Úroda na jihu Čech je nižší kvůli suchu, množení hrabošů zbrzdili čápi

  14:59aktualizováno  14:59
Stejně jako loni je letošní úroda obilovin a řepky na jihu Čech podle odborníků i zemědělců spíše podprůměrná. Plodinám uškodilo hlavně sucho na začátku června. Naopak problémy s přemnoženými hlodavci se téměř neprojevily.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

S téměř čtrnáctidenním zpožděním skončily minulý týden na jihu Čech žně. Zemědělci sklidili poslední obiloviny až na konci srpna, což bylo způsobené hlavně chladným květnem a deštivým srpnem.

Přesto jsou celkové výnosy nepatrně vyšší než loni, a to navzdory tomu, že úrodu poznamenalo extrémně suché počasí, jež v Česku panovalo na přelomu jara a léta. V porovnání s předešlými roky se však jedná o další slabší úrodu.

Podle posledních statistik ministerstva zemědělství získali jihočeští hospodáři v průměru 5,6 tuny obilovin na hektar.

„I tak je ale obilí pod dlouhodobým průměrem, navíc musíme počítat s tím, že má horší kvalitu. Za to mohou hlavně tropické červnové teploty, které neumožnily obilovinám a řepce dozrát a ty místo toho zaschly,“ vysvětluje Miroslav Daňhel z českobudějovické okresní agrární komory s tím, že s podobnými problémy se potýkají ve většině evropských zemí.

Výnosy řepky jsou letos jen lehce nad třemi tunami na hektar, což je o více než půl tuny méně než v minulém roce. Špatná čísla navíc umocňuje i nízká olejnatost řepky. Obdobné potíže však hlásí i jiné regiony Česka.

Sucho přišlo v nejméně vhodný čas

Opakované problémy s nedostatkem vody zaznamenali zemědělci například v okolí obce Sedlice na Blatensku. „Zdá se mi, že letošní sucho bylo u nás jedno z nejhorších za poslední roky, navíc přišlo už na začátku června, což je nejméně vhodný čas. Kromě obilovin se to podepsalo hlavně na prvních sečích krmiva, protože jsme nedosáhli ani zdaleka objemů, které bychom potřebovali,“ hodnotí předsedkyně představenstva společnosti Agro Sedlice Renata Vacková.

Jmenovala tak největšího nepřítele, s nímž zemědělci zápasí několik posledních let. Podle portálu Intersucho.cz, mapujícího aktuální stav sucha v Česku, je na začátku září sever Jihočeského kraje společně s Libereckem, Mladoboleslavskem, Ústeckem a Karlovarskem jednou z nejpostiženějších oblastí v republice.

Nic na tom nezměnil ani deštivější srpen, ten navíc na území kraje brzdil postup celé sklizně. Vydatnější srážky na sklonku léta však mají zásadní vliv na dozrávání dalších plodin.

„Díky dešťům a přeháňkám může lépe dozrávat kukuřice a pomáhá to také setí ozimé řepky. Horší je to s mákem, kde jakékoliv větší množství vody zpravidla napáchá velké škody,“ podotýká ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Právě pěstování převážně ozimých plodin nebo volba odolnějších plodin je jedním z řešení, jak se vyhnout problémům s prudkým přechodem jara do léta.

„Zemědělci začínají pečlivěji vybírat plodiny podle jejich odolnosti vůči suchému počasí. Mírně narostla rozloha ploch osetých žitem a triticale, což je kříženec žita a pšenice,“ dodává Šťastná.

S hlodavci pomáhají vyšší stavy racků, volavek nebo čápů

Nervozitu mezi zemědělci vzbuzovalo také přemnožení hlodavců, konkrétně hraboše polního, který decimoval úrodu především na Moravě.

„Naštěstí jsme neměli žádné větší hlášené škody, zřejmě nám s hlodavci pomáhají vyšší stavy racků, volavek nebo čápů, kterým hraboši slouží jako potrava. Svým způsobem pomáhají také divoká prasata, která na loukách hledají myši,“ vyvrací Šťastná obavy zemědělců.

Na aktivitu divočáků se ale zemědělci dívají s nelibostí, protože jim rozrývají celé louky.

„Potýkáme se s tím prakticky pořád, z pastvin a luk v okolí lesů nám takřka dělají pole. Kvůli tomu přicházíme o nedostatkové pícniny, a to vůbec nemluvím o kukuřici, kterou nám ve velkém také likvidují,“ popsala Vacková.

  • Nejčtenější

Hádka, tratoliště krve a útěk na kole. Afghánec poté ubodal farmáře kvůli autu

Do uprchlického centra v rakouském Wullowitzu přišel v pondělí v půl třetí odpoledne třiatřicetiletý Afghánec Jamal Ali...

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Deviant znásilnil unesenou školačku, trest 7,5 roku žalobkyni nestačí

Sedm a půl roku vězení uložil českobudějovický krajský soud dvacetiletému muži za znásilnění školačky. Mladík si loni v...

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Cyklistka nepřežila střet s tatrou, v Budějovicích se tvořily kolony

Tragická nehoda se stala na kruhovém objezdu v Českých Budějovicích. Na výpadovce na Český Krumlov srazil nákladní...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Obnovená nádrž bude podporovat perlorodku i udržení vody v krajině

Vojenské lesy a statky (VLS) obnovily nádrž u řeky Blanice, která tak nyní bude podporovat výskyt perlorodky říční....

Obří medvěd se přesunul z Prahy do Českého Krumlova. I tam ho zakázali

Radní v Českém Krumlově v pondělí ve vyhlášce o pouličním umění nově zakázali vystoupení ve zvířecích kostýmech a...

Vajgar v Jindřichově Hradci je plný bahna, na vyčištění chybí stamiliony

Rybník Vajgar v Jindřichově Hradci nutně potřebuje zbavit nánosů usazenin na dně. Jenže odbahnění za stovky milionů...

Kastelán zámku Hluboká pátral po stopách Adolfa Schwarzenberga až v Keni

Když se před lety Martin Slaba ženil na zámku v Hluboké, netušil, že tam jednou bude dělat kastelána. V Masných krámech...

Najdete na iDNES.cz