Ráj v mexickém Karibiku
Vesnice prý slouží jak mezistanice při pašování drog. Tak co tady má člověk sakra hledat? Ráj.
Mexický Karibik má na pobřeží několik magnetů. Superturistický Cancún s hotely a diskotékami, ostrov Cozumel, o něco příjemnější středisko Playa del Carmen. Přesně tam také směřuje většina lidí.
Místo zapomnění
O Xcalaku slyšel málokdo. Průvodcovská bible Lonely Planet mu věnuje necelé dva sloupečky. "Xcalak zůstává relativně primitivním a nerozvinutým místem v Mexiku. Přitahuje jinde již téměř ztracenou přírodní krásou - panenským pobřežím," píše se v ní.
A když přežijete první noc v jediném nevábném místním hotelu bez elektriky, uvidíte, že tady ta nádhera je - liduprázdné pláže s vysokými palmami, zelenomodré a čiré vody Karibského moře a skvěle líná atmosféra tohohle koutu světa.
Z vesnice, kde mezi loužemi pobíhá prazvláštní psí plemeno mexických vořechů, vede v dešti jediná blátivá cesta. Protíná les nízkých palem a křoví. Mezi stromy poletují modří a oranžoví papoušci, praží silné karibské slunce. Dvakrát po cestě přeběhl leguán - ten druhý silný jako mužská paže.
Jiný svět
Dál od vesnice začíná být pobřeží čistší, písek bílý. A v hustém lese se vynoří něco nečekaného - bungalovy a hospoda. Je krásně upravená a bungalovy, ač mají střechu jenom z palmového listí, jsou luxusně zařízené. Elektřina jde celý den. V Xcalaku, kam nevedou dráty elektrického vedení, je proud jen od sedmi ráno do jedenácti večer. Tady mají vlastní generátor. A už se tu nemluví španělsky, tady totiž začíná jiný svět.
Dovolená na celý život
Dál po cestě jsou čtyři podobná zařízení - hotýlky se čtyřmi pěti pokoji a chatkami na pláži. Španělsky se tu nemluví proto, že majiteli nejsou Mexičané, ale výhradně Američané a jeden Evropan. Prostě je přestalo bavit sedět v kancelářích a šetřit celý rok na dovolenou. Udělali si ji na celý život.
Na desetikilometrovém pobřeží nenajdete téměř žádné lidi, všude je úžasný klid. Jediné, co vyruší, je padající kokosový ořech. Pláž zastiňují vzrostlé palmy a žuchnutí kokosáku do písku je dost slyšet. Takový kokosák tu spadne tak dvakrát třikrát za den. Tak akorát, aby člověk věděl, že spí už moc dlouho. |
Ten život, pravda, běží pod pražícím sluncem, mezi palmami a u krásného moře, ale tak jednoduchý nebude. Dave, majitel hotýlku a čtyř chatek Playa Sonrisa, utekl před půl rokem z Colorada a nevypadá, že by už vykopal poklad. Plno rozhodně nemá. I proto nabízí dobrou cenu - komfortně zařízená chatka na překrásné palmové pláži s vlastním molem přijde na 40 dolarů.
Kdo hledá klid a odpočinek od lidí, tak ten je tu na správné adrese. Dá se tu koupat v křišťálově čistém moři a po pár desítkách metrů plavání se člověk dostane ke korálovým útesům.
Se šnorchlem jsou k vidění stovky tropických ryb. U mola u břehu se prohánějí tisícihlavá hejna sardinek. Nad hladinou moře co chvíli přeletí pelikáni, dají se tu vidět i plameňáci.
Potápění u korálových útesů
Tou největší atrakcí je však potápění. Zdejší korálové útesy patří k nejzachovalejším v celém Karibiku. A na rozdíl od útesů v Belize, které jsou jen pár desítek kilometrů jižně, je tu minimum lidí. Nad vodou i pod ní. Podmořské kaňony, vysoké stěny korálů a nepřeberné množství mořských živočichů. Nemusíte mít ani velké štěstí, abyste viděli rejnoky, langusty, barakudy či útesové žraloky.
Pár desítek kilometrů směrem na širé moře je podle potápěčských průvodců jeden z nejhezčích útesů Karibiku Chinchorro. Podle místních se stejná krása dá vidět už pár mil od břehu. Výlet na Chinchorro je drahá záležitost - s dvěma ponory přijde na 200 dolarů.
Xcalak a jeho okolí asi nijak zvlášť nezaujmou ty, kteří od své dovolené očekávají rušný klokot, výběr z řady restaurací, vodní skútry, paragliding a podobné atrakce. Tohle tu není, a kdo to hledá, unudil by se tu po pár dnech k smrti.
Jak dlouho?
Ti, kteří hledají klid a alespoň zdání pozemského ráje, by si měli trochu pospíšit. Čtyřicet kilometrů severně od Xcalaku se chystá jedna americká firma postavit přístav pro obří turistické lodě. Mexická vláda rozšiřuje silnice a prašné cesty asfaltuje. Panenské pobřeží nemusí vydržet moc dlouho.
Může se hodit |
Jak se tam dostat Z Cancúnu vypůjčeným autem trvá cesta čtyři hodiny. Z Chetumalu jezdí autobus až dvakrát denně. Je to drncavá jízda na čtyři a půl hodiny. Ale pojedete s místními a cena za jízdenku je nízká. Chetumal má malé letiště, z nějž je možné se dopravit do Mexiko City či Cancúnu. Ceny ubytování Nevábný hotel v Xcalaku vyjde asi na tři sta korun. Noc v bungalovech na plážích podle sezony 35 až 100 dolarů včetně snídaně. |
Jeden ze tří obchůdků v Xcalaku |
Pár stovek metrů od vesnice začíná ráj, prázdným plážím vévodí vysoké palmy |