeny v úhledných řádcích, hezky v třímetrovém odstupu. Kolem nich stojí dočista normální hospodářský les. A ona síla, která měla kmeny borovic zkroutit, zasáhla jen čtyři sta exemplářů. Záhadology nejvíc fotografovaných je přitom pouhých padesát stromů, zbytek totiž působí navzdory křivkám velmi fádně.

Zběžná obhlídka prozradí, že nízko u kmene byly ze stromů pravidelně ořezávány boční větvě. A tuto péči jim někdo dopřával, podle suků, přibližně každých sedm až deset let. Metodicky, od roku 1934, kdy tu byly vysazeny. Proč by někdo něco takového dělal?

Všechny pokřivené stromy směřují oblouky kmenů k severu.

I tato poslední záhada se brzo rozplyne: lesnické šlechtění nepřirozeně ohýbaných stromů totiž nebylo nic až tak mimořádného. Kroucené dřevo našlo své uplatnění při výstavbě lodí, naběraček, zdobeného nábytku, k dekoraci. Šlo o úzkoprofilové zboží, ale nic nepřirozeně záhadného. Současní profesoři polských lesnických škol pak ještě doplňují, že zakřivený růst mohl být nastartován seříznutím kmene pro vánoční stromek, a poškozený kmen se nechal růst „v ohybu“ pro další využití.

Jediná nejistota se pojí s tím, který polesný nebo hajný konkrétně začal borovice v Křivém lese ohýbat. Archivní data z regionální lesní správy totiž bohužel padla za oběť skartaci v roce 1970.

Aby Křivý les nezmizel

Pokroucené borovice z Křivého lesa ovšem nepatří k nejmladším. Táhne jim na devadesát let a přibližují se svému životnímu maximu.

V roce 2020 proto zahájili lesníci ze správy Gryfino znovudosazování tisícovkou mladých semenáčků. Až povyrostou, budou je deformovat stejným způsobem, aby časem nahradily staré stromy. Legenda o křivých stromech tak bude v přírodní rezervaci žít i nadále.

Lesy opilé a tančící

Fenomény atypického růstu lesů se neomezují jen na Polsko a jejich lesní hospodáře. Na Sibiři, Aljašce a v Kanadě existuje nemálo porostů, které vypadají, jako by se vracely ze zábavy ve značně podroušeném stavu. Příčinou je tu ale většinou tání permafrostu, zamrzlé půdy, která kořenovému systému stromů ubírá na stabilitě.

Tancující les na Kurské kose v Rusku