Antarktida – ráj na zemi

  9:43
Před několika lety pro normálního člověka nedosažitelný cíl. Dneska si můžete vybrat jestli koupit malý automobil nebo investovat do antarktické expedice, která se Vám navždy vryje do paměti. Tak, jak to udělal náš spolupracovník Pavel Klement.

Než jsem odjel na sedmý světadíl tohoto světa, tak se mě známý ptali "Co tam budeš dělat ?" a klepali si u toho na čelo jestli jsem se nezbláznil. Každý se loučil a doporučoval různé recepty proti omrzlinám atd. Mimochodem na Antarktidě bylo větší teplo něž ve stejnou dobu u nás doma.

Mnoho lidí mě má za toho, který šel devastovat  tento křehký kontinent. Pravda je, že patnáct tisíc “turistů“ každoročně připluje na Antarktidu , ale to nejsou ti němečtí  turisti, které vidíme u nás na silnici E55. Každý z nich musí podepsat přísné podmínky mezinárodní organizace IAATO a chovat se podle nich. Tučňák nebo jakýkoliv jiný živočich má absolutní přednost. To znamená: pokud jde tučňák, musíte zastavit a nevyrušit ho a dodržovat předepsanou vzdálenost. Vědci z americké stanice Palmer zkoumají vliv turistů a došli k závěru , že pokud IAATO bude regulovat příliv asi 15,000 turistů ročně tak nehrozí žádné nebezpečí.

Tak nasedáme !!  Sednete do letadla a necháte se odvézt na konec světa (Fin del Mundo) do nejjižnějšího města na světě - argentinské Ushuai. Ushuaia je výchozí bod pro plavby na Antarktidu. Kupte si zde lodní lístek na poslední chvíli /je asi o 20% lacinější, ale musíte mít štěstí na volnou loď/ a staňte se tím jedním z mála, kterým se to povede.

Naše loď World Discoverer nás vítá v přístavu. Je to loď pro 140 pasažérů se vším všudy. Jak jsem později zjistil akorát jedna věc lodi chyběla a to stabilizátory. Po nalodění jsem zažil šok když jsem zjistil , že věkový průměr pasažérů je přes šedesát pět let. Ale jak se později ukázalo tito „důchodci“ měli tolik vitality, že já třicátník jsem měl co dělat abych jim stačil. 

Navečer loď vyplouvá do Drakeovy  užiny nebo-li strážnému andělu Antarktidy. Zde se potopily desítky lodí a je to i dnes obávaný strašák, který odrazuje turisty od této cesty. Zde jsem při nevolnosti zjistil, co je to mořská nemoc a k čemu slouží stabilizátory, které naše loď nemá. Ale to vše patří k dobrodružství. Námořníci nám říkali, jaký máme štěstí na počasí, že je klidné moře. Na zpáteční cestě jsem zjistil, co je to neklidné moře.

Po dvou dnech plavby jsme spatřili první plující ledovce. Byla to senzace, při které se tajil dech. Ledovce větší než loď se plaví na sever, kde pomalu tají.

První výstup byl na ostrov Aitcho. V kajutě jsme se "cibulově" oblékli. Upocení jsme došli na můstek, kde se nastupovalo do Zodiaku. Každý musel mít holinky, jelikož jsme se vyloďovali do vody a kvůli všudepřítomnému guanau (tučňákův trus). Vidíme první kolonie tučňáků. Ihned si je zamilujeme. Celá kolonie je neustále plná intenzivního křiku, neboť tučňáci se poznávají po hlase a je životně důležité, aby rodič vydávil svou dávku potravy do správného zobáku mláděte.

Potom následovalo jedno vylodění za druhým. Livingston Island a Deception Island.
Deception Island je jedno z nejzajímavějších míst na Antarktidě. Vulkanický ostrov kde poslední erupce byla před sedmi lety.  Celý ostrov tvoří zborcený sopečný kráter, jenž poskytuje jeden z nejbezpečnějších přírodních přístavů na světě. Stěny kráteru pokrývá silná vrstva černého vulkanického popela. Pendulum Cove je další zastávka na Decepption Islandu. Latentní sopečná aktivita, která umožňuje koupání v moři, se stala hlavním magnetem pro turisty. Je to skutečnost poněkud masochistická, protože tok "teplých pramenů" se často náhle střída s ledovou vodou. Jen několik odvážných pasažérů se odvážilo k tomuto kroku. Voda v moři měla -1,5*C. Rychle jsme se svlékli a skočili do této „teplé vody“. Potom jsme ihned přešli do předem připraveného malého bazénu s teplou vodou , kde jsme se ohřáli. Bylo to jako v sauně střídali jsme ledový oceán a teplý bazén. Po vykoupání na nás hodili ručník a rychle nás zodiakem převezli na loď, kde nás čekalo občerstvení v podobě horké čokolády a kořalky.

Cuverville a  Paradise Bay to jsou další zastávky.
Zastavím se u Paradise Bay, to bylo vůbec první vylodění na kontinentu. Zatím jsme se vyloďovali pouze na ostrovech takzvané Antarktida Peninsula. Byla zde argentinská stanice toho času zavřená. Potom jsme vyšli na kopec asi 40 metrů vysoký, kde byl nádherný výhled na zátoku. Potom přišlo to, na co se všichni těšili. Pravá antarktická skluzavka. Sedli jsme na zadek a jeli dolů . Všichni se radovali jako malé děti. Dokonce i důchodci si dali práci s výstupem a potom se klouzali. Když se mě později známý doma ptali, co jsem tam dělal, tak jsem jim řekl: "Jel jsem přes půl zeměkoule, abych se mohl sklouznout po prdeli na Antarktidě". Při návratu na loď někdo zahlídl velrybu a začal hon za velrybami. Bylo to senzační, mít takového velkého tvora od sebe pouhý metr.

Port Lockroy – britská základna a jediná antarktická pošta. Tuto základnu obsluhují dva Britové. Seznámili jsme se s jejich nelehkým životem a odeslali jsme pohledy a prohlídli si základnu.

Palmer Station je americká výzkumná základna, kde je mimo jiné nejjižnější akvárium na světě.  Velice laskavý polárníci nás provedli po základně a potom nás pohostili zákuskem a čajem.

Lemaire Channel je nejkrásnější úsek cesty. Tento úzký kanál je po většinu času zamrzlý, ale nám počasí přálo, tak jsme mohli zažít tuto jedinečnou podívanou. Na palubě bylo slyšet jenom cvakající fotoaparáty a antarktické ticho. Po proplutí kanálu Lemair jsme se dostali do zamrzlého moře, obklopeného na levé straně Palmerovou zemí a na pravé straně Petermanovým ostrovem.

Teďka nás čekalo překvapení největší :
Kapitán prohlásil, že pokud nám to led dovolí, tak doplujeme až na polární kruh. Trochu jsme měli obavy o naše životy, ale věřili jsme našemu kapitánovi. Loď doslova řezala ledy a zvuk, který rozdrcený led vydával, nás znepokojoval. Ale nicméně jsme chtěli dosáhnout této magické linie. Paluba byla plná cestujících po celý den. Ještě po půlnoci jsme se nestačili vynadívat na tuto krásnou podívanou. Do kajuty se nám příliš nechtělo, protože tam se zvuk drtících ledů podobal zemětřesení. Kolem druhé hodiny ranní jsme ulehli a přemýšleli, jestli to dokážeme.
V 6:52 jsme dosáhli Polárního kruhu (66 33.7'S - 67 43.7'W) v místě Matha Strait !!!
Lodní zvon oznámil tuto skutečnost dlouhým troubením. Všichni jsme se sešli na kapitánském můstku a gratulovali naší skvělé posádce v čele s kapitánem Lampem. Byla to náročná noc, ale zařadili jsme se mezi elitu, která se dostala tak daleko na jih a dokázala prorazit led. Měli jsme štěstí, že nám přálo počasí. A ještě něco navíc! Byli jsme první loď v tomto miléniu, která dosáhla polárního kruhu !!!

Neko Harbor a Melchior Islands byla naše poslední zastávka na bílém kontinentě.

A opět vplutí do Drakeovy úžiny. Večer se začalo počasí horšit, tak jsme si vzali několik prášků proti mořské nemoci. Loď se houpala a chůze po ní byla obtížná. Konečně jsme se dočkali nějakého dobrodružství. V kajutě jsme si nachystali věci na případnou evakuaci.
Kolem páté hodiny ranní nás probudil nějaký námořník a začal nám zatloukat okna v kajutě, vítr dosahoval síly 7Bft. Dnešní noc byla hrozná, loď se houpala na všechny strany. Ničemu jsme se nedivili, protože jsme se blížili k nejobavánějšímu námořnímu místu světa k Hornovu mysu. Konečně se po poledni objevil v dálce. Náš kapitán opět bodoval. Přiblížil se k obávanému mysu a my si užívali pohledů na tuto noční můru všech námořníků.

Potom následovala klidná plavba v Beagle kanálu a návrat do argentinského města Ushuaia.
Zase jsme tady, kde jsme začali, ale obohaceni o překrásné zážitky.

Závěr :

Chcete-li se vydat na Antarktidu tak doporučuji lodí World Discoverer, která pluje pod Liberijskou vlajkou a patří americké společnosti Society Expedition.  Důvodů je několik: perfektní kapitán, posádka, lektoři a loď je perfektní na manévrování a dostane se i tam kde jiné lodě nemohou.
Je zde, ale jeden háček. V květnu tohoto roku loď ztroskotala o korálový útes u Austrálie. Podle posledních informací se loď opravuje a bude i dále dobývat tento panenský  kontinent.
Šťastnou cestu !

Další informace o cestě na http://www.volny.cz/cash/

Antarktida - nesplněný sen mnoha cestovatelů.

První kry na obzoru - Antarktida musí být blízko.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život

Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly kazachstánské úřady. Tento vývoj, označovaný za vzácný ekologický úspěch, kontrastuje s minulostí, kdy...

Život na hraně. Domky uctívačů Matky Země mohou zmizet každou sekundou

Ačkoliv El Alto, druhé největší město Bolívie, leží v nadmořské výšce čtyři tisíce metrů, závratě vás tu nemusí jímat jen kvůli řídkému vzduchu a tomu, že se do centra musíte dopravit lanovkou....

Turisté odjedou, oblečení zůstane. U polárního kruhu se vrší haldy bund

Město Rovaniemi, které je metropolí finského Laponska, se potýká s netradičním problémem. Turisté nechávají v místních ubytovacích zařízeních haldy teplého zimního oblečení, které se jim zřejmě už...

Kdysi přes led jezdily vlaky. Jenže tuto zimu Bajkal ne a ne zamrznout

Premium

Nejhlubší jezero světa tuto zimu možná nezamrzne. Leduprostý Bajkal je dalším projevem anomálně teplé zimy, která obyvatele Moskvy připravila o bílé Vánoce a mnoha Rusům připomíná spíš chladné jaro.

Naberete kondici, ale někde i prochladnete. Velký test plaveckých bazénů

Premium

První dva týdny v roce to v posilovnách a bazénech vypadá, jako by celé Česko usedlo na rotoped a obléklo plavky. Škoda, že nás nadšení tak rychle opustí, protože je plno příjemných míst, kde lze i v...

17. ledna 2025

Ráj lyžařů a smetánky? Ve Svatém Mořici mají i šikmou věž a pomalý rychlík

Premium

Není divu, že je oblast tak vyhledávaná. První hotel tam byl už v půlce 19. století a od té doby se Svatý Mořic rychle stával oblíbeným zimním rekreačním střediskem. Slunce, luxus, adrenalin i...

16. ledna 2025

Nejvíce intuitivně reagují při problémech piloti v USA, říká exkapitán Boeingu 747

Rozstřel

Jako dopravní pilot začínal u ČSA, působil u Katar Airways, přes dvacet let byl kapitánem Boeingu 747 u Korejských aerolinií. Svoje zážitky popisuje v knize Slavomír Pískatý 20 let kapitánem Jumbo...

16. ledna 2025

Cennější než zlato a drahokamy. Poznejte příběhy největších pokladů světa

Blyštivé zlaté pruty, stříbrné mince i šperky nezměrné hodnoty se skrývají v pokladech světa. Ovšem ještě větší cenu než drahé kovy a kameny mají jejich příběhy. Ty nejzajímavější vám přiblíží...

16. ledna 2025

Eva Adamczyková je maminkou. Olympionici prozradili jméno miminka

Snowboardistka Eva Adamczyková (31) a herec Marek Adamczyk (37) se stali rodiči. Narození jejich prvního potomka na...

Zvládla jsem tisíc mužů za dvanáct hodin. To je rekord, říká Bonnie z OnlyFans

Pornoherečka Bonnie Blue (25) svůj obsah na OnlyFans a sociálních sítích považuje za vzdělávací. Za cíl měla v...

Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí

Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové Plané. Podle médií se...

Hrachovcová nafotila akty s Hynkem Čermákem. Není to jen o tělech, říká

Tatérka a koučka Kateřina Kaira Hrachovcová (50) má postavu dvacítky. Postavit se před objektiv herce Hynka Čermáka...

Sebevraždu jsem měl naplánovanou do detailů, líčí lékař Tomáš Šebek

Premium Kdyby nešel na medicínu, možná by letěl chirurg Tomáš Šebek na Mars. Tvrdí, že si umí zorganizovat čas, baví ho...